Biz Güneşe Sarıldık Ya Siz?

Güneşimiz sonsuza kadar yaşayamayacak. Ancak insanlık güneşimiz ölmeden çok önce gitmiş olucak. Yanıbaşımızda bulunan dev yıldız Güneş o kadar büyük ki, 1 milyon dünya sığabilir. 2 milyar nükleer santralin 1 yılda üretebildiği enerjiyi 1 saniye içinde üretebilen ve etrafına yayan en büyük alternatif enerji kaynağı. Güneşin daha milyarlarca yıllık ömrü olduğu bilim adamları tarafından söylenmektedir.

Böylesine muhteşem bir enerji kaynağına rağmen 150 yıldır yer altından çıkarılan petrol, modern hayatı mümkün kılan sözde ekonomik çok amaçlı bir fosil yakıt türü. Küresel ısınma çoktan dünyamızın kapılarını zorlamaya başladı bile. Dünya üzerindeki tüm yaşamı tehdit eden şüphesiz ki küresel ısınma ve bu felaketi tetikleyen de fosil yakıtlardır. Ancak tüm bu olumsuz etkilerine rağmen, ülkeler petrol ve getirdiği güce sahip olabilmek için savaşıyorlar. Yine de dünya enerji gereksinimini sağlamak için fosil yakıtlardan vazgeçecek gibi görünmüyor.

İşte bu noktada alternatif enerji kaynakları ortaya çıkıyor. Bunlardan birisi güneş. Kömür, petrol ve doğalgaz yenilenebilir enerjilerden sayılmıyorlar. Çünkü milyonlarca yıl boyunca, bazı özel ortamlarda oluşuyorlar. Günün birinde tümüyle tükenerek kaos başlatacaklar. Zaten kullanımları ile birlikte bir sürü sorunuda beraberinde insanlığa tanıştırdılar. İklim değişiklikleri, hava kirlenmesi, oksijen azalması, asit yağmurları, ozon tabakasının delinmesi, petrol savaşları ve bunların sebep olduğu hastalıklar fosil yakıtların zararlarından bazılarıdır.

Ats Enerji Sistemleri tüm bu olumsuzlukları düşünerek, dünyamızı daha yaşanılabilir bir cennet olarak gelecek nesillere de bizlerin yaşadığı güzelliklerden faydalanabilmesi adına yenilenebilir enerji kaynakları ile enerji üreterek, daha temiz ve güvenli bir gelecek yaratmak adına çalışmalarına aralıksız devam etmektedir.

Ülkemiz güneş enerjisi potansiyeli bakımından oldukça iyi durumdadır. Bu potansiyelin değerlendirilmesi ile gerek bireysel gerekse endüstriyel olarak güneş enerjisi kullanımının yaygınlaştırılması ekonomik getirilerin yanında çevresel faktörlerin iyileştirmesine katkı sağlayacaktır. Bu yazıda ülkemizdeki güneş enerjisi potansiyeli dikkate alınarak güneş enerjisi çözümleri ile ilgili bilgiler verilmiştir.

Yapılacak yatırımın ekonomik bir sürede geri dönüşünü sağlamak için dikkat edilmesi gerekli hususlar konusunda bazı konularda tavsiye ve düşünceler de sunulmaktadır.

Ats Enerji Sistemleri, anahtar teslim projeler üreterek, sonsuz bir kaynak olan yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak. Dünya’mızın ve çevremizin doğal dengesini bozmadan, geleceğimizi teslim edeceğimiz evlatlarımıza temiz bir Dünya bırakmak için çalışmaktadır.

Ülkemiz’in güneş enerji potansiyelini elektrik enerjisi olarak sektörümüze kazandırmak için Ats Enerji sistemleri olarak çevre bilinci ve ekonomik kazanç oluşturarak değerlerimize sahip çıkmaktadır.

Türkiye, güneş enerjisi potansiyeli bakımından dünyanın birçok ülkesine göre daha avantajlı konumdadır.

Yapılan ölçümler, güneşlenme süresi ve ışınım şiddeti açısından, ülkemizin yüksek bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. İnanıyoruz ki, bu yıl, Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumumuz, özel sektörümüz ve Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından ortaklaşa olarak atılacak adımlar sayesinde güneş enerjisinde yeni bir atılım dönemi başlayacaktır. Ats Enerji Sistemleri olarak bu konuda ciddi saha verileri sonucu 6 farklı nokta üzerinde GES proje geliştirme çalışmalarımız sürmektedir.

Güneş santral başvuru hazırlıkları çok ciddi bir şekilde devam etmektedir. Hazırlık sürecinde önemli olan kriterler arazinin tespiti ve kiralanma ya da satın alma durumu, hukuksal anlaşmaların yapılması, sistemin enterkonekte hatlara bağlantı durumu, uluslararası güneş radyasyon verilerinin arazi koordinatlarına göre değerlerinin tespiti, ön fizibilite ve başvuru dosyasının hazırlanmasıdır.
Ats Enerji olarak güneş enerjisi ile elektrik üretimi için saha ve potansiyel belirleme çalışmalarımız devam etmektedir.

Güneş enerjisi ile elektrik enerjisi üretiminde, yapılan yer seçimine göre, tesis türleri, güneş santral saha özellikleri, güneş enerjisi saha ölçümü ve fizibilite kriterleri tek tek uygulanmaktadır. En önemlisi verimli saha araştırması yani yer seçimidir. Daha sonra ön değerlendirmeler yapılmaktadır.

Teknik değerlendirme ile yüksek çözünürlüklü coğrafi veri, kapsamlı kaynak değerlendirmesi, uzun dönemli değişkenlik analizi, teknoloji seçimi, saha analizi ve enerji ölçümü kriterleri sonucu verimlilik analizi ortaya çıkarılır.

Güneş enerjisi saha ölçümü santral yer seçimi için en büyük kriterlerden biridir. Solar ekipmanlar ile arazide güneş ölçümlerini en az 1 veya 2 yıl zaman periyodu içinde yapılmalı ve izlenmelidir.

Unutmayın Dünya yüzeyine 90 dakikada düşen güneş enerjisi, dünyanın 1 yıllık enerjisini karşılamaya yetecek miktardadır.

Ats Enerji üretmiş olduğu doğal enerjinin, tesisler, hayvanlar ve insanlar tarafından kalıcı olarak tüketilmesinin mümkün olamayacağını konusunu deneyimli uzman kadrosu ile kanıtlamıştır.

Haber Revizyon Sayı 16 Şubat 2014 ats enerji 1

Haber Revizyon Sayı 16 Şubat 2014 ats enerji 2

HABER REVİZYON DERGİSİ ŞUBAT 2014

 

Bir cevap yazın