Prof. Dr. Arif Verimli – Pedofili / Pedophilia

Prof. Dr. Arif VERİMLİ ile Haber Revizyon Dergisi İmtiyaz Sahibi R. Aytekin TÜRKER “çocuklarımızı bekleyen büyük tehlike” PEDOFİLİ hakkında röportaj gerçekleştirdi.

Haber Revizyon: Pedofili Nedir?

Prof. Dr. Arif Verimli: Pedofili psikiyatride cinsel saplantılar ya da cinsel yönelim bozuklukları içerisinde yer alan parafililerden bir tanesi ama belki de en kabul edilemezi, en zoru ve en ağırıdır. Çünkü pedofili ergenliğe ulaşmamış daha çok 3-11 yaş arası çocuklardan cinsel doyum sağlamak, onları izleyerek ya da fiilen birlikte olarak cinsel doyum sağlamaya dönük bir ağır durumdur.

Haber Revizyon: Pedofili yasal cezayı hafifletmeyen bir ruhsal hastalık dersek, tedavisi mümkün müdür?

Prof. Dr. Arif Verimli: Ne mümkün diyebiliriz ne de mümkün değil. O kadar zor bir hastalıktır ki ruh sağlığı alanında çalışan profesyonellerin karşısına çıkmaması için dua edecekleri kadar ağır, zor ve karmaşık bir durumdur.

Pedofili yasal anlamda kişinin cezasını asla hafifletecek tipte bir psikiyatrik bozukluk değildir. Genellikle pedofilik kişi asla tedavi arayışına girmez. Ancak eylem üzerinde yakalanmışsa psikiyatristle karşılaşır.
Tedavi etmek son derece zor, karmaşık ve uzun bir süreçtir. Pek çok psikiyatrist tedaviyi reddedebilir.

Haber Revizyon: Çocuktan kasıt hangi yaş grubudur? Örneğin 30 yaşındaki bir erkek 15 yaşındaki bir geç kıza karşı cinsel istek duyuyorsa buna “Pedofili” denir mi?

Prof. Dr. Arif Verimli: 3-11 yaş grubu. Özellikle 6-8 yaş aralığı kurban olarak seçilir. Bu grubun ortak özelliği cinsel gelişim göstermemiş, savunmasız bir grup olmasıdır. 15 yaşındaki bir genç kıza karşı cinsel istek duyulması pedofili sınırları içerisinde yer almaz.

Haber Revizyon: Kimlerin pedofilik olduğunu anlamak mümkün müdür? Bir kişinin kendi çocuğunun olması pedofilik olma ihtimalini ortadan kaldırır mı?

Prof. Dr. Arif Verimli: Asla bir kişinin pedofili olduğunu anlayamazsınız. Her türlü sosyodemografik düzeyden kişi pedofili olabilir. Eğitim, yaş, ekonomik düzey ve meslek ayrımı yapmak mümkün değildir. Bir kişinin kendi çocuğu olması pedofili olma riskini azaltabilir. Ortadan kaldırabilir dememiz çok zor. Pedofili çok ağır bir dürtü denetim bozukluğu ve parafilidir.

Haber Revizyon: Hangi durumda akrabamızın ya da yakın çevremizden birinin pedofilik olduğundan şüphe etmeliyiz?

Prof. Dr. Arif Verimli: Aslında akraba ya da yakın çevremizdeki kişiyi fiil işlerken yakalamadıkça pedofilik olduğunu anlayamayız. Genellikle çok gizli, sinsi ve belli etmeksizin eyleme geçeceği günü bekler. Tabi çocuk pornografisi içeren görüntüler izlediğine şahit olunmuşsa dikkat katsayımız artacaktır.

Kız çocukları günümüzde yazık ki oldukça erken gelişiyorlar. Bir takım hormonal değişikliklerin de erken yaşlara inmesi yüzünden çok küçük yaşta kendilerini “Çocuk”olarak değil de “Kadın” olarak görüyorlar. Yeni ergenliğe girmiş genç kızımıza nasıl davranmalıyız ki yaşça oldukça büyük bir erkek kendisine yakınlık gösteriyorsa bu durumun “Aşk” değil bir “Pedofili” olacağını düşünsün?

