Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Milli İrade İstikrar Dedi”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletvekilliği genel seçim sonuçları ile ilgili bir değerlendirme de bulundu.

 

“Kısa süreli gelişmeler millî iradeye istikrardan başka çıkış yok dedi, böyle bir karar vermeyi ortaya koydu. Çıkan neticenin ülkemiz, milletimiz için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum” dedi.

 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Kasım seçimlerinden çıkan sonucun kendisi için bir sürpriz olup olmadığı yönündeki soruya, 7 Haziran seçimlerinden sonra koalisyon görüşmelerinin sonuç vermediğini ve tekrar millî iradeye müracaat edildiğini hatırlattı ve “Siyasi dünyamızda bu işin nihai belirleyicisi millî iradedir. Ve millî irade 1 Kasım itibariyle istikrardan yana tecelli etti ve o kısa süreli gelişmeler millî iradeye istikrardan başka çıkış yok dedi, böyle bir karar vermeyi ortaya koydu. Ve ben şu anda çıkan neticenin ülkemiz, milletimiz için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum” dedi.

 
Türkiye’nin en doğusundan en batısına, en kuzeyinden en güneyine sahip olunamadığında ülkenin üzerinde çok büyük oyunlar oynandığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her zaman bir şey söyledim; tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet dedim. Bu dört tane başlık bizim için adeta olmazsa olmazdır. Yani biz bu dört başlığı çok zenginleştirmemiz lazım, güçlendirmemiz lazım. Üzerimizde oynanan oyunlara da buna sahiplenerek cevap vermemiz lazım” dedi. Millete şükranlarını ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim gecesi yaşanan coşkunun, seçimlerdeki demokratik olgunluğun Türkiye’de geldiği noktayı da gösterdiğini söyleyerek, bundan dolayı da millete teşekkür etti.

 

“Tüm Dünyanın Sonuçlara Saygı Duyması Gerekir”

 
“Dış basında Tayyip Erdoğan ile AK Parti özdeşleştirilerek, ‘Erdoğan’a oy vermeyin’ diyen basın yayın organları oldu. AK Parti’ye oy verenlerin ezici çoğunluğu da ‘Tayyip Erdoğan bir millî mücadele yürütüyor ve biz bu yüzden desteklemek zorundayız’ dediler.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın o millî mücadelede eli daha da güçlendi diyebilir miyiz?” şeklindeki soruya ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, şahsı ile ilgili değerlendirmenin doğru olmayacağına değinerek şu cevabı verdi: “Acaba dünya medyası niçin bizim ülkemizle bu denli, bu şekilde ilgilenirken kendi ülkeleriyle ilgilenmiyorlar? Millî iradeye niye saygı duymuyorlar? Ve millî irade burada diyelim Erdoğan’ı yüzde 52 ile Cumhurbaşkanı seçtiği halde, seçtiği günden bugüne hala saygı duyamadılar, manidar olan budur. Onlara bu soruyu sormak lazım: Sizin demokrasi anlayışınız bu mu, niçin yüzde 52’ye saygı duymuyorsunuz?”

 
Türkiye’de yaklaşık yüzde 50 ile bir parti iktidar olduğunu ve dolayısıyla bu sonuçlara tüm dünyanın saygı duyması gerektiğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı ülkeler hariç, dünyanın tamamında böyle bir olgunluğu göremediğini kaydetti. Seçim sonuçlarının çok kısa sürede neticelendiğine de dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, millete tekrar teşekkür etti.

Haber Revizyon kasım 2015 1 kasım cumhurbaşkanı 1

 

Haber Revizyon kasım 2015 1 kasım cumhurbaşkanı 2

 

Haber Revizyon kasım 2015 1 kasım cumhurbaşkanı 3

 

HABER REVİZYON DERGİSİ KASIM 2015