22. Uluslararası Palandöken Kayak Kupası Yarışları

Türkiye Kayak Federasyonu tarafından düzenlenen 22. Uluslararası Palandöken Alp Disiplini Kayak Kupası Yarışları Erzurum’da Yapıldı.

 
Türkiye Kayak Federasyonu tarafından düzenlenen 22. Uluslararası Palandöken Alp Disiplini Kayak Kupası yarışlarına Türkiye’nin yanı sıra Türkiye, Slovenya, Slovakya, Macaristan, Fransa, Bosna Hersek, Kosova, Lübnan, Yunanistan, Ukrayna, Hindistan ve Özbekistan’dan 58 sporcu katıldı.

 

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Sn. Mehmet Erol Yarar, madalya töreninde yaptığı konuşmada, bir yarışmayı daha, başarılı bir şekilde tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Organizasyona katılan sporculara teşekkür eden Yarar, “Çıtayı her zaman biraz daha yukarı çıkartacağız demiştik. Çıtamız, 2026 Olimpiyatlarını alıncaya kadar yükselmeye devam edecek. Çocuklarımızın burada madalya aldıklarını görüyoruz. İnşallah olimpiyat kürsüsünde de onları görmek istiyoruz. Onun için antrenör, gençler ve ailelerle beraber yoğun bir çalışma yapacağız” şeklinde konuştu.

 

Palandöken Kupası ile ilgili olarak TKF Başkan Vekili Doç. Dr. Fatih Kıyıcı yaptığı açıklamada; ”Göreve geldiğimizde yaptığımız en köklü değişiklik yarışma sistemlerimizde oldu. Kayak yarışmalarının lig usulünde düzenlenmesi ile sporcularımıza daha fazla yarışa katılarak daha fazla tecrübe ve rekabet imkanı sağlandı. Bugün yapılacak olan yarışmalarda üç kategoride toplam 90 sporcu kıyasıya yarışacaklardır. İki gün sürecek yarışmalar sonrasında seçilecek olan milli takım sporcuları ülkemizi uluslararası Palandöken ve Sarıkamış kupalarında temsil edeceklerdir. Ayrıca 25-27 Aralık 2015 tarihlerinde ise U14 ve U16 K1 açılış yarışmalarını Erzurum’ da düzenleyeceğiz.” dedi.

 
Alp Disiplini Nedir?

 
1924 yılında Fransa’nın Chamonix kayak merkezinde düzenlenen I. Kış Olimpiyat Oyunlarından bu yana olimpik kış sporları kapsamda yer almaktadır. Alp disiplini kar sporları içinde en çok ilgi gören branşlarındandır. Alp disiplini yarışmaları; hız ve teknik yarışmalar olarak iki başlık altında toplanabilir.

 

 

Hız yarışmaları; İniş (Dawnhill-DH) ve Super G (SG),

 

 

Teknik yarışmalar; Büyük Slalom (GS) ve Slalom (SL) ve paralel (P)yarışmalardır.

 

 

İniş yarışmasında sporcuların hızı 140 km’ ye kadar çıkmaktadır. Slalom yarışması kapı sayısının en fazla olduğu, kayak hızının en düşük olduğu yarışmadır. Kayak boyları ve malzemeler yarışma türüne ve teknik seviyeye göre farklılık gösterirler.

 

Haber Revizyon 2016 ocak kayak yarışması 1

 

Haber Revizyon 2016 ocak kayak yarışması 2

 

HABER REVİZYON DERGİSİ OCAK 2016