Gelişme Organlarımız

Beslenmeden söze başlayalım:

 

Yiyeceklerimiz hayvansal ve bitkisel diye ikiye ayrılır. Halen ufak bahçen olanlar, birkaç aylığına sebze yiyebilirler. Ama beden gelişimi, hastalıklardan korunma, bedenin direnç kazanması ve zekânın gelişmesi için her insan kilosu kadar, hayvansal gıda yani et yemek zorundadır. Bu bilimin saptamasıdır. Hesabı birlikte yapalım: 80 milyon insan bebekler dâhil olarak, kilosu kadar hayvansal gıda tüketecekse, yani 50 kilo olan bir insan, 50 gram et yiyecek demektir.

Şimdi hesabımızı yapalım: Ortalama 80 milyon insanı büyükler çocuklar dâhil 40 kilo sayalım, 10 kişi 50 gramdan 500 gram eder, 20 kişi ise 1 kg et yemelidir. 80 milyonu 20’ye bölelim 4 milyon kilo yani 4 bin ton et eder. Nerede bu et? Tümünü hayvanları kessen 4 bin ton et etmez.

Kısaca yorumlarsak, böyle gelmiş öyle gidiyor. Ne var ki, nereye kadar nasıl gidilecek o belli değil. Uzaktan davulun sesi hoş gelir ama, hesaplar ortadadır. Matematik yalan ve yanlış söylemez. Ülkemizde, 6 ayda hiç et yememiş insanların toplamı 30-40 milyon diye yazmıştı gazeteler. Yanılmış olabilirim, ama 20 milyondan aşağıya olmadığı biliyorum.

Sunduğumuz bu resme bakarak, gelecek ne olacak, ilerleme nasıl olacak, çağın neresindeyiz? Siz karar verin değerli okurlarım. Sizin mantığınız, hesaplarınız dışındaki söylentilerin çoğuna hikâye deyip gülün geçin.

 

 

HABER REVİZYON DERGİSİ MAYIS 2018