Çocuğum Koşma Terlersin

‘2012 Londra Olimpiyatları’nın Türkiye açısından sonuçları hayli farklı oldu. Beklentiler bir yana Olimpiyat düzenleme isteğimiz gündemiyle koşuştururken, sporcu yetiştirmekten tesisler ve imkan sunumuna kadar birçok tartışma “Spor” eksenine oturdu. Sosyal medyada yer alan paylaşımlarda da Türk annelerinin “Çocuğum koşma, terlersin!” ifadesine göndermeler var.

Türkiye’yi temsil eden sporcuların elde ettikleri sonuçlar pek çok tartışmanın da konusu oldu.
Londra Olimpiyat Oyunları’na 16 branşta toplam 114 sporcuyla katılan Türkiye, oyunları 2 altın, 2 gümüş ve 1 de bronz olmak üzere toplam 5 madalyayla kapadı.

Yazılı ve görsel basında yer alan eleştiriler, elde edilen sonuçların sebeplerini sorgular nitelikte. Eleştiriler, Türk eğitim sisteminde “Beden Eğitimi” dersinin sayısı ve bu ders sürelerinin spor yapmayı elverişli kılacak altyapı ve tesislerin yeterli olmamasından dolayı başka derslerle telafi edilmesine yönelik.

Bununla beraber Türkiye’nin sistemli bir sporcu yetiştirme politikası olmadığına ve dereceye giren, gelişmiş veya az gelişmiş ülkelerden örnekler verilerek bu ülkelerin sistemlerine dikkat çekilmekte. Gelişmişlik düzeyi yüksek olan ülkelerin başarısını ekonomik refah düzeyiyle açıklayanların yanında, uzun yıllar sistemli bir şekilde her yıl atletizm dalında aldığı madalyalarla adını duyuran Kenya’ya da dikkat çekildi.

Sosyal medyada yer alan paylaşımlarda da Türk annelerinin “Çocuğum koşma, terlersin!” ifadesine gönderme yapılarak, bu sonuçların, Türk insanının spora ve spor kültürüne bakışının bir sonucu olduğu yaklaşımı vardı.

ALTIN MADALYA
Aslı Çakır Alptekin (Atletizm kadınlar 1500 metre)
Servet Tazegül (Tekvando erkekler 68 kilo)

GÜMÜŞ MADALYA
Gamze Bulut (Atletizm kadınlar 1500 metre)
Nur Tatar (Tekvando kadınlar 67 kilo)

BRONZ MADALYA
Rıza Kayaalp (Grekoromen güreş 120 kilo)

haberrevizyon eylül 2012 spor 1 haberrevizyon eylül 2012 spor 2

HABER REVİZYON DERGİSİ EYLÜL 2012