Gezici Kütüphane

Hedeflerini sürekli yükselten Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu kez kütüphaneleri toplumun her kesimine hitap eden kurumlar haline dönüştürülmesi ve niteliklerinin yükseltilmesi için atakta. Nitelikleri artırılan beş yeni gezici kütüphane daha törenle hizmete sunuldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in talimatıyla hazırlanan ve her türlü koşulda kitapseverlere hizmet sunmayı amaçlayan araçların anahtarları yine Bakan Ömer Çelik tarafından gideceği illerin sorumlularına teslim edildi.

Bakan Ömer Çelik, anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada gezici kütüphanelerle ilgili ilkokul yıllarına ait bir de anısı anlattı.
“Dün akşam bu törenin yapılacağı duyulunca Twitter’da herkes bir gezici kütüphane ile ilgili anısı olanlar anılarını paylaşmaya başladı. Benim de zihnim geriye gitti, ‘Ben hiç hayatımda bir gezici kütüphaneye, seyyar kütüphaneye gittim mi, girdim mi?’ diye. Bir kere hatırlıyorum ilkokuldayken ben okulun önüne böyle bir otobüs gelmişti ama bunlar gibi değildi tabii o otobüsler oradan kitap almıştım.

Sonra hafızam daha da tazelendi, bir kart vermişlerdi bize, o kartla oraya girmek ve bir kitap almak etkilemişti beni ve eve gidip anlatmıştım annemle babama. Fakat o kütüphane, gezici kütüphane Bakanlığa mı aitti, hangi kurumdan gelmişti şimdi çok iyi hatırlamıyorum ama resmi bir kart vererek o kütüphaneye girdiğimi çok iyi hatırlıyorum. Aldığım kitabı da hatırlıyorum, dolayısıyla böyle bir anım var.

Umarım bundan sonrasında da bu kütüphanelerden faydalanacak çocuklar, genç kardeşlerimiz çok güzel anılara sahip olurlar.
Bizim açımızdan okuma faaliyeti hayat boyu sürmesi gereken bir faaliyettir. Sadece öğrenmek için değil, sadece bilgi sahibi olmak için değil, sadece kariyer basamaklarında yükselmek için değil, hayata soru sormak için ve hayatın bize verdiği cevapları doğru biçimde algılayabilmek için ömür boyu sürdürülmesi gereken bir faaliyet.”

Belki çok daha görkemli törenlerle açtığımız başka işler oluyor, bir bakıma çok daha şatafatlı törenler yaptığımız, daha görkemli binalar kurduğumuz işlerimiz oluyor ama doğrusunu söylemek gerekirse şunu ifade etmek isterim ki bu Bakanlığın yaptığı en anlamlı faaliyetlerden bir tanesi bu.

Kütüphanelerin toplumun her kesimine hitap eden kurumlar haline dönüştürülmesi ve niteliklerinin yükseltilmesi Bakanlığımızın öncelikli hedefleri arasında.

Ülkemizde halk kütüphaneleri, üniversite kütüphaneleri ve özel amaçlı kütüphanelerin sayılarının artırılması ve teknolojik gelişmeler çerçevesinde modernleştirilerek yeniden yapılandırılmaları için kuşkusuz yoğun bir çaba ve kaynak harcanıyor.

Zengin kültür birikimimizi nicelik ve nitelik olarak güçlendirdiğimiz kütüphanelerimizi binalarla sınırlı bırakmıyoruz, vatandaşlarımızın ayağına götürüyoruz. Bu amaçla Bakanlığımıza bağlı hizmet vermekte olan mevcut 32 gezici kütüphanemize bugün beş yeni gezici kütüphane daha ekliyoruz.
Gaziantep, İstanbul, Sinop, Uşak illerimizde hizmet verecek bu kütüphanelerin sayısını önümüzdeki yıllarda daha da artıracağız.

Amacımız Kütüphaneleri Vatandaşların Yaşamlarının Bir Parçası Haline Dönüştürmek

“Vatandaşlarımızın yaşamlarının doğal bir parçası haline gelmesi için ve kütüphanelerden daha fazla yararlanmalarını sağlamak amacıyla Bakanlığımızla gerçekleştirdiğimiz proje ve çalışmalar kapsamında çocuk ve halk kütüphanelerinin iyileştirilmesi projesi başlatılmıştır.

Proje doğrultusunda hizmet binası yetersiz ya da hiç kütüphanesi bulunmayan il ve ilçeler tespit edilmekte yerel yönetimlerle işbirliğine gidilerek mevcut kütüphanelerin iyileştirilmesi ve modern kütüphanelerin hizmete açılmasına yönelik girişimlerde bulunulmaktadır.

2013 yılında dokuz kütüphane mevcut binalarının onarılması ve donanımlarının düzenlenmesi suretiyle yeniden yapılandırılarak hizmete açılmıştır.
2013 yılında dört, 2014 yılında üç yeni kütüphane hizmete açılmıştır. Yıl sonuna kadar iki çocuk ve bir halk kütüphanesinin daha açılmasına yönelik çalışmalarımız son aşamaya gelmiştir.

2014 yılında bir kütüphane yeniden yapılandırılıp hizmete sunulmuş olup 39 kütüphanenin ise yeniden yapılandırılması çalışması sürmektedir.

Edebiyatımızın önemli yazar ve şairlerinin adını yaşatmak, onları halkımıza tanıtmak ve edebiyatı sevdirmek amacıyla Ankara, İstanbul, Adana, Diyarbakır, Erzurum ve Kütahya’da edebiyat müze kütüphaneleri faaliyete geçirilmiştir.

Trabzon ilinde de bir edebiyat müze kütüphanesi açılmasına yönelik çalışmalar sürdürülmektedir.
Bakanlığımız bünyesinde faaliyet gösteren kütüphanelerdeki koleksiyonları geliştirmek amacıyla çok sayıda kitap satