1 Günde Gülüşünüzü Değiştirin

Dişlerinizin görünümünden memnun değilseniz ve sadece kısıtlı bir sürede kesin çözüme kavuşmak istiyorsanız günümüz teknolojisinde, profesyonel ellerde artık bu mümkün.

Dişlerin çiğneme işlevi ve konuşma esnasında seslerin çıkarılmasına yani fonasyona katkıda bulunması gibi temel görevlerinin dışında, yüz estetiğine olan katkısı da yadsınamaz. Ancak olumlu veya olumsuz katkısı olmasının günlük hayatımıza nasıl yansıdığının veya dişlerimizin görünüşümüzü nasıl etkilediğinin farkında mıyız?

Örneğin; Amerikan Başkanı Barrack Obama’nın seçim öncesi tüm fotoğraflarında düzgün olan dişlerini göstererek ‘sağlıklıyım, kendime bakıyorum’ mesajı verdiğini biliyor muydunuz?

Öte yandan, gülüşünden memnun olmayan insanların dişlerini el veya dudakları ile kapatarak gülümsemeleri beden dili uzmanları tarafından özgüven eksikliği olarak yorumlanmakta.

Sadece gülümserken değil, konuşurken bile dişlerimizin estetiği karşıdaki insanın dikkatini çekebilmekte. Peki, ya yeterince güzel bir gülüşe sahip değilsek? Bu durumda seçenekler bir hayli fazla.

Estetik olarak gülüş tasarımı, ortodontik tedavi ile ya 1-2 sene gibi bir sürece yayılabilecek bir tedaviyle ya da uzun süre beklemeye gerek kalmadan ve diş dokusuna fazla zarar verilmesine gerek kalmadan dişlerinizin tamamına veya bir kısmına porselen ile kaplama yapılarak gerçekleştirilebiliyor. Kompozit dolgu materyalleri ile diş dokusuna fazla zarar verilmeden, diş rengine uygun olarak eklemelerin, düzeltmelerin yapılabilmesi ve uygulamaya bağlı olarak aynı gün içerisinde diş hekimi koltuğundan farklı bir gülüş ile kalkılması mümkün.

Öncelikle belirtmekte fayda var ki en idealine sadece sizi muayene eden diş hekiminiz karar verecektir. Diş hekimleri ‘’kompozit veneer ‘’ denilen bu uygulamanın, teknik hassasiyet gerektirmesi nedeniyle sadece doğru ve profesyonel ellerde uygulama ile başarılı sonuca ulaşabileceğinin altını çizmekte.

Dahası, hatalı uygulamaların veya tercihlerin kısa sürede diş dokusunda renklenme ve sızıntı ihtimali doğurabileceği, bu nedenle de mutlaka diş hekimi kontrolünde ve onayında karar verilmesinin gerekli olduğunu eklemekteler.

Ayrıca her tedavide olduğu gibi bu tedaviden de en olumlu sonucu alabilmek için mutlaka günlük ağız ve diş sağlığı bakımının düzenli olarak yapılmasının önemini hatırlatmaktalar.

Kompozit veneer ya laminate diye bilinen, yaprak şeklinde, sadece dişin ön yüzünü örten porselenlerin kompozitle yapılmış olan hali, diğer seçeneklerle karşılaştırıldığında işlemin süresi ve diş dokusuna fazla zarar vermeden bu sonuca ulaşılabildiğinden, zaman sıkıntısı olan kişiler için ideal olmakta.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak ve size uygun olup olmadığını danışmak amacıyla diş hekiminize başvurup sormanız yeterli olacaktır. Herkese sağlıklı ve güzel gülüşler dileğiyle…

haber revizyon 2014 temmuz diş sağlığı 1 haber revizyon 2014 temmuz diş sağlığı 2

HABER REVİZYON DERGİSİ TEMMUZ 2014