Anadolu’nun Kayıp Mirası

Kültür ve Turizm Bakanlığının tarihi eserlerde kaçakçılıkla mücadelesi dört koldan kararlı bir şekilde devam ediyor. Ait olduğu topraklara dönüşü sağlanan son eserler Amerika Birleşik Devletleri’ndeki steller.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, bu önemli gelişmeye ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

“Bakanlık olarak yurt dışına kaçırılan eserlerimizin izini sürme konusunda kararlı ve ısrarlı adımlarımız devam ediyor. Konuya ilişkin attığımız her adım, bu topraklara ait olan eserlerin geri gelmesinde son derece önemli gelişmeleri beraberinde getiriyor.

Diplomatik ilişkileri ve hukuki hakları dikkatli ve ısrarlı bir şekilde devreye sokmamız Anadolu topraklarına kazandırılan eser sayısını her geçen gün daha da arttırdı. Bu kapsamda son on yılda yasa dışı yollarla yurt dışına kaçırılan 4 bin 147 kültür varlığının ülkemize iadesi sağlandı.

Bakanlığımızın iadesini sağladığı kültür varlıklarından sonuncusu ise Lidya bölgesine ait on adet mezar ve adak stelleri.

2006 yılında Lidya bölgesine (Batı Anadolu) ait 16 mezar ve adak stellerinin satışa çıkarıldığı ihbarını alan Bakanlığımız, eserlerin izini sürerek Haziran ayı içerisinde stellerden 10 adedinin yerinin tespitini sağladı. Ardından FBI ve Washington Emniyet Müşavirliğimiz tarafından yapılan ortak operasyon neticesinde eserlerin tacirlerin elinden alınması sağlandı.

Bakanlığımız uzun yıllardır izini sürdüğü Lidya dönemi mezar ve adak stellerini Washington Büyükelçiliğimiz aracılığıyla Amerika Birleşik Devletleri’nden teslim aldı.

Steller en kısa zamanda Türkiye’ye getirilerek, önce Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde, daha sonra da Manisa Müzesinde teşhir edilecek.

M.S. 1-3. yüzyıllara tarihlendirilen stellerin nereden ve ne zaman kaçırıldıkları tespit edilememekle birlikte, Manisa kökenli oldukları düşünülüyor.

Üzerinde büyük hassasiyetle durduğumuz bu önemli konuda her geçen gün yeni ve sevindirici gelişmeler yaşıyoruz. Yaptığımız ısrarlı takibimiz neticesinde geri getirilerek, bu coğrafyada yaşamış medeniyetlerin kültürüyle hayat bulmuş bu eserler yine bu toprakların bir parçası olarak artık daha emin ellerde varlığını sürdürecektir.” dedi.

Haber Revizyon 2014 eylül anadolunun kayıp mirasları

HABER REVİZYON DERGİSİ EYLÜL 2014