Akıllı Hayvanlar

Maymunlar ve Şempanzeler

Küçük bir çocuğun zekasına sahip olan şempanzeler insana en yakın hayvan olarak bilinirler. Maymunlara ve şempanzelere işaret dili rahatlıkla öğretilebilir. Öğretilen işaret dili sayesinde duygularını anlatabilir ve önerilerde bulunabilirler.

Yunuslar

Basit cümleleri öğrenebilir böylelikle kendilerine daha önce sorulmamış bir soruyu anlayıp bunu yerine getirebilirler. Vahşi doğada yaşayan yunusların birbirleriyle iletişim kurdukları ve kültüre benzeyen bir yapıya sahip oldukları bilinir.

Gri Papağanlar

Afrika gri papağanları hakkında yapılan araştırmalara göre 1000 kelimeye kadar öğrendikleri belirlenmiştir. Bu öğrendikleri kelimeleri iyi anlayabildikleri ve cümle kurabildikleri tespit edilmiştir.

Ahtapot

Ahtapotların sırt kemiği olmayan en iyi hayvan oldukları düşünülür. Ev kedileri ile ahtapotlar ortalama aynı zekaya sahiplerdir. Ahtapotlar renk değiştirerek öğrenir ve iletişim kurarlar. Çok akıllı olan ahtapotlar akvaryumdan çıkmayı kolayca başarabilirler. Balıkçıları kayıklarına girip burada bulunan yengeçleri yerler.

Mantis Karidesi

Fiziksel boyutu çok küçük olmasına rağmen üstün bir zekası vardır. Bedenlerindeki floresan ışıkları kullanarak birbirleriyle iletişim kurarlar. Hatta diğer karidesleri tek tek hatırlayabilirler.

Haber Revizyon 2015 Ağustos27

 

Haber Revizyon 2015 Ağustos28

 

HABER REVİZYON DERGİSİ AĞUSTOS 2015