Ayrılık ve AŞK Acısını 10 Adımda Unutun

Eski aşkınızı düşünmeden edemiyor musunuz? Sadece birkaç dakika içinde ayrılık acınızı hafifletecek, herhangi bir zaman ve mekanda uygulayabileceğiniz kendi kendine hipnoz yöntemini 10 basit ve hızlı
adımda öğrenin.

Terkedilenler, hayal kırıklığı yaşayanlar, ayrılık acısıyla çile çekenler.

Bir taraftan aşk hayatınızda olumlu gelişmeler için çaba harcarken, diğer taraftan da hala eski aşkınızdan ayrılmış olmanın acısı mı var içinizde? Kendi kendine hipnozun basit bir yöntemini öğrenerek bu durumla başa çıkabilirsiniz. Lisanslı klinik hipnotist BryanToder’e göre, kendi kendine hipnozun basit yöntemlerini uygulayarak, ayrılık acısı çeken kalbi kırıklar, o içlerini acıtan ayrılık olayını sanki aylar, hatta yıllar önce gerçekleşmiş gibi hissedebilir.

Hipnoz kimseye eski aşkını tamamen unutturmaz, bir kişiyi ya da yaşanmış bir olayı hafızanızdan tamamen silemezsiniz ama hipnozla, yaşadığınız acının büyüklüğünü hemen azaltabilir, kişilerin ya da olayların üzerinizdeki kötü etkisinden kurtulabilirsiniz. Hipnozla beyniniz eski düşünceleri farklı şekilde işlemeyi öğrenebilir ve eski düşünme şekilleriniz artık yenileriyle yer değiştirebilirsiniz. Kendi kendine hipnozla, kafanızda sürekli aynı şeyleri düşünmeyi ve ilişkinizin neden bittiği konusunda kafa yormayı bırakabilirsiniz.

Kendi kendine hipnoz nasıl gerçekleşir? Herkesin bir bilinç, bir de bilinçaltı vardır. Bilinç günlük olayların nasıl olacağına dair planlar yapar, kararlar alır, mantığı temsil eder ve daima ön plandadır. Bilinçaltı ise acı, üzüntü, öfke gibi duyguların kodlandığı alandır ve günlük hayat içerisinde arka planda işleyişini sürdürür.

Hipnotize olduğunuzda, bilinciniz bir süre arkaya itilirken, bilinçaltınız biraz ön plana çıkar, böylece bilinçaltı süreçlere müdahele etme imkanımız oluşur hipnoz altında. Bu durumda, eğer yapmaya istekli olduğunuz şeyler konusunda, mesela kilo kaybetme ya da sigarayı bırakma gibi, sağlam telkinler verilirse, birtakım teknikler uygulanırsa bunlar sizin bilinçaltınıza yerleşecek ve sonuç olarak davranışlarınızda değişecektir. Hipnoz bittiğinde, bilinçaltınız yine arka plandaki eski yerine dönerken, bilinciniz de yine öndeki eski yerine döner. Fakat, hipnotize olduğunuz sırada edindiğiniz yeni düşünme kalıpları varlığını sürdürür.

Birçoğumuz sıkça farkında olmadan hiptonik duruma geçeriz.

Bilmeniz gereken diğer bir konu ise hipnotize olmak sadece sorun yaşayan, sıkıntılı insanların başvurduğu garip bir durum değildir. Aslında gerçek şu ki birçok insan vaktinin büyük kısmını farkında bile olmadan hipnoz halinde geçirir. Günün büyük kısmında ciddi şekilde hipnotik trans durumundayız…

Mesela TV izlerken, birkaç sayfa karıştırmak için elimize bir kitap alıp ne okuduğumuzu bilmeden sayfaları çevirirken, oraya nasıl vardığımızı hatırlamadan işe arabayla giderken (otoyol hipnozu) ya da sadece bir noktaya bakıp hayal kurarken…

Her zaman yaptığınız işi düşünüp, adım adım planlayarak yapmıyorsunuz, aklınız başka bir yerde olabiliyor ve böyle durumlarda bilinçaltı devreye girip, otomatik biçimde yapılması gerekeni yapıyor… İşte hipnoz da böyle bir durum.” O zaman farkında olmadan bunu zaten yapıyorsanız, neden eski aşkınızın size hissettirdiği o kötü ayrılık acısını yok etmek için hipnozun gücünden yararlanmayasınız?

Her hipnoz bir otohipnozdur. Yani aslına bakılırsa, tüm hipnoz halleri aslında bir nevi kendi kendine hipnozdur. Profesyonel bir hipnotisti dinlediğinizde, aslında kendinizi siz hipnoz ediyorsunuz, tüm yaptığınız size bir şeyler yapmanızı söyleyen birinin dediklerini uygulamak. Gevşeyerek bazı ilkeler dahilinde hayal kurarak, meditasyon modunda bir bilinçaltı süreci yaşamaktır hipnoz.

Denemeye hazır mısınız? O zaman aşağıdaki 10 adımı takip edin ve neredeyse 90 saniye içinde, içinizdeki kötü duyguyu , duygusal yükünüzü (siz bunu o içinizi sıkan eski aşkınızdan kalma acı gibi de düşünebilirsiniz.) omuzlarınızdan atmaya başlayabilirsiniz.

Adım 1: Derin Nefes Alın ve Beyninize Odaklanın

Hipnoz, gözleriniz açıkken ya da kapalıyken yapılabilir. Bu 10 adımı hemen ezberlemek gibi bir niyetiniz yoksa, öncelikle gözleriniz açık olarak söylenenleri yapmalısınız; duvarda bir nokta bulun ve devam etmeden önce o noktaya birkaç saniye gözlerinizi dikin. (Not: Gözlerinizi kapatmak sizi daha rahat hissettirecekse, bu adımları sesli mesaj olarak kaydedip, ordan dinleyerek ve uygulayarak devam edin. Bu arada her adım arasında söylenenleri yapacak kadar süre bırakmayı da ihmal etmeyin). Hangi yöntemi seçerseniz seçin, rahat bir ortamda, derin bir nefes alarak ve sonra da nefesinizi yavaşça bırakarak başlayın.

Adım 2: Herhangi Bir Fiziksel Ağrı Hissi Var Mı Diye Vücudunuzu Dinleyin

Şimdi, eski aşkınız düşünün ve herhangi bir fiziksel acı hissi olup olmadığını hissetmek için zihnen tüm vücudunuzu tarayın. İlginç bir şekilde, acı veren duygular kişide fiziksel acıya da sebep olur. Gerçek bir kaplan önünüzde olsaydı, kalbiniz yerinden çıkacak gibi çarpar, soğuk terler döker, savaş ya da kaç tepkisini verirdiniz, ki bu da bir duygunun fiziksel yansımasıdır, Aynı ekilde küçük ölçekte, bir ayrılık yaşadığınızda, midenizde ya da kalbinizde bir ağrı ya da başka bir duygu hissedebilirsiniz. Bu his herhangi bir yerinizde ortaya çıkabilir, o nedenle bu süreçte o hissin üstünde çok fazla durmayın. Daha çok, hissettiğiniz olumsuz duygunun yerini tespit etmeye kendinizi odaklayın. Nasıl bir şey? O hissi hatırlamaya çalışın.

Adım 3: O Hisse Kafanızda Belli Bir Şekil Verin

Beyniniz duyguları ve anıları genelde holografik olarak (3D’de olduğu gibi) kaydetmeye meyillidir. Öyleyse, diyelim sırtınızda hissettiğiniz o ağrı, gerçekten onu düşündüğünüzde, belli bir şekle bürünebilir ya da siz onu bir şekil olarak hayal edebilirsiniz. Bir yıldız ya da bir kalp şekli olabilir top, ya da sadece bir damla, gerçekten ona odaklanırsanız, zihninizde bir şey canlanacaktır. (Canlanmazsa da, ona içinde bulunduğunuz ruh haliyle uyuşan herhangi bir şekil verin).

Adım 4: O Şekli Vücudunuzdan Yaklaşık 1 Metre Uzaklaştırın

Bu basit yöntemlerle insanlar ağrılarını da hafifletebilir ya da psikolojik kökenli ağrılarından kurtulabilirler. Mesela, birinin baş ağrısı varsa, ona ağrının yerini tespit etmesini, sonra onu vücudundan uzaklaştırmasını söylediğimizde hipnoz altında bu oldukça iyi bir sonuca yol açabiliyor. Düşünün, hayal edin ya da canlandırın; ağrınız gözünüzün önünde bir metre ilerinizde uçuyor. Gerçekte var olmayan bir şeyi zihnen kendinizden uzaklaştırmada zorluk yaşıyorsanız, öyle yapıyor gibi davranmanız bile sizi transa benzer bir hale (hayal kurmak gibi) sokmak için yeterli. O halde, sıkıntınıza daha dışarıdan bakabilmek için, gözlerinizin önünde uçtuğunu görene kadar vücudunuzdan uzaklaştırdığınızı hayal edin.

Adım 5: Vücudunuzdan Uzaklaştırdığınız Nesneyi Dikkatlice İnceleyin

Şimdi, sıkıntılı duygunuza verdiğiniz o şekil gözlerinizin önünde bir metre ilerinizde olduğuna göre, artık onu dikkatlice inceleyebilirsiniz. Tüm ayrıntılarını inceleyin. “Düz mü, 3 boyutlu mu? Hareket ediyor mu? Rengi ne? Pürüzsüz mü, sert mi? Hatta onun size hissettirdiği şiddeti 0 ile 10 arasında derecelendirin, sıfır hiç yok demek, 10 ise en yüksek sıkınıtı düzeyi olsun.Verdiğiniz cevaplara kendiniz bile şaşıracaksınız.” “Olumsuz duygu şeklinizi” incelerken, mümkün olduğunca onu ayrıntılı bir şekilde tarif etmeye çalışın. Ne kadar ayrıntılı olursa o kadar iyi.

Adım 6: Nesnenin Tanımlayıcı Özelliklerini Tamamen Değiştirin

Ayrılık acınızın neye benzediğini net olarak görün. Şimdi onunla ilgili her şeyi değiştirin. Rengi sarıysa, maviye çevirin ya da bir motif hayal edin. Mesela bir top büyüklüğündeyse, onu bir bezelye, hatta daha küçük bir şekilde hayal edin. Bunlar değiştirmeniz gereken özellikler. Mesela, bir duygunun belli bir özelliği varsa, diyelim ki sıcak bir duygu, sarı renkli, tam göğsünüze oturmuş, 10 cm çapında ve hareketli, onu alın ve özelliklerini küçük, koyu renkli, keyifsiz ve sıkıcı bir nesneye dönüştürün, sonra da onu kendinizden uzaklaştırın, bu sayede o nesneyle ilgili duygularınız değişecektir.Yaptığınız şey beyni kandırmak değil,sadece beyinde bilgileri yeniden kodlamak ve böylece değişim sağlamak.

Adım 7: Acı Sembolünüzü Arkanıza İtin

Şimdi, farklı şekilde algılamaya başladığınız nesneyi vücudunuzdan uzaklaştırın, tercihen arkanıza koyun. Onu ittiğinizi, uzağa, çok çok uzağa ittiğinizi hayal edin. Öncelikle, onu bulunduğunuz odadan dışarı gönderin, sonra bir blok öteye, sonra bir sokak öteye, sonra da bir kilometre ötenize. Bunu yavaşça ve bilinçli olarak yapın. Onu, nesneyi/duyguları kendinizden uzaklaştırdığınıza gerçekten inanın.Beyin nesneleri belli kategorilere ayırıyor, sevdiğiniz şeyler onları hayal ettiğinizde genelde hemen önünüzde net bir şekilde canlanıyor, geçmişteki şeyler ya da aklınıza geldiğinde huzursuz olduğunuz şeyler genelde bulanık olarak, ya yanınızda ya da arkanızda canlanıyor. Acınızın sembolü olarak belirlediğiniz nesneden kendinizi soyutlayarak ve onu arkanıza iterek, uzağa göndererek,beyninizin yaşadığınız ayrılıkla ilgili duygularınızı geçmişte bırakma sürecini hızlandırmış oluyorsunuz.

Adım 8: Kendi Kendine Hipnoz Halinden Çıkın

İşin zor kısmı geride kaldığına göre, şimdi hipnoz halinden çıkmaya başlayın. Hipnotik halinizi sonlandırmanız gerekiyor, çünkü bütün bunları zihninizde canlandırma, hayal etme sürecinde siz gerçekte hafif ya da orta düzeyde bir hipnotik transta olacaksınız ve bu noktada bu durumdan kendinizi çıkarmanız gerekecek. Herhangi bir şeyin sizi bu tür trans halinden kolayca çıkarabileceğini söylerken, Her iki gözünüz de açıp, derin bir nefes alarak, nefesinizi yavaşça dışarı vermek yeterli hipnozdan çıkmanız için.

Adım 9: Duygularınızı Tekrar Gözden Geçirin

8. adımdan sonra, büyük ihtimalle yaşadığınız ayrılık acısından kendinizi daha bir soyutlamış hissedeceksiniz. Duygularınızda hemen belirgin bir fark hissetmeseniz bile, rahatlamak ve bu adımları uygulamak bile tekrar üzüntü hissettiğinizde, ayrılık olayı üzerine fazla konsantre olmamanıza yardımcı olacak.

Diyelim ki, egzersiz öncesi 10 seviyesinde“eski aşkımı çok özledim” diyorsanız ve bu egzersiz sonrası özleme yoğunluğunuz 7,5-8’e indiyse, bu bile bir gelişme ve tekrar bu adımları uygulamanız için geçerli bir sebeptir. “Belki özleme seviyeniz 6’ya ya da 5’e düşecek, bu rakamı daha da aşağı çekebilirseniz, artık yaşadığınız ayrılık acısı gün boyunca sizin dikkatinizi dağıtmayacak. Hatta, sanki aylar hatta yıllar önce ayrılmış gibi hissedebilirsiniz. Bu teknik, birkaç dakika içinde rahatlamanızı sağlayabilir.

Adım 10: Gerektiğinde 1 – 9 Arası Adımları Tekrarlayın

Bu egzersizi bir kere yapmanız bile ayrılık acınızı hafifletmeye yardımcı olsa da, gelecekte ne zaman yalnızlık sancısı çekeceğiniz ya da geçmişle ilgili pişmanlık hissine kapılacaksınız, hiç bilemezsiniz. Ne zaman tekrar üzüntüye ya da herhangi bir sıkıntılı duygu içine düştüğünüzü hissederseniz, 1’den 9’a kadar bu adımları tekrar edin.

Üç Adımda Kendinizi Daha İyi Hissedin

Üzüntüden kıvrandığınız anlarda daha hızlı bir çözüme mi ihtiyacınız var? O zaman kendinizi hemen daha iyi hissetmek için bu üç adımlı egzersizi deneyin (özellikle henüz yeni ayrılmışsanız).

1- Gözlerinizi kapatın ve eski aşkınızı düşünün, zihninizde canlandırın. Onun yüzünü çoğunlukla hemen önünüzde, hemen kendi yüzünüzün yakınında ve tam renkli olarak göreceksiniz.

2- Şimdi eski aşkınızın yüzünü küçük bir pul boyuna getirin, siyah-beyaza dönüştürün, soluklaştırın, kendinizden uzaklaştırın ve arkanıza gönderin.

3- Gözlerinizi açın. Kendinizi daha iyi hissediyor olacaksınız.

Artık eski aşkınızla ilgili zihninizi dağıtan düşünceleri geçmişte bırakmayı öğrendiğinize göre, şimdi gelecekteki (ve daha iyi) aşkınız için zihninizde yer açabilirsiniz.
Haber Revizyon 2015 nisan-mehmet-baskak1

 

Haber Revizyon 2015 nisan-mehmet-baskak2

 

Haber Revizyon 2015 nisan-mehmet-baskak3

 

Haber Revizyon 2015 nisan-mehmet-baskak4

 

Haber Revizyon 2015 nisan-mehmet-baskak5

 

HABER REVİZYON DERGİSİ NİSAN 2015