Bonzai Belasına Hipnoz Formülü

Son yıllarda çığ gibi büyüyen beyinde büyük hasarlar oluşturan bonzai özellikle ergen yaşlardaki gençler için büyük bir risk oluşturuyor. Temin etmesi kolay, ucuz olan bonzai arkadaş grupları içerisinde benimseniyor.

 

Gruba kabul edilme ihtiyacı, merak, alınan rol modeller, aileyle yaşanan iletişim sorunları gençlerin, kullanıldığında ölüm triplerine sokan bu yıkıcı maddeyi denemelerinin sosyal sebeplerinden…Üstelik ülke olarak da özellikle gençleri tehdit eden bonzai belasına karşı çevik hareket edemedik, Düğünlerde, radyolarda aileleriyle birlikte insanlar oyun havasında şarkısını hep beraber dinleyip durdu bu yolla yıllarca bilinçaltına “eğlencelik keyifli olduğu” telkinleri yapıldı sürekli…Eoin kadar tehlikeli olan bu zehrin üç dört yıl öncesine kadar farkında bile değildik devlet olarak…
“Bir iki kullanır sonra vazgeçerim, eğlence olsun” düşünceleriyle kullanmaya başlayanlar tek sefer kullanmanın bile beyinde büyük hasara yol açtığı bonzai zehrini psiko-sosyal sorunlar ve bulundukları çevrenin etkisiyle kullanmaya devam ediyorlar. Medyada bonzai kullananların içler acısı tribe girmiş halleri daha sık görülmeye başladı, 2013’ten günümüze doğru ise özellikle ergenlik döneminden itibaren gençlerimizin beyninde bir bomba gibi patlıyor.
Uyuşturucuya başlatıncaya kadar “bir defayla bir şey olmaz, bir iki dener daha kullanmam” telkini başlamayı kolaylaştırırken kişi kullandıktan sonra da “Bu maddenin bağımlısı olan, bir daha kurtulamaz” telkini ise kötü bir hipnoz etkisine girmekte…”Başlayan kurtulamaz” telkinleri uyuşturucu kullanımına mahkum eden bir anlayışı toplumsal bilinçaltına yerleştiriyor maalesef.
Kurtulmak isteyenler elbetteki tedavi edilebiliyor, Diğer bütün madde bağımlılıklarında olduğu gibi bonzaiden kurtulmak da elbette ki mümkün. İlaç tedavisi ve terapi desteğiyle fiziksel ve zihinsel arınmayı gerçekleştirmek ve tamamen kurtulmak mümkün….Bütün madde bağımlılıklarında olduğu gibi bonzai kullanımının tedavisnde hipnoz önemli bir destek unsur olarak kullanılabilmekte.
Bonzaide ve diğer bütün madde bağımlılıklarında hipnozu; maddeye karşı arzu/isteğin yok edilmesinde, maddeye karşı tiksinti/nefret duygularının telkinle yerleştirilmesinde kullanılabilmekte ve hipnoz tedaviye destek yöntemi olarak uzmanlara önemli bir güç kazandırabilmektedir.
Madde bağımlığı süresince temizlenme aşamasında olan kişilerin yoksunluk duygularını berteraf etmek, maddeye karşı yeni ve sağlıklı bakış açılarının bilinçaltı düzeyde yerleşmesini sağlamak ve tedavi süresince mücadele gücünü artırmak, kişilerin moral motivasyon değerlerini yükseltmek hipnozla hızlı ve net sonuçlar vermektedir.
Orta 3 düzeyindeki çocuklardan başlayarak nerdeyse sakız parasına pazarlandığı bu bonzai zehrine karşı eroinde olduğu gibi en ağır cezaların ivedi olarak hayata geçirilmesi, bu konuda tamamen bilgisiz olan ailelere, gençlerimize bilinçlendirme programları düzenlenmesi ve bilimsel hipnozun modern tekniklerinin de yetkili birimler tarafından uzmanların kazanımına açılmasını sağlamak gerekmektedir.

 

Haber Revizyon 2015 OCAK mehmet başkak

 

HABER REVİZYON DERGİSİ OCAK 2015