Dikkat ! Yatış Biçiminiz Kişiliğinizi Ele Veriyor

Kimileri gece boyunca yatağında dönüp durur, kendini sabah kalktığında bambaşka bir şekilde bulur, kimileri de uykuya nasıl daldıysa öylece uyanır. Herkesin farklı bir uyku alışkanlığı olduğu gibi, farklı da bir uyku pozisyonu vardır.

İnsanların karakterlerini analiz etmek için pek çok test olduğunu biliyoruz. Uyku üzerine birçok araştırma ve analizler yapan uzmanlara göre, uyku pozisyonları kişilerin ruhsal karakterlerini yansıtmakta. Yani uyuma biçimimiz de karakterimizi ele veriyor! Ruh halimize göre uyuma pozisyonumuzun da değişiyor. Mutluyken, mutsuzken, hastayken, acı çekiyorken, endişeliyken… Bu duyguların her birinde yatağa farklı düşüyoruz ve bedenimiz farklı bir biçim alıyor. Yapılan araştırmalarda uyuma pozisyonu ile ruh hali ve karakter arasında güçlü bağlar olduğuna dair tespitler mevcut. Geceleri vücudun aldığı şekillerin, kişinin hayata karşı tutumunu belirlediği vurgulanmaktadır.

Uyku pozisyonlarına bakıldığında aslında temel olarak 3 farklı şekil olduğu ortaya çıkıyor: Sırt üstü, yüzü koyun ya da yana doğru. Tabi bunlar da kendi içinde ayrılıyor ve sonuç olarak uykuda yatış şekilleri 6 ana pozisyonla tanımlanıyor.

İşte uyurken yatış pozisyonumuza göre karakter analizi:

 

SİZ HANGİ POZİSYONDA UYUYORSUNUZ?

 

1-Fetus / Cenin yatışı:

Pozisyon: Cenin şeklinde yani anne karnındaymış gibi kıvrılarak yatma pozisyonudur. En sık görülen ve ayakların karına çekildiği, yarı kıvrılmış yan yatış pozisyonudur. Kişilerin yarıya yakınının bu pozisyonda uyuduğu görülüyor. En çok görülen bu pozisyonu özellikle de kadınların tercih ettiği belirtiliyor. Kadınların erkeklerden 2 kat daha fazla bu pozisyonda uyuduğu tespit edilmiş.

Kişilik yansıması: Bu şekilde uyuyan insanların, atak ve saldırgan kişilik göstermesine rağmen aslında içlerinde çok duygusal ve hassas bir kişiliğe sahip olduğuna işaret ediyor. Utangaçtırlar! Bu kişiler aynı zamanda ilk başta çekingen davranabilir ancak kolayca ısınırlar. İnsanlara alışmaları biraz zaman alabilir ama alıştıktan sonra sıcakkanlı karakterlerini ortaya çıkarırlar. Olaylar karşısında duygularını belli etmek istemezler, saklarlar ancak samimi olduğuna inandıkları kimseler için kapıları her zaman açıktır. Ayrıca kıvrılmak bilinçaltındaki bir rahatlama arayışının göstergesidir.
Pozisyonun sağlığı: Sola bükülerek uyumak bazı sağlık problemlerine yol açabilir. Özellikle yaşamsal organlar olan, karaciğer, mide, akciğer gibi hayati organlarda stres yaratabilir. Bu yüzden cenin şeklinde uyuyanlar için uzmanların tavsiyesi sağa doğru bükülerek uyumaktır.

2-Kollar yanda sırtüstü dik yatış(kütük pozisyonu):

Pozisyon: Her iki kolun da aşağı doğru pozisyon aldığı yan uyuma şeklidir. Kolun üstüne dümdüz yan yatma pozisyonudur.
Kişilik yansıması: Çoğu kişi kollarını her iki tarafa sarkıtıp dik şekilde uyuyamaz. Bu pozisyonda uyumayı tercih eden insanların dışa dönük ve uysal, sosyal, uyumlu, çabuk kaynaşan ve vurdumduymaz kişiler olduğu saptanmıştır. Bu insanların en zayıf noktaları herkese çok kolay güvenmeleri, her şeye kolay inanma eğiliminde olmalarıdır.

Pozisyonun sağlığı: Sol yana yatma pozisyonu, organlar üzerinde stres, omuz ağrısı ve kolda uyuşma gibi sorunlara neden olabilir.

