Antik Kent – Nan Madol

Pasifik Okyanusu’daki Mikronezya Adası yakınlarında kurulan antik kent Nan Madol kentinin inşası yaklaşık olarak 1000 yıl sürmüştür.

 

Yapımı M.S 1 veya 2.yüzyılda başlamış, 8 yada 9. Yüzyıllarda yapay adacıklar tamamlanmıştır.12 ve 13. Yüzyılda şehrin yapımı bitmiştir. Ana adadan başka 92 adacıktan oluşan bu şehirde ev yaşamına dair herhangi bir kanıt bulunmamıştır.

 

Bulunan yapıların törensel, dini veya idari yapılar olduğu düşünülmektedir fakat aslında ne oldukları henüz aydınlatılmış değildir. Kentin yapımında boyları 4,5 metre ve daha uzun, ağırlıkları ise 5 ton ve daha fazlası olan, doğal olarak altıgen şekilli bulunan bazalt sütunlar kullanılmış. Kullanılan bazalt sütunların toplam ağırlıklarının 250.000.000 ton (250 milyon ton) olduğu sanılmaktadır.

 

Ancak anlaşılamayan konu, bu kadar çok bazalt sütununun buraya nereden ve nasıl getirildiği ve yörede herhangi bir metal kaynağı olmamasına rağmen bu yapıların nasıl inşa edildikleridir. Arkeologların kafasının karıştırdığı bir diğer noktada büyük medeniyetlerin 900 yıldan fazla varlığını sürdüremediği bir dünyada hangi uygarlık ancak 1000 yılda bir kenti meydana getirebilmiş ve devamında da medeniyetlerini sürdürmüşlerdir.

 

Yine arkeologların kafasını karıştıran bir konuda bu kadar çok kayanın nereden geldiği çünkü bölgede böyle bir kaynak olduğunu gösteren kalıntı bulamadılar. Yine aynı arkeologlar altıgen bazalt sütunların doğal yoldan oluştuğunu da kabul ediyorlar. Fakat bu bazalt sütunların arkeologların söylemlerine göre taş baltalarla kesilmesi gerekiyordu çünkü metal kaynakları yoktu. İşte burada kendileri ile çelişip tekrardan araştırmaya başlıyorlar çünkü taş baltalarla yapılması imkansız olan bu sütunların nasıl ve kimler tarafından yapıldığı hala gizemini koruyor.

 

nan madol 1

 

nan madol 2

 

Haber Revizyon Dergisi Eylül 2015