Efes – 2016 Tatbikatı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin planlı tatbikatlarından Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı “Seçkin Gözlemci Günü” İzmir’in Seferihisar İlçesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı için sabah saatlerinde helikopter ile Seferihisar ilçesi Doğanbey bölgesine gitti.

 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tatbikat bölgesinde Başbakan Binali Yıldırım ve Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep karşıladı. Daha sonra tatbikatı takip edecekleri bölüme geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar ve kuvvet komutanlarınca karşılandı.

 

Seçkin Gözlemci Günü’ne katılan yabancı komutanları selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından alandaki yerini aldı. Basın mensuplarının kısa süreli görüntü almasının ardından Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü başladı.

 

TATBİKATTA, 900 YABANCI ASKERÎ PERSONEL DE YER ALDI

 

Dost ve müttefik ülkeler Almanya, ABD, Azerbaycan, İngiltere, Katar, Pakistan, Polonya ve Suudi Arabistan’dan 900 yabancı askerî personelin de yer aldığı, yaklaşık 7 bin 500 personelin görev yaptığı tatbikatta, senaryo gereği dün gece icra edilen bölümü takiben Sikorsky S-70 tipi helikopterler roketatarları belirlenen yere taşıdı.

 

Çıkarma gemileriyle getirilen personel, tanklar eşliğinde karaya çıkarak belirlenen hedefleri vurdu. Yaralanan personelin helikopterle seyyar sahra hastanesine götürülmesinin ardından, Suudi Arabistan’a ait iki F-15 uçağının katılımıyla müttefik hava gücü, amfibi hücum harekâtına destek verdi.

 

MİLLÎ TAARRUZ HELİKOPTERİ ATAK’DAN BAŞARILI ATIŞLAR

 

Havan ve topçu birliklerinin yanı sıra millî taarruz helikopteri ATAK’ın da aralarında yer aldığı helikopterler, uçak ve denizdeki gemilerden belirlenen hedeflere atışları, başarıyla gerçekleştirildi.

 

Türkiye, Polonya, Katar, Suudi Arabistan ve Azerbaycan’dan beş keskin nişancının hedeflerini vurduğu tatbikatta, “hibrit” olarak adlandırılan terörist unsurlara meskûn mahalde müdahale edildi. Düşman topçusu tarafından kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer kirlenmeye maruz bırakılan bölgenin temizlendiği tatbikatın fiili atışlı bölümü, hedeflerin ele geçirilmesiyle başarıyla tamamlandı.

 

SAVUNMA SANAYİ SERGİSİ GEZİLDİ

 

Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’nde gerçekleştirilen tatbikatın fiili atışlı bölümünün tamamlanması ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Millî Savunma Bakanı Fikri Işık ve beraberindekilerle 18 millî savunma sanayi firmasının katılımıyla tatbikat alanında açılan sergiyi gezdi. Tatbikata katılan gemi, uçak, helikopter ve botların tören geçişini izleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplu fotoğraf çekiminin ardından tatbikat bölgesinden ayrıldı.

 

TATBİKATTA YAŞANAN İLKLER

 

İlk kez uluslararası katılımla gerçekleştirilen tatbikat, bu yıldan itibaren bir yıl ulusal, bir yıl uluslararası katılımla düzenlenecek. İlk kez millî taarruz helikopteri ATAK’ın atış yaptığı, senaryo gereği hibrit olarak adlandırılan terörist unsurlara müdahalede bulunulduğu tatbikatta, MİLGEM projesi kapsamında yapılan TCG Heybeliada korveti de yer aldı.

 

Tatbikat alanı da ilk kez millî savunma sanayi firmalarına açıldı. Toplam 18 millî savunma sanayi firmasının katılımıyla açılan sergi, katılımcı ülkelerin birlik ve unsurlarının yanı sıra seçkin gözlemciler tarafından gezildi. Millî insansız hava araçları Bayraktar TB2 ve Karayel de görüntü istihbaratı desteğiyle tatbikatta yerini aldı.

 

79 ÜLKEDEN 255 SEÇKİN GÖZLEMCİ

 

Tatbikatın Seçkin Gözlemci Günü’nü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve tüm kuvvet komutanlarının yanı sıra Millî Savunma Bakanı Fikri Işık, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Abdulrahman Saleh Al Bunyan, Katar Genelkurmay Başkanı Ghanim bin Shaheen Al-Ghanim, Ukrayna Genelkurmay Başkanı Viktor Muzhenko, Polonya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Anatol Wojtan, ABD Avrupa Kara Kuvvetleri Komutanı Ben Hodges, Japonya Kara Kuvvetleri Komutanı Kiyofumi Iwata ve Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Raheel Sharif’in de aralarında bulunduğu 79 ülkeden 255 gözlemci ve temsilci takip etti.

 

Haber Revizyon 2016 Mayıs efes tatbikat 1

 

 

Haber Revizyon 2016 Mayıs efes tatbikat 2

 

Haber Revizyon 2016 Mayıs efes tatbikat 3

 

Haber Revizyon 2016 Mayıs efes tatbikat 4

 

HABER REVİZYON DERGİSİ MAYIS 2016