3- Yaşlı duruşunda yatış(Hasret Pozisyonu):
Pozisyon: İki kolun öne doğru açıldığı yan yatma pozisyonudur. Bu uyku şekli de yana dönük bir pozisyondur ama diğerlerinden farkı iki kolun da öne doğru uzatılmış olmasıdır.

Kişilik yansıması: Her iki kolunu kıvırarak ellerini yastığın yanına veya omuz hizasına koyan kişiler doğal insanlardır. Açık fikirli ancak şüpheci ve kuşkucu özellikler taşıyabilirler, alaycı ve takıntılıdırlar. İnatçıdırlar ve bir karar aldıklarında bunu değiştirmekten hoşlanmazlar. Karar vermeleri uzun sürse de verdikleri kararı değiştirmekten çok hoşlanmazlar. Düşünceleri zor veya yavaş değişir.

4- Sırtüstü uyku hali (Asker yatışı):

Pozisyon: Vücut sırtüstü, kollar yanlarda rahat bırakılarak yatma halidir.

Kişilik yansıması: Bu pozisyonda uyuyanlar genelde sessiz, sakin ve içine kapanık, çekingen bir kişiliğe sahiptirler. Vakur, ağzı sıkı, ketum kişilerdir. İyi bir dinleyici olup dolayısıyla da güvenilir arkadaştırlar. Ayrıca başkalarına yardım etmekten hoşlanırlar ama ilgi odağı olmak istemezler. Gösterişten uzak durmaya çalışırlar. Az ve öz konuşurlar, geveze ve gereksiz laf kalabalığı yapan, gereksiz yere konuşan, ortalığı velveleye veren insanlardan hoşlanmazlar. Gerek kendileri gerekse yakınları için yüksek hayat standartları oluşturmaya çalışırlar.

Pozisyonun sağlığı: Sırtüstü pozisyonunda uyuyanlar, nefes problemi yaşarlar ve uyku esnasında horlarlar. Düzensiz solunum ve apneler (nefesin kesilmesi) vücudun oksijenlenmesini bozar, kalbin yükünü artırır, düzensiz kalp atımları, yüksek tansiyon ve şişmanlığa neden olabilir. Bu pozisyonda uyuyanlar güne yorgun ve uykusuz başlar. Yüzüstü yatmak hem sizin için hem de yanınızda uyuyan insan için daha huzurlu olabilir.

5- Yüzü koyun (serbest düşüş) yatış:

Pozisyon: Midenin üzerinde, eller başın üstünde ve yastığın etrafında, baş sağ ya da sol yana dönük yüzükoyun uyuma pozisyonudur.
Kişilik yansıması: Serbest uyku pozisyonunu tercih eden insanlar dışadönük, atılgan ve girişken olurlar. Bu kişiler kendilerine aşık, egoisttirler. Gelişi güzel yaşamayı severler. Başkalarından çok kendilerini önemserler. Dış görünüşleri, başkalarının övgüleri onlar için çok değerlidir. Özgüveni yüksektir, kalabalık ortamlardan hoşlanırlar. Gergin ve sinirli görünürler, eleştirilmekten hoşlanmazlar ve kendilerini eleştirenlere aldırmazlar. Eleştiriye açık olmadıkları da söylenebilir.

Serbest düşüş pozisyonunu tercih eden kişilerin kendilerini koruma içgüdüsüyle hareket ettikleri, hayatlarıyla ilgili kontrolü kaybettikleri yönünde bir duyguya işaret etmekte olduğu ve bununda bir çeşit güven eksikliğinden kaynaklandığı yönünde iddialar da yok değil!

Pozisyonun sağlığı: Yüzükoyun pozisyonda yatmak sindirim için çok yararlıdır.

6- Deniz yıldızı yatışı (Salaş uyku hali):

Pozisyon: Bacaklar sağa sola açılmış elinin biri aşağıda diğeri yukarda karmakarışık rahat uyku halidir.

Kişilik yansıması: Yüz yukarı, kollar başın her iki yanına yastığa konulmuş, bacakları sağa ve sola açık biçimde yatanlar iyi arkadaş olurlar. Bu pozisyonda uyuyan kişiler arkadaş canlısı, dışa dönük birer iyilik meleğidirler adeta. Her daim bıkmadan başkalarının yardımına koşabilirler üstelik bundan keyif alırlar. Her zaman dinlemeye ve yardım etmeye hazırdırlar. Çok iyi dinleyici olduklarından genellikle sessizdirler.

Pozisyonun sağlığı: Asker pozisyonunda uyuyanlar gibi denizyıldızı pozisyonunda uyuyanlar da nefes problemi yaşarlar ve uyku esnasında horlarlar. Bu yatış şekli kişilerin daha az dinlenmiş uyanmalarına sebep olur.

 

İYİ UYKU NASIL ANLAŞILIR?

 

Yatış pozisyonu uykuya dalma ve sağlıklı uyku üzerinde oldukça etkilidir. Kişi uykuya daldığında hangi pozisyonda olduğunun farkında değildir elbette ancak uyumadan önce kişi için en rahat pozisyonu bulmak uyku kalitesi için önemlidir.
Uzmanlar, iyi bir uykunun en doğru göstergesinin “sabah nasıl uyanıldığı” olduğunu söylüyor. Kişi, sabahları yorgun ve uykulu kalkıyor, sırt ağrıları çekiyor, el, kol ve yüzde uyuşmalarla uyanıyorsa, bu durum kişinin sağlıksız uyuduğunun göstergesi. Normal koşullarda sabaha kadar aynı pozisyonda uyumak mümkün değil. Uyku sırasında 10-15 dakikada bir pozisyon değiştirip hareket edildiğine dikkat çeken ve bunun uykuda korunma mekanizması olduğunu dile getiren uzmanlar, sürekli aynı pozisyonda kalmanın ezilmeye ve dolaşım bozukluğuna bağlı cilt yaraları oluşturduğunu kaydediyor.

Uzmanlar, kesintisiz ve rahat bir uyku için genellikle yana doğru yatmayı öneriyor. Uykusuzluk ve kronik uyku bozukluğu rahatsızlığı olanlar için en uygununun dizleri hafifçe göğse doğru bükerek uyumak olduğunu belirtiliyorlar. Sırt ve bel ağrısı problemi olanlar bacaklarının arasına bir yastık koyarak kalça ve bel bölgesindeki baskıyı da azaltabilir. Aynı şekilde hamileler için de en rahat uyku pozisyonunun yana doğru yatış olduğunu vurguluyorlar.

Siz de sırtüstü yatmayı tercih edenlerdensiniz dikkatli olmanızda fayda var! Bu pozisyon sırtınızın alt bölgesindeki ağrıları ve solunum rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Ancak buna karşı da alınabilecek bir önlem var. Dizlerinizin altını ince bir yastıkla destekleyerek omuriliğin doğal eğiminin korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yüzü koyun yatmayı alışkanlık haline getirdiyseniz sizin için kötü bir haberimiz var! Sırt ve boyun ağrılarına neden olabilecek bu pozisyonu uzmanlar tavsiye etmiyor. Gece boyunca sıklıkla pozisyon değiştirerek rahat uyku şeklini bulmaya çalışanlar genellikle ilk aşamada uykuya yüzü koyun dalmış olanlardır. Eğer tercih ettiğiniz pozisyon buysa en azından hiç yastık kullanmayarak veya ince bir yastık kullanarak boynunuzun açısının daha az bozulmasını sağlayabilirsiniz.

 

HANGİ POZİSYON SAĞLIKLI?

 

Sağlık açısından yüzü koyun yatmak sindirimi durdurur, deniz yıldızı ve asker pozisyonlarında horlama ile sıkça karşılaşılır, kötü uyumaya neden olur. Midenin baskılanmadığı, kolay nefes alınan düz bir yatış gece boyunca sağlıklıdır. Rahat uyku sağlar, horlamayı azaltır. Uyuyan kişiler nasıl yattığının farkında olmadığı için, bu şekilde yattıklarında bile çok iyi uyku uyumaları her zaman mümkün olmayabiliyor. Yapılan araştırmalar ayrıca, çoğu insanın uyku pozisyonunu değiştirmekten hoşlanmadığını da ortaya koyuyor. Araştırmalara göre insanların sadece % 5’i her gece farklı bir pozisyonda uyuyor.

 

Haber Revizyon 2015 MART23

Haber Revizyon 2015 MART24 Haber Revizyon 2015 MART25

Haber Revizyon 2015 MART26

HABER REVİZYON DERGİSİ MART 2015