R. Aytekin Türker – Dünya Tek Evin Onu Koru

Var olurken o kadar masumdur ki insanlık, aldığı ilk nefesin içindeki kötülükle, ağlamaya başlar.

 

 

Tıp’ta ise bu ağlama doğum anında ciğerlerde biriken suyun dışarı atılması için yapılan eylemdir. Ama bence bebek, o almış olduğu ilk nefesin içinde beklediği güzelliği bulamadığı için ağlar. İlk kötülükle karşılaştığı andır. Taa ki annesinin güvenli kollarında kendisini bulana dek. Anneyle ısınır, doyar, mutlu olur ve huzurla uyur. Bu da ilk mutlu anıdır o bebeğin.

Kimdir? Nedir? Nasıl bir varlıktır ki en değerli yaşama kaynağımız havayı bile kötülükleriyle kirletebiliyor? Hayatları, doğayı, hiç bir yaşam kaynağını düşünmeden yaşıyor sanki. O’ndan başka hiç kimse yaşamıyor hatta hiç kimse de yaşamayacak…

Oysaki tüm canlılar o kadar güzel bir evrendeyiz ki, bunun tadını çıkarmalı ve bize verilmiş olan güzelliklerin üzerine güzellik katmalıyız.

Bir bebekten bahsetmiştim. Doğdu bir masum, bir melek… Hangi kötülüğü bilebilir ve hangi yanlışı yapabilir? O bebeğin ilerideki kötü veya iyi yaptığı her şeyden bizlerin sorumlu olduğunu hiç düşündünüz mü?

Her kim ki bir varoluşun içine kötülük sokar, o bundan sonraki nesillere kötülük bulaştırmış olur. Artık kötülük görecektir.

Dünya duvarlarını iterek büyütebileceğiniz bir beton ile kaplı değil; Dünya bizim tek evimiz ve yeni nesillere bırakacağımız en değerli mirasımız… Onu koruyalım…

R. Aytekin Türker

———————————————————————————————————————————————–

Humanity is so innocent in existence that he starts crying with the evil in the first breath he takes.

In Medicine, it is an action to dispose the fluid in the lungs during delivery. However, in my opinion, the baby cries because he could not find the beauty he had been expecting from his first breath. It remains to be the first moment he faces evil until he finds himself safe in his mother’s arms. He gets warm, fed, feels happy and sleeps in peace with his mother and this is the first happy moment of the baby.

Who is he? What is it? What kind of a creature is it that he can defile even the most precious source of our lives with his evil? He lives as if he never considers any lives, nature or any other source of life. As if no one other than himself exists and even no others will.

However, we, all living things are in such a beautiful universe that we should enjoy living in and we must build up new beauties over the ones that we have been blessed with.

The baby that I have mentioned… Born innocent, an angel… What evil could he ever know and what wrong might he ever do? Have you ever realized that we are responsible for all the good and the bad things that the baby does?

He, who brings evil into an existence, leads its contamination to the next generations. What he will see is evil.

The Earth is not surrounded by concrete walls that you can extend by pushing its walls;

It is our only home and the most precious inheritence to the next generations… So, let’s protect it.

R. Aytekin Türker

haberrevizyon aralık 2012 r aytekin türker

HABER REVİZYON DERGİSİ ARALIK 2012

 

Bir cevap yazın