Ergenliğe girmiş bir genç kızın durumu pedofili değildir. Bir risk alma ve davranış bozukluğudur. Ergenliğe girdikten sonra yapılacaklar az. Siz çocuğunuza yaşam eğitimini 0-6 yaş arasında vermeliydiniz. Ergenlik zaten bir karşı gelme/karşı koyma dönemi. Siz ne yaparsanız yapın yönetmek zordur. Ailece psikiyatrik yardım almak gerekebilir.

Haber Revizyon: Pedofili hastaları genelde hangi yaş grubunu ve ne tür çocukları kendilerine kurban olarak belirler?

Prof. Dr. Arif Verimli: Pedofili hastaları genellikle 4-10 yaş arasındaki çocukları kurban olarak seçerler. Çocuğun fiziksel özelliklerini ayırt etmezler, daha çok ailesinin titizlenmediği, çocuğun üzerinde her an anne ve babasının elinin olmadığı, anne ve babası dışında kişilerle küçük yaşta karşılaşan çocuklar, daha fazla risk altındadır.

Haber Revizyon: 0-3 yaş grubu çocuklarda, çocuğun bir cinsel istismara uğrayıp uğramadığını nasıl anlarız? Nasıl korumalıyız?

Prof. Dr. Arif Verimli: Davranışlara bakarak anlamamız çok zor. Tabiî ki yaşadığı travma kendini davranışsal olarak belli edecek. Bebek hırçın, hareketli, sürekli ağlayan ya da tam tersi çok sessizleşen bir ruh haline büründüyse dikkat etmek gerekebilir. Ama gerçek sebep fiziksel muayene ve yapılacak testlerle ortaya çıkacaktır.

Haber Revizyon: 3-6 yaş arasındaki bir çocuğa “Bu işte bir terslik var. Anneme-Babama anlatmalıyım” eğitimi nasıl verilir?

Prof. Dr. Arif Verimli: Çocuğunuz doğduğu günden bu yana ona büyük bir sevgi vermişseniz, ona (dolaylı yoldan değil doğrudan) yabancılar ve yabancılardan gelecek risklere karşı konuşmak, çocuktur anlamaz dememek, asla izin vermedikçe çocuğun bedenine dokunmamak, yabancılara sevgi kastıyla bile olsa dokundurmamak, çocuğa hayır demeyi öğretmek en temel bilgidir.

Haber Revizyon: Araştırmalarımız sırasında “Çocuğunuz izin vermiyorsa onu zorla öpüp sevmeye çalışmayın. Zorlanmanın doğal olmadığını öğrenmesi lazım.” şeklinde bir yazı gördük. Buna katılır mısınız?

Prof. Dr. Arif Verimli: Buna kesinlikle katılırım. Siz dahil hiçkimse, bir birey olan çocuğa zorla, sıkıştırarak sevgi veremezsiniz.

Haber Revizyon: 6-12 yaş arasındaki çocuklara karşı çok daha özenli davranmak gerekiyor. Çünkü onlar çok fazla sorguluyor. Ama aynı zamanda çok masumlar hala. Cinsel istismar tehlikesi onlara nasıl anlatılır?

Prof. Dr. Arif Verimli: Anlatsanız da anlamaları çok zor. Anlatma yolu yöntemi de yok aslında böyle şeylerin.
Çocuğunu seven çocuğunu gözetler, korur, elini üzerinden çekmez. Bir de çocuk gelişim basamakları anne ve baba tarafından yeterince öğrenilmeli. 6-12 yaş arası latens yani basık dönem. Bu dönemde çocuğu anlamak, anne baba dışında, okuldaki öğretmen ve yöneticilere de düşüyor.

Kolleberasyon kurulmalı.

Haber Revizyon: Çocuğu tehdit ederek tacizde bulunulduğunda çocuk genellikle korkuyor ve inanıyor. Bu yüzden de ailesine anlatmıyor. Böyle bir duruma karşı nasıl önlem almalıyız?

Prof. Dr. Arif Verimli: Zaten çocuğunuzu dünyaya getirdiğinizde onun sağlığı, bakımı ve dış dünyadan gelecek tehlikeleri de bertaraf etmeye hazırsanız anne baba olursunuz. Ay ne şirindi, efendim ne tatlıydı…

Bunlar bir yere kadar. Doğduğu andan itibaren çocuğunuza karşı gelecek tehlikeleri bertaraf etmeye hazır olmalısınız. Böyle bir durumda korkup anlatmasa bile davranışlarıyla belli edecektir. Ama siz daha önce çocuğun anlattıklarını ciddiye almayan, eleştiren ya da alaya alan ebeveynlerseniz zaten başına geleni size asla anlatamayacaktır.

Haber Revizyon: Diyelim ki tüm eğitim ve öğretimlerimize rağmen çocuğumuz tacize ya da en kötüsü tecavüze uğradı. Çocuktaki ne gibi değişimlerle bundan şüphelenebiliriz?

Prof. Dr. Arif Verimli: Depresif ve hırçın bir tablo göstermesi muhtemeldir.

Depresiftir, iştahı kesilir, uyku düzeni bozulur, gece kalkmayan çocuk bir anda uyanıp ağlamaya başlar, gece alt ıslatması olabilir, etrafa saldırır, kırıcıdır, agresiftir.

Haber Revizyon: Çocuğun uğradığı cinsel istismarın psikolojik etkilerini atlatmasını nasıl sağlarız?

Prof. Dr. Arif Verimli: Bu işi bir psikiyatriste bırakmakta fayda var.

Çünkü çocuğunun başına böyle bir saldırı gelen anne ve babadan soğukkanlılık beklenemez. Anne baba da büyük bir öfke ve acı içerisinde olacaktır.

Haber Revizyon: Cinsel istismar uygulayan kişinin yakınlarımızdan biri olduğunu anladığımızda nasıl bir davranış sergilemeliyiz?

Prof. Dr. Arif Verimli: Birinci derece yakını dahi olsa asla göz yummadan derhal kolluk kuvvetlerine teslim edilmelidir.
Haber Revizyon: Çocuklarımızı taciz ve istismardan korumak adına biz ebeveynlere ne gibi önerileriniz olabilir?

Prof. Dr. Arif Verimli: Çocuklarınıza dokunun, sarılın, onları öpün ve sevginizi fiziksel olarak gösterin. Sevgiyi ve sevgi olmayanı ayırt edebilsin. Çok zaman onların yanında faydanız olmadan oturacağınıza, faydalı birkaç saat geçirin. Sorunlarını önemseyin, mantıksız da olsa fikirlerini küçümsemeyin. Evle ilgili bir değişiklik yapacaksanız onun da fikrini alın, sohbet edin, derslerine yardımcı olun. İyi davranışa ödül, kötü davranışa eğitim verin. Öfkenizi bile yumuşak sözlerle anlatın, çocuklarınızın yanında tartışmayın, başkalarının dedikodusunu yapmayın, onu başkalarıyla kıyaslamayın. Öğretmek istediğinizi lafla değil, davranışla gösterin. Zorlamayın, sıkmayın, boğmayın. Onun kişiliğini zorla değiştirmeye çalışmayın, sabırla ve emekle onu kazanabilirsiniz. Endişeli, aşırı korumacı ve kaygılı davranmayın. Ona sorumluluklar da verin. Arkadaşlarını tanıyın, arkadaşlarının aileleriyle tanışın. Sanat ve spor faaliyetlerinden uzak tutmayın. Siz bir modelsiniz önce kendi eksiklerinizi eleştirin. Hayatta her şeyin maddiyat olmadığını öğretin ve hatta ezberletin. Kitle iletişim araçlarını beraber kullanın.

——————————————————————————————————————————————————————————–

R. Aytekin TÜRKER who is publisher of Haber Revizyon Journal made an interview with Prof. Dr. Arif VERİMLİ about PEDOPHILIA “a great danger waiting for our children”.

Haber Revizyon: What is pedophilia?

Prof. Dr. Arif Verimli: Pedophilia is one of the paraphilias take place in erotomanias or in sexual orientation disorders, but the one which is the most unacceptable, the most difficult and the most severe in Psychiatry. Because pedophilia is a severe situation directed to receive sexual satisfaction from children who have not reached to puberty yet mostly between 3 -11 years old, and to receive sexual satisfaction by watching them or by having sexual intercourse actually.

