Çözüm Kumbarası

Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilen en kapsamlı sosyal inovasyon projesi olan Çözüm Kumbarası’nda finale kalan 10 proje belli oldu. En iyi 10 arasında giyilebilir sağlık cihazlarından girişimcilere fon yaratan platformlara kadar birçok proje bulunuyor. Kasım ayında belirlenecek ilk üç proje, toplam 50 bin TL ödül kazanacak.

Çözüm Kumbarası, Türkiye’nin gençlerine Türkiye’nin geleceğini değiştirme imkânı sunuyor. Türkiye’nin en kapsamlı sosyal inovasyon projesi olan Çözüm Kumbarası için ülke çapında gerçekleştirilen roadshow etkinlikleri sonrasında, projeleri değerlendirme sürecinde finale gelindi.

Giyilebilir teknolojiler, paylaşım ekonomisi ve sosyal platformlar gibi konu başlıklarını içeren birçok farklı proje arasından en iyi 10 proje Ashoka, Endeavor, Intel ve Galata İş Melekleri (GBA) ortak değerlendirmesi ile seçildi. Bu projeler, M-Spark.org ve tüm dünyada ve Türkiye’de binlerce sosyal girişimciyi destekleyen Ashoka tarafından hazırlanan özel mentorluk programlarından faydalanacaklar. GBA ise en iyi 10 içerisinde uygun gördüğü sayıda projeye tohum aşaması fonu sağlamayı planlıyor.

Finale kalmaya hak kazanan 10 proje:

• Kültür, sanat ve teknoloji projelerine toplumsal bir fon yaratan Biayda.com
• Topluma destek olmak isteyen uzmanlar ve sivil toplum örgütlerini buluşturan C@rma
• Çocuklara ve gençlere bilgisayar kodu yazmayı öğreten Coderdojo
• Hekimleri ve hastaları aynı platformda buluşturan E-Hastam
• Eşyaların paylaşılmasını sağlayan Eşya Kütüphanesi platformu
• İnternet üzerinde amatör aşçılarla ev yemeği sevenleri buluşturan Favoreat
• Kitlesel destek modeli üzerinden fon yaratan Fongogo
• Duruş bozukluklarını düzelten giyilebilir sağlık cihazı Paó
• Organik üreticilerle tüketicileri buluşturan Yeşilist
• Online alışverişler üzerinden sivil toplum örgütlerine destek sağlayan Yuvarla

İlk üç projeye toplam 50 bin TL değerinde ödül

Birinci seçilen projeye 25 bin TL, ikinci seçilen projeye 15 bin TL ve üçüncü seçilen projeye de 10 bin TL ödül verilecek. Ayrıca ilk üçteki katılımcılara dünya bazında teknoloji destekli sosyal fikirleri hızlandırmak için kurulan M-Spark.org tarafından bire bir mentorluk ve stratejik destek sağlanacak.

Çözüm Kumbarası Projesi nedir?

Intel; Ashoka, Endeavor ve Galata İş Melekleri (GBA) işbirliği ile genç fikirleri desteklemeye yönelik yeni sosyal inovasyon projesi “Çözüm Kumbarası”nı hayata geçiriyor. Çözüm Kumbarası; gençlere, proje geliştirme eğitimleri, işbirliği fırsatları, mentorluk ve yatırım desteği sunarak iş çözümlerini hayata geçirmede gerekli tüm aşamalarda destek olan Türkiye’de gerçekleştirilen en kapsamlı girişimcilik ve sosyal inovasyon projesi. Proje kapsamında gençlerin teknolojiyi kullanarak farklı alanlarda toplumsal fayda sağlayacak yenilikçi iş çözümleri, www.cozumkumbarasi.com sitesinde biriktirilecek ve fikirlerin hayata geçmesi için gerekli süreçler yönetilecek. Çözüm Kumbarası platformu ile Türkiye çapında yaklaşık 250 bin öğrenciye ulaşılması ve sosyal girişimcilik ve teknolojinin toplumsal fayda için kullanılması konularında farkındalık yaratılması hedefleniyor.

Haber Revizyon 2014 EKİM çözüm kumbarası

 

HABER REVİZYON DERGİSİ EKİM 2014