Geleceğin Yarışçıları Hezarfen’de yarıştı

Tübitak ve Hava Harp Okulu ortak bir çalışmaya imza atarak Hezarfen Havaalanı’nda 25 takımın katılımı ile 2 gün boyunca gerçekleştirilen “FFD Future Flight Design – Uluslar arası Geleceğin Hava Araçları Tasarımı Yarışması”ında kazananlara ödülleri verildi.

 

Bilim, Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Hezarfen Ahmet Çelebi’den Lagari Hasan Paşa’ya kadar Türklerin uçuşla ilgili birçok denemelerinin olduğunu ama bu denemelerin uzun soluklu olmadığını söyledi.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ünlü sözü “İstikbal Göklerdedir”in üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen kendi ürettiği araçlarla Türkiye’nin uzaya gitme konusunda sağlam adımlarla yürümeye başladığını işaret eden Işık, konu ile ilgili ciddi mesafeler alındığından bahsetti.

 

“Bu tarz etkinlikleri gençlerin meraklarını artırmak için önemsiyoruz”

 

Bilimde sorgulama, merak ve sevginin çok önemli olduğunun üzerinde duran Işık, çocuklara bu duyguları küçük yaşlardan itibaren aşılarsak gelecekten kaygı ve endişe duyulmasına gerek kalınmayacağının önemini belirtti.
“Gençlerimiz bu alana yoğunlaşmalı”

 
Bakan Işık, dünyada hava araçlarına olan ilginin her geçen gün artığını, sivil sektörde artık kurye olarak insansız hava araçlarının kullanıldığını söyledi.

 

YARIŞMA

“Uluslararası Geleceğin Hava Araçları Tasarımı Yarışması” ilk olarak 2011 yılında, ikincisi ise 2013 yılında düzenlendi.

 

Yarışmanın amacı, teorik bilgileri takım çalışmasıyla pratiğe dönüştürmek, yarışmacıların tasarım kabiliyetlerini ortaya çıkarmak ve aynı zamanda geleceğin hava araçlarının tasarımlarını ortaya çıkarmaktır.

 

FFD 2015 yani “Future Flight Design” adlı yarışmanın bu seneki teması tasarlanan hava aracı ile grup halindeki mikro swarm sürüsünün taşınıp hedef bölgeye havadan bırakılması.

 

Düzenlenen yarışmaya Türkiye haricinde Bangladeş, Çin, Romanya, Plolnya, Macaristan, Hindistan, Pakistan, Tunus ve Katar olmak üzere çeşitli ülkelerden toplamda 25 takım ve 210 yarışmacı katıldı.
Yarışmanın ilk gününde teknik kontroller yapılarak uçuşlara başlandı.

 

Yarışmanın ikinci gününün sonunda toplamda 56 uçuş girişiminin 27 tanesi başarılı oldu.

 

Anatolia Aero Design isimli Anadolu Üniversitesi’nden katılan Türk takımı yarışmayı ikinci olarak tamamladı.

 

İkincilik ödülünü ise Hava Harp Okulu Komutanı Hv. Plt. Tüm G. Fethi Alpay verdi. Yarışmada üçüncü olan takım Vayuputras isimli Hindistan takımı oldu.

 

Yarışmanın sonunda AFEU isimli Çin Hava Harp Okulu’nun takımı birinci olup ödülünü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın elinden aldı.

 

Birinci olan takımın insansız hava aracı ödül töreni sonrasında gösteri uçuşu gerçekleştirdi.

 

3 dakika süren uçuşunda, seyircilerin üzerinden geçerken küçük maket uçakları bıraktı.

 

Yarışma, akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk ve Hezarfen gösteri uçuşları tarafından yapılan gösteri uçuşları ile sona erdi.

 

Haber Revizyon 2015 Haziran8

 

Haber Revizyon 2015 Haziran9

 

HABER REVİZYON DERGİSİ HAZİRAN 2015