Haber Revizyon: If we say that pedophilia is a mental illness which does not mitigate the legal punishment, is it a curable disease?

Prof. Dr. Arif Verimli: Neither can we say that it is curable nor uncurable. It is a heavy, difficult and complex disease so that the professionals working in mental health will pray not to come across. Pedophilia is not a type of Psychiatric disorder which mitigates the legal punishment of the person. In general, the pedophilic person never seeks for treatment. But he encounters with psychiatrist, if arrested on the action. To treat is extremely difficult, complex and a long process. Many of psychiatrists may refuse the treatment.

Haber Revizyon: Which age group means child? For example, if a 30-years-old male feels prurience to a 15-years-old young girl, is this named as “Pedophilia?”

Prof. Dr. Arif Verimli: 3 -11 years-age group. Especially, 6-8 age range is selected as a victim. The common feature of this group is being a group that has not made sexual progress yet and is a vulnerable. Feeling prurience for a 15 years-old young girl does not take place within the borders of pedophilia.

Haber Revizyon: It is possible to understand that who are pedophilic?
Does the fact that a person has his own child eliminate the possibility of his being pedophilic?

Prof. Dr. Arif Verimli: Never can you understand that a person is pedophilic. A person with any socio-demographic level may be pedophilia. Making education, age, economic level and professional distinction is not possible. The fact that a person has his own child may decrease the risk of him to be pedophilia. Saying that it can be eliminated is very difficult. Pedophilia is a too heavy impetus control disorder a paraphilia.

Haber Revizyon: In which case we should have a suspicion that one of our relatives or one of the people from our close environment is a pedophilic?

Prof. Dr. Arif Verimli: In fact, we can not understand that a person one of our relatives or from our close environment is pedophilic unless we catch him on the action. Usually, he waits for the day to act secretly, slyly and without outing. Of course, our attention coefficient will increase if it was observed that he watched images containing child pornography.

Unfortunately girl children improve very early at the present time. They consider themselves, at very young age, that they are “Women” but not “Child” because of also certain hormonal changes came down to early ages. That is, how should we behave to our young girl who has newly reached to puberty in order her to think that it will be a “Pedophilia” but not “Love” when an older man behaves warmly to her?
The situation of a girl who has reached to puberty is not pedophilia. It is a risk-taking and behavior disorder. Things to be done after reaching to puberty are less. You had to give life education to your child between 0-6 years age. Puberty is already a period of resistance/opposition. Managing is difficult whatever you do. Receiving of Psychiatric help may be required.

Haber Revizyon: In general, pedophilia patients determine which age group and what kind of children as sacrifice to themselves?

Prof. Dr. Arif Verimli: Pedophilia patients usually choose 4 – 10 age group children as sacrifice. They don’t discriminate the physical characteristics of the child; the children on which the families does not become cross, and mother and father do not protect every time, and meet with people other than the father in the little age are mostly under more risk.

Haber Revizyon: How do we understand whether 0-3 age group children are suffered from sexual abuse or not? How should we protect?

Prof. Dr. Arif Verimli: It is very difficult to understand by looking at behavior. Of course, the trauma lived by her will behaviorally show itself. Paying attention may be required if the baby is in psychological state of combative, restless, continuously crying or vice versa very silent. But, the real reason will appear with physical examination and the tests to be carried out.

Haber Revizyon: How the education of “There is an adverseness. I must tell to my Mother and Father.” is given to a child between 3-6 ages?

Prof. Dr. Arif Verimli: If you show her a great love since her birth date, to speak to her about foreigners and risks (directly, not indirectly) from foreigners; and no saying of “she is child, and does not understand”; and never touching to body of the child except her permission; and not let her to touch to foreigners even if it aims love; and to teach the child saying “not” are most basic information.

Haber Revizyon: During our researches, we have seen a writing such as “If your child does not allow, don’t kiss and to love her compulsorily. She should learn that compulsion is not natural.” Do you agree with this?

Prof. Dr. Arif Verimli: I absolutely agree with this. No body including you can give love to child who is an individual by forcibling and pinching.

Haber Revizyon: Children between 6-12 ages should be behaved much more attentive. Because they interrogate too much. But, at the same time, they are still so innocent. How the risk of sexual abuse is told to them?

Prof. Dr. Arif Verimli: It is very difficult to understand for them, even if you tell. In fact there is no way and method of telling this kind of things. One, who loves his child watches, protects her; and does not take his/her hand off her. Moreover, child development steps should be learned by mother and father adequately. Between 6-12 years age is latency that is depressed period. To understand the child within this period is a task for also the teacher and administrators in school in addition to mother and father. Collaboration should be established.

Haber Revizyon: Children afraid of and believes when abused by threatening. For that reason, she does not tell to her family. How should we take precaution against such a case?

Prof. Dr. Arif Verimli: You become mother and father if you are ready to protect her health, to provide her care and to remove the dangers coming from outer World. As sweet as honey… etc. These are up to a certain extent. You have to be ready to eliminate the dangers to come to your child from the time your child was born. In such a case, even if she afraid of and does not tell, she will proclaim with her behaves. But she will not tell you what she incident to, if you are parents who do not take serious, and make critize or ridicule what your child told you.

Haber Revizyon: Let’s say that, despite all of our educations and trainings, our child was abused or rape the worst. How we can suspect about this on which kind of changes of the child?

Prof. Dr. Arif Verimli: It is possible that the child displays a table of depressive and combative. She is depressive, she losses the appetite, regular sleep pattern becomes disorder, the child who does not get up in night suddenly wakes up and starts to cry, she may wet her clothes/bed in night, she attacks to around, she is offending and aggressive.

Haber Revizyon: How can we obtain the child overcomes psychological effects of the sexual abuse the child suffered.

Prof. Dr. Arif Verimli: It is useful to leave this matter to a psychiatrist. Because of no calmness can be expected from mother and father whose child was suffered by such an attack. Mother and father will also be in a greater anger and is in a great anger and pain.

Haber Revizyon: How should we exhibit a behave when we understood that the person who suffered from sexual abuse is one of our close relatives?

Prof. Dr. Arif Verimli: He should immediately be delivered to law-enforcement officers without any passing over even if he is next-of-kin.

Haber Revizyon: What kind of recommendations do you have for us, parents, in order us to protect our children from abuse?

Prof. Dr. Arif Verimli: Touch to your children, hug and kiss them, and show your love physically. Let she distinguish the difference between the love and not love. Spend useful a few hours with them in place of you will sit near them uselessly. Pay attention to their questions; and do not underestimate her ideas even if they are irrational. If you are going to do a change in relation to the house, take her idea, talk to her, help for her lessons. Reward for good behavior, train for ban behavior. Tell with gentle words even also your anger, don’t discuss near your children, do not gossip of others; and do not compare her with others. Show with behavior what you want to teach but not with words. Do not use force, do not bore and strangulate. Do not attempt to change her personality; you can gain her with patience and effort. Do not behave in anxious, extreme protectionist and worried. Give her also responsibilities. Familiarize with her friends and with families of her friends. Do not keep her far from art and sport activities. You are a model; first of all criticize your own deficient. Teach moreover memorize her that everything in live is not materiality. Use mass communication tools together with her.

HABER REVİZYON 2014 MART PEDOFİLİ PROF. DR. ARİF VERİMLİ 1

HABER REVİZYON 2014 MART PEDOFİLİ PROF. DR. ARİF VERİMLİ 2

HABER REVİZYON 2014 MART PEDOFİLİ PROF. DR. ARİF VERİMLİ 3

HABER REVİZYON 2014 MART PEDOFİLİ PROF. DR. ARİF VERİMLİ 4

HABER REVİZYON 2014 MART PEDOFİLİ PROF. DR. ARİF VERİMLİ 5

HABER REVİZYON 2014 MART PEDOFİLİ PROF. DR. ARİF VERİMLİ 6

HABER REVİZYON 2014 MART PEDOFİLİ PROF. DR. ARİF VERİMLİ 7

HABER REVİZYON 2014 MART PEDOFİLİ PROF. DR. ARİF VERİMLİ 8

HABER REVİZYON DERGİSİ MART 2014

Bir cevap yazın