R. Aytekin TÜRKER Bir Damla Su İçinde Düşünce

Merhaba düşünenler,

Herkes suyun sesiyle zaman içinde düşünceleriyle bir anda kaybolmuştur bu sınırsız dünyada! Kendisine sınırlarını çizip kader denilen zorunluluk içinde biçimlendirmiştir. Kendisine sığınacak bahaneler üretmiş,bazen de bedenini ruhunu rahatlatmak için hareket etmiştir. İnsanoğlu farkındalıklardan uzak sade tüketim diyarlarının içinde üretmekten yoksun haliyle yaşamıştır.

Oysak ki durmalı ve bakmalı kendisine derin derin sığ gördüğü suların derinliğini anlamalı, hissetmeli ve gerçekçilik adına hayallerini yaşam yoluna sermeli. Onu ayakta tutan yücelikleri görmeli bir o kadar da korktuğu derin suların ne kadar saf, temiz ve tehlikesiz, hatta yer yer sıcacık olduğunu görmeli. Bakarak görmek değil yaşayarak görmeli, değerlerini biçimlendirmeli bu güzel insan.

En büyük gücümüz düşünebilmek diye bakarken düşünmenin değerini bilmeliyiz. Doğru düşünmenin güzel düşünmenin hayatımıza çevremize verdiklerini, kendimize kazandıklarını görmeliyiz… Bunlar ruhumuza vereceğimiz en güzel hediyeler olacaktır. Güzel bir hediyeyi maddi karşılığı olan bir maddeyi alıp vermek; yerine huzuru, mutluluğu elden ele dağıtma peşinde koşmalıyız. Bu bize sadece yaşadığımız çevrede değil, yaşattığımız güzelliklerin elden ele büyümesiyle bir millet olarak tüm dünyada iyi insan olma şansı tanıyacaktır.

Baktığın anda gördüğün, gördüğün anda sorguladığın birçok kişi veya olayların içinde olmadan yargılama; bazen yönetim biçimlerini yargılar insan, bazen yönettiklerini yargılar ama her ikisini de yaşamaya başladığında kendisini sorgulamaya başlar en doğrusu bu! Her ne şart altında olursan ol önce kendini sorgula, hatalarını sen bul sen düzelt, suçlama ve karalama ile kaybettiğin zaman bazen senin gibi gözükse de zaman ortak kullanılır ve kimi zaman bir kişinin basit bir hatasını binlerce kişi çeker. Bazen bu bir zulüm, bazen kaybetmek, bazen de yok oluşla sonuçlanır.
Geleceğe bırakabileceğimiz en güzel hediye düşüncelerimiz.

Kimilerimiz kibirlerimizi, kimilerimiz kinlerimizi, kimilerimiz nefretlerimizi, kimilerimiz hayallerimizi, kimilerimiz güzellikleri, kimilerimiz sevgilerimizi, kimilerimiz yaşadıklarımızı, kimilerimiz madde yapılarımızı kimilerimiz bir sonsuz olarak devam edecektir bu hayatta …

Bir damla su içindeki düşüncenin içinde nefes almaya çalışma!

YAŞA VE YAŞAT!
Haber Revizyon 2014 ARALIK R.Aytekin Türker