Aziz Sancar Bilim ve Hizmet Ödülleri

TÜSEB Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri, Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan’ın da katıldığı törenle sahiplerini buldu. Tıp alanında yaptıkları önemli araştırma ve çalışmalarla dikkat çeken 6 doktor ödüllerini Bakan Demircan’ın elinden aldı.

 

Bu yıl ilk kez düzenlenen TÜSEB Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri sahiplerini buldu. Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yetişmiş insanlara ihtiyacı olduğunu belirterek, “Türkiye, kendi dışındaki Türk kardeşleri ve kendi içinde yetiştirip dünyaya gönderdiği insanlarıyla burada tekrar bir araya geliyor. Hepimiz Türkiye’ye ve insanlığa borcu olan insanlarız. Bu borcu elbette ödeyeceğiz. Türkiye’nin yetişmiş insanlara ihtiyacı var. Bu noktada hiçbir zaman bağımızı kesmeyeceğiz. Türkiye dışındaki kardeşlerimizin de buraya gelip bu çalışmalarımıza katılması bizim dünyamızın coğrafyayı aştığını bize gösteriyor” dedi.

 

“Ayağımız bilgi üretiminden koptuğumuz yerde takıldı” diyen Demircan, “Yeniden gücümüzü toparlama dönemindeyiz. Bunun da en önemli adımının atılacağı yer bilgi üretimine katılmaktır. Aziz Sancar hoca gibi yolda önemli işaret ışıkları yanacak. Yolumuzu onların gösterdiği istikamette daha hızlı şekilde kat edeceğiz. Bugün bu ödülü Aziz Sancar hocamız adına vermek benim için onur ve gurur meselesidir” diye konuştu.

 

TÜSEB’i büyük bir amaçla kurduklarını kaydeden Bakan Demircan, “Türkiye’de artık sağlık diğer araştırma kuruluşlarının altında bir branş olmaktan çıkmalı, TÜSEB’i sağlıkta TÜBİTAK’ın yerine geçecek bir kuruluş olarak gelişmesini arzu ederek kurduk” dedi.

 

TÜSEB Başkanı Fahrettin Keleştemur da yaptığı konuşmada Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sancar’ın, törene telekonferans sistemiyle bağlanmak istediğini ancak Türkçesinin yetersiz kalacağından endişelenmesi sebebiyle yazılı mesaj gönderdiğini belirterek Sancar’ın mesajını okudu.

 

Bakan Demircan, konuşmaların ardından 6 doktora ödüllerini takdim etti. Prof. Dr. Engin Umut Akkaya kimya alanında yaptığı çalışmalar nedeniyle Bilim Ödülü’ne layık görüldü. Doç. Dr. Oktay Algın Santral Sinir Sistemi hastalıklarında yeni bir çekim protokolünü veya yaklaşımını tıp literatürüne kazandırdığı, Yrd. Doç Dr. Deniz Atasoy ile Doç Dr. Serdar Durdağı fizyoloji, Doç. Dr. Özgür Şahin ve Doç. Dr. Pınar Yılgör Huri ise kanser alanında yaptıkları çalışmalar nedeniyle teşvik ödülü kazandı.

HABER REVİZYON DERGİSİ KASIM 2017