Büyümek Ya Da Büyümemek

Bir insanın hayatındaki en zorlu süreçlerden birisi büyümeye başladığı yani ergenliğe girdiği dönemdir.

Ses değişir, surat değişir, vücut değişir. Yavaş yavaş çocukluktan çıkılır. Bu geçiş döneminde elbise bulmakta zorlanmaya başlar insan. Ne büyükler için hazırlanan elbiseler olur üzerinize ne de çocuklar için. Sırf bunun için garson boy denilen bir ölçü bile icat edilmiştir.

Orta okul civarına gelindiğinde genel olarak satıcıya garson boy denildiğinde o anlar.

İşletmelerde kurulduktan sonra aynen insan hayatındaki aşamalara benzer aşamalar geçirir. Kuruluşta her şey çok kolay iken, gelişen işlerle beraber işletmeDE karmaşık işlemler ortaya çıkar.

Düne kadar satış, pazarlama, muhasebe gibi işlemleri bir kişi götürebilirken, büyümeye başladığı zaman işler yetişmemeye başlar. Daha düne kadar beyanı zorunlu olmayan işlemlerde daha detaylı bilgiler vermek zorunda kalınır. Örneğin işletme tüzel kişilik ise fatura tutarları (alış ve satışlar) 5.000,- TL üzerinde olmaya başladığı zaman devlete aylık bildirmek zorundasınız. Bunu bildirmediğinizde ya da hatalı bildirimde idari para cezası yersiniz. Nakit ödemeleri ya da tahsilatları 8.000,- TL üzeri olursa her işlem başına ceza yersiniz.

Personel çalıştırmaya başladığınızda risk analizi ve benzeri yükümlülükleri yerine getirmezseniz yakalandığınızda canınız çok yanabilir. Yukarıda belirttiğimiz 5.000,- TL sınır yüzünden kayıtlarınızın nerdeyse % 75’ i maliyenin bilgisayarlarına aktarılmış ve aktarılmaya devam etmekte. Belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra ve belli koşullar yerine gelmiş ise e-fatura denilen sisteme geçip aynı sistemi kullanan tüm firmalar ile fatura alış verişini bu sistem üzerinden yapmanız gerekmekte. Bu yüzden bilgisayar alt yapınızı güncellemeniz gerekmektedir. E-faturaya geçtikten bir dönem sonra e-deftere geçmeniz lazım. Bu da yıl içinde belli dönemler halinde yapmış olduğunuz tüm kayıtları devlete aktarmanız demektir.

Daha bitmedi, büyümeniz hala devam ediyor ise aktif toplamı, net satış hasılatı ve personel sayınız, maliyenin ilgili sene içinde belirlemiş olduğu tutarlardan en az iki tanesine uyuyorsanız bir denetim şirketi tarafından denetlenmeniz ve faaliyetleriniz hakkında olumlu rapor almanız gerekir. Aksi takdirde bir takım yaptırımlar ile karşılaşabilirsiniz.

Yani kuruluş sonrasında firmalar büyürken çok sıkıntılar ile karşılaşmaya başlar. Bu normaldir. Büyümenin getirdiği gerekliliklerdir. Ancak işletmeler bu durumdan çıkmak için çözüm aramaya başladığında önlerine çıkan danışmanların çoğunluğu standart yaklaşımlarla sanki büyüyen bir çocuğa verilen garson boy giysiler gibi benzer tavsiyeler vermekte, bu kimi firmaya uymakta ancak bazılarında sıkıntılar yaratmaktadır. Yani her işletmenin büyümeye yönelik planları özel olarak hazırlanmalı, sektör özellikleri, firma ayrıntıları dikkate alınmalı ona göre çalışılmalıdır.

İşletmeler için bu kadar detay çalışma yapılması sanki tüm ekonomik krizlere işletmelerin sebebiyet verdikleri izlenimi vermektedir. Ancak kimi durumlar vardır ki bu tüm işletmelerin yapacağı usulsüz işlemlerden daha çok piyasaya zarar vermektedir.

Bunlardan birisi ise Gümrük Bakanlığı’nın 15 Nisan tarihli yeni genelgesidir. Bu genelge sayesinde Türkiye’ye gümrük giriş noktalarından hiçbir beyanda bulunmadan serbest biçimde nakit para getirilmesinin önünü açmıştır.

Bu durum karşısında şaşkınlığa düşmemek elde değil, bir tarafta vergisini ödeyen en ufak hatada cezalar yağdırılan işletmeler. Bu firmalar ekonominin hayatta kalmasını sağlarken türlü baskılara maruz kalmakta, bir tarafta böyle bir genelge.

Bu durum kayıt dışı ekonominin genişlemesine yol açarken, bir yandan da kara para aklanması, teröre destek ve benzeri durumları akla getirmektedir. Bunları belli bir düzeyde takip edebiliyor iken artık bu işlemler tamamen yer altına inmesine neden olacaktır.

Bu ülkeye sıcak para gelmesine sebebiyet verebilir ama bunun yaratacağı kronik sorunları, edinilen alışkanlıkların ileride ekonomiye zarar vereceğini unutulmayarak bu kararın tekrardan gözden geçirilmesi mutlak gerekmektedir.

Haber Revizyon 2015 Ağustos yüksel güleç

 

HABER REVİZYON DERGİSİ AĞUSTOS 2015