Bayramlar

Bayramlar toplum dinamiklerinin demiri çimentosu gibidirler. İnsanlara yaşama sevinci verirler.

 

Emeklerinin karşılığını, aldıklarında hem dünyaya hem de yüce güçlere teşekkür, ayrıca kendi emeklerinin gururunu yaşarlar. Her toplumun çeşitli bayramları vardır. Bizde de olduğu gibi, üzüm bayramı, domates bayramı, şeftali, karpuz bayramları vardır. Bir yılın emeğine karşılık, gururun sevinçle öteki dönmesidir. Her toplumun kutsal bayramları vardır. Hiç kimse bunların kutlanmasına engel olamaz. Bizim iki dinsel bayramımızdan biri Kurban öteki Ramazan bayramıdır.

 

İnsanlar bir araya gelir, dostluklar pekişir, öteki toplumların bayramlarına bakıyorum, çılgın bir neşenin dışa vurumunu görüyorum. Ölümcül insanın böyle neşesine karşı çıkmak yaratılışa ihanettir. Çünkü o neşe var oluşunun kendi emeğinin ve kutsal değerlerin hakkıdır. Bizim de ulusal bayramlarımız var. 23 Nisan Çocuklara, 19 Mayıs Gençlere Cumhuriyet bütün ülkemizin insanlarına adanmıştır. Çocuklar 5 ile 15 yaş arası kendi bayramlarını kutlarlar, psikolojik ve sosyolojik kimlik kazanırlar. 19 Mayıs da gençler varlılarının adeta dinamiklerini sergilerler.

 

Enerjilerini ve yeteneklerini gösterirler. Ulusal ve dinsel bayramlarda, mutluluk ve sevinç bütün tolumu kapsar. Bir çocuk hayatı boyunca 10 kere yani 10 gün çocuk bayramı yaşayabilir. Gençlere ise, bütün hayatları boyunca onlarda 10 kere yani 10 gün gençlik bayramını yaşarlar. Yani çok mu görüyoruz bu yavrucuklara böyle bir hak vermeyi.

 

Gelelim bayramların psiko-sosyal dinamiğine: Mutluluk kişiden kişiye geçer, yani bulaşıcıdır. Öfke ve kin de öyle. Bayramlar kinin, öfkenin panzehridir. Ben psikiyatr uzmanı olarak, sosyal alanda da derinleme bilgilerime dayanarak bunları 86 yılın tecrübeleriyle aktarıyorum. Bayramdan korkan insan kendinden korkuyor demektir. Toplumsal disiplin her yerde geçerlidir. Bu durum bayramlarda da böyle olmalıdır. Ve duyguların kimi zaman sevince, mutluluğa, kimi zamanda zafere dönüştürülmesi o bayramları kutlayanların insanlık hakkıdır.

 

Bayramınızın kutlu olsun, neşeli ve beni de sevgilerimle bol bol eğlenin.

HABER REVİZYON DERGİSİ EYLÜL 2017