Atatürk Havalimanı Saldırısı

28 Haziran 2016’da saat 21:22’de İstanbul’da bulunan Atatürk Havalimanı’na silahlı ve bombalı intihar saldırısı düzenlendi.

Toplamda 3 kişiden oluşan saldırganların IŞİD mensubu olduğu ortaya çıktı. Üç saldırgan terörist önce uzun namlulu silahlarla etrafa ateş açtıktan sonra üzerlerinde ki bombaları patlattı. Saldırı sonucu 236 kişi yaralanırken 45 kişi de hayatını kaybetti.
29 Haziran tarihinde Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir günlük ulusal yas ilan edilip bayraklar yarıya indirildi.
Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen saldırı, 2016 yılı içerisinde İstanbul’da gerçekleştirilen dördüncü bombalı intihar saldırısı oldu.

Bundan önce, 12 Ocak 2016’da Sultanahmet Meydanı’nda ve 19 Mart 2016’da İstiklâl Caddesi’nde IŞİD tarafından düzenlenen intihar saldırılarında 16 turist hayatını kaybetti. 7 Haziran 2016’da ise Vezneciler semtinde bombalı araçla düzenlenen intihar saldırısında 5’i polis memuru, 7’si sivil toplam 12 kişi yaşamını yitirdi. Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) saldırının sorumluluğunu üç gün sonra üstlendi.
Ayrıca Atatürk Havalimanı saldırısı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleştirilen üçüncü havalimanı saldırısı olarak kayıtlara geçti. 1982 yılında ASALA tarafından Esenboğa Havalimanı’nda düzenlenen saldırıda 9 kişi hayatını kaybetmişti. 23 Aralık 2015’te Kürdistan Özgürlük Şahinleri tarafından Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gerçekleştirilen havan topu saldırısında ise bir temizlik işçisi hayatını kaybetmişti.
Türkiye’de, Çözüm süreci’nin sona ermesi, Hendek operasyonları ve ardından gelen karşılıklı çatışmalar silsilesi nedeniyle Haziran 2015’den beri PKK tarafından birçok kez saldırı düzenlendi. Ayrıca devam eden Suriye İç Savaşı nedeniyle Türkiye ile birlikte birçok ülke Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından hedef alındı.
Saldırı sonrası İçişleri Bakanı Efkan Ala ve İstanbul Valisi Vasip Şahin’den bilgi alan Başbakan Yıldırım, İçişleri Bakanlığı bünyesinde kriz masası kurulması talimatı verdi.
Saldırının ardından Atatürk Uluslararası Havalimanı tüm yurtiçi ve yurtdışı uçuş trafiğine kapatıldı. Havalimanına inmesi gereken uçaklar Sabiha Gökçen Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Bursa Yenişehir Havalimanı ve Tekirdağ Çorlu Havalimanı’na yönlendirildi. Saat 22:00 sularında hava trafiğine kapatılan ve yaklaşık 5 saat süreyle kapalı tutulan havalimanı, 02.20’te tekrar uçuş trafiğine açıldı. Gece saat 03:00’da açıklama yapan Binali Yıldırım, havaalanı’nın hava trafiğine açıldığını duyurdu.
Amerikan Federal Havacılık Kurulu, Türkiye’den Amerika Birleşik Devletleri’ne ve ABD’den Türkiye’ye tüm uçuşların güvenlik gerekçesi ile durdurulduğunu açıkladı. Yasak, sabah saatlerinde uçuşların normale dönmesi ile kaldırıldı.
İran Havacılık Kurumu Genel İlişkiler Başkanı Rıza Caferzade, İran’dan İstanbul’a düzenlenecek tüm seferlerin ikinci bildiriye kadar durdurulduğunu açıkladı. Swiss International Air Lines 29 Haziran Çarşamba günü İstanbul’a gerçekleştirilecek tüm uçuşların iptal edildiğini belirtti.
Saldırı sonrası Türk Hava Yolları (THY) iç ve dış hatlarda toplam 340 seferini iptal ettiğini açıkladı.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı ilk resmî açıklamada 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 20 civarında yaralı olduğunu belirtti. Saldırı sonrası Atatürk Havalimanı’nda basın açıklaması yapan İstanbul Valisi Vasip Şahin, 28 kişinin hayatını kaybettiğini ve 60’dan fazla yaralı olduğunu ifade etti. Saldırının ardından Ankara’dan Atatürk Havalimanı’na gelen Başbakan Binali Yıldırım ölü sayısını 36, yaralı sayısının ise 147’ye yükseldiği açıkladı.
29 Haziran 2016 tarihi itibariyle hayatını kaybedenlerin sayısı 42, yaralananların sayısı ise 238 olarak güncellendi. İstanbul Valiliği’den yapılan yazılı açıklamada; kimliği tespit edilen 37 kişiden 10’unun yabancı uyruklu, 3’ünün ise çifte vatandaş olduğu belirtildi. Bunun yanında, hastanelerde yaralı olarak bulunan 239 kişiden 109’unun taburcu edildiği, 130 kişinin tedavilerine devam edildiği ifade edildi.
30 Haziran 2016 tarihinde yapılan açıklamada ölü sayısının 44’e yükseldiği duyuruldu. 2 Temmuz günü bir kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 45’e yükseldi.
Amerikan haber ajansı Associated Press saldırının sorumluluğunu Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD)’in üstlendiğini açıkladı. Başbakan Binali Yıldırım yaptığı basın açıklamasında; “Güvenlik güçlerimizin yaptığı tespitler terör eyleminin DAEŞ örgütünce gerçekleştirildiğini işaret etmektedir. İbareler DAEŞ’i işaret etmekle beraber çalışmalar sürdürülmektedir.” ifadelerine yer verdi.
30 Haziran 2016’da, intihar saldırısını gerçekleştiren üç canlı bomba saldırganından birinin Dağıstan asıllı Rus vatandaşı, birinin Kırgız, diğerinin ise Özbek uyruklu olduğu açıklandı. 1 Temmuz 2016’da, canlı bomba eylemini gerçekleştiren 3 saldırgandan 2’sinin Rakim Bulgarov ile Vadim Osmanov olduğu tespit edildi. Diğer saldırganın kimliğini belirlemeye yönelik çalışmaların sürdüğü belirtildi.
Saldırının planlayıcısının IŞİD’in İstanbul sorumlusu olduğu iddia edilen Çeçenistan uyruklu Ahmet Çatayev olduğu kaydedildi.
1 Temmuz 2016’da, bir açılışta saldırı ile ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Büyük ihtimalle DAEŞ olduğu ortada. Bunlar İslam adına böyle bir şeyi yaptıklarını söylüyorlar. Bunların İslam’la falan alakası yok, bunların yeri cehennemdir…” ifadelerini kullandı.
Bombalı intihar saldırısı ertesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir güvenlik zirvesi yapıldı. Toplantıya Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’da katıldı.
29 Haziran 2016’da Türk Silahlı Kuvvetleri Türkiye’ye atış hazırlığındaki IŞİD’e ait katyuşa ve havan silahlarından oluşan 15 hedefin T-155 Fırtına obüsleri ve koalisyon uçaklarının hava harekâtı ile imha edildiğini açıkladı. Ayrıca, Irak’ın kuzeyindeki Kandil Dağları’ndaki PKK hedeflerine düzenlenen hava harekatında 38 PKK’lının öldürüldüğünü, 7’sinin ise yaralandığını açıkladı.
Saldırının ardından Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinin giriş kısmına güvenlik tedbirleri kapsamında beton bariyerler yerleştirildi.

Saldırı Sonrası Açıklama Yapanlar

Amerika Birleşik Devletleri: Birleşik Devletler Başkanı Barack Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak “İstanbul Atatürk Havalima’ndaki terör saldırısını şiddetle kınadığını ve hayatını kaybedenler için taziyelerini ilettiğini” söyledi.
Almanya: Şansölye Angela Merkel, Avrupa Konseyi liderler zirvesi kapsamında bulunduğu Brüksel’de yaptığı basın toplantısında; Avrupa Birliği liderleri olarak şok içerisinde olduklarını ifade ederek, “Tüm Türk halkına terörle mücadelede birlik olduğumuzu ve birbirimizi destekleyeceğimizi iletmek istiyorum” ifadelerine yer verdi.
Azerbaycan: Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği taziye mesajında; saldırıyı şiddetle kınadığını ve kabul edilemez olduğunu belirterek hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine sabır ve yaralananlara da yakın zamanda şifa dileklerini iletti.
Birleşik Krallık: İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth Tayyip Erdoğan’a gönderdiği taziye mesajında, çok derin bir şok ve üzüntü yaşadıklarını belirterek “Birleşik Krallık halkı adına size, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve bu olaydan etkilenen Türkiye’deki herkese en içten başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz” ifadelerini kullandı.
Fransa: Cumhurbaşkanı François Hollande yaptığı açıklamada “Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum. Türkiye’de ard arda düzenlenen saldırılar ülkedeki durumu daha da zorlaştırıyor” ifadelerini kullandı.
KKTC: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı; “Bu terör nereden gelirse gelsin kaynağı ne olursa olsun şiddetle kınanmalı” ifadesine yer verdi. Ayrıca, “bu olayın tam da Türkiye’nin dış ilişkileri’nde iyiye doğru gidiş başlamışken ortaya çıkmasının manidâr olduğunu” belirtti. 29 Haziran 2016’da Türkiye ile dayanışma için bir günlük ulusal yas ilan edildi.
Rusya: Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir Rus savaş uçağının Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürülmesi sonrası gerilen Rusya-Türkiye ilişkileri ve ardından 27 Haziran 2016’da Erdoğan tarafından gönderilen mektuba olumlu yanıt vererek Erdoğan’ı telefonla aradı ve saldırı nedeniyle taziyelerini iletti. Görüşmede ayrıca 2016 G20 zirvesinde yüz yüze görüşme kararı alındı ve iki ülke arasındaki ekonomik ve diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması kararlaştırıldı.
Suudi Arabistan: Kral Selman bin Abdülaziz el-Suud, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği taziye mesajında; saldırıyı şiddetle kınadığını ve kabul edilemez olduğunu belirterek hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine sabır ve yaralananlara da yakın zamanda şifa dileklerini iletti.
Birleşmiş Milletler: Genel Sekreter Ban Ki-mun, sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Terör saldırısında yaşamını yitirenlerin ailelerine, Türk hükümetine ve halkına taziyelerini ilettiğini, yaralılara acil şifalar dilediğini” belirtti.
NATO: Genel Sekreter Jens Stoltenberg yaptığı yazılı açıklamada saldırıyı güçlü bir şekilde kınadığını belirterek, “…Tüm NATO müttefikleri, Türkiye’yle dayanışma içinde ve terörün her türlüsüyle mücadele kararlılığımızda bir bütün.” ifadelerine yer verdi. Ayrıca, Brüksel’deki NATO karargâhı önünde bulunan 28 üye ülkenin bayrakları hayatını kaybedenler anısına yarıya indirildi.
İslam İşbirliği Teşkilatı: Genel Sekreteri İyad bin Emin Medeni yayımladığı yazılı açıklama ile saldırıyı kınamış sorumlularının tespit edilmesi ve terörle mücadele konusundaki tüm samimi çabalarında dayanışma içinde olduklarını belirtmiştir.
Saldırı sonrası Türkiye ile dayanışma, saldırıda hayatını kaybedenlerin anısına amacıyla Berlin de bulunan Brandenburg Kapısı, Paris’te bulunan Eyfel Kulesi, Tiflis’in sembollerinden Tiflis Televizyon Kulesi, Bosna Hersek’in en önemli sembollerinden biri olan tarihi Mostar Köprüsü, Kuveyt’in başkentteki Kuveyt Kuleleri, Avustralya’nın Victoria eyaletindeki bazı binalar, Meksika’nın başkenti Mexico City’de bulunan dışişleri bakanlığı binası Türk bayrağı ile aydınlatıldı.
2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Portekiz ile Galler arasında oynanan yarı final maçı öncesinde saldırıda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu. Azerbaycan’da 2. Lig ekibi Şuşa Karabağ ile Neftçi genç takımları arasında oynanan hazırlık maçında saldırıda hayatını kaybedenler anıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen terör saldırısını devletin zirvesiyle birlikte takip ederek yetkililerden bilgi aldı. Saldırının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında, Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir toplantı gerçekleştirildi.
Toplantının ardından yazılı bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınadığını belirterek, bu vahim olayda hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı dileğinde bulundu.

“DÜNYANIN TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI KARARLI BİR DURUŞ SERGİLEMESİNİ BEKLİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan ayında meydana gelen bu saldırının, terörün, inanç dâhil hiçbir değer gözetmeksizin, kurbanları arasında ayrım yapmaksızın hareket ettiğini gösterdiğini ifade etti. Bu saldırının, terör örgütlerinin, masum sivilleri hedef alan karanlık yüzünü bir kez daha ortaya koyduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu saldırının, herhangi bir sonuç elde etmeyi değil, sadece ve sadece masum insanların kanı ve acısı üzerinden dünyaya ülkemiz aleyhinde propaganda malzemesi üretmeyi hedeflediği açıktır. Dünyanın, özellikle de Batı ülkelerinin, yönetimleriyle, parlamentolarıyla, medyasıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla terör örgütlerinin bu oyununa karşı artık kararlı bir duruş sergilemelerini bekliyoruz” dedi.

“BU TÜR EYLEMLER 79 MİLYON TÜRK VATANDAŞIYLA BİRLİKTE 7,5 MİLYAR İNSANIN TAMAMINA YÖNELİKTİR”

Türkiye’nin, terör örgütleriyle olan mücadelesine, ödediği tüm bedellere rağmen sonuna kadar devam edecek güce, dirayete, imkâna sahip olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında şunları kaydetti: “Ancak, bu tür eylemlerinin, 79 milyon Türk vatandaşıyla birlikte 7,5 milyar insanın tamamına yönelik olduğunu da hatırlatmak isterim. Bugün İstanbul’da patlayan bombalar, terörün hain karakteri gereği, dünyanın herhangi bir şehrinde, herhangi bir havalimanında da gerçekleşebilirdi. Herkes şundan emin olsun ki, terör örgütleri için İstanbul ile Londra’nın, Ankara ile Berlin’in, İzmir ile Şikago’nun, Antalya ile Roma’nın bir farkı yoktur. Şayet, tüm devletler, tüm insanlık olarak el ele verip terör örgütlerine karşı ortak mücadele yürütmezsek, bugün aklımıza getirmekten dahi korktuğumuz ihtimallerin hepsi de birer birer gerçekleşecektir.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı saldırısının, Batı ülkeleri başta olmak üzere, tüm dünyada terör örgütlerine karşı verilecek ortak mücadele için bir milat, bir dönüm noktası olmasını temenni ettiğini belirterek, “Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER REVİZYON DERGİSİ TEMMUZ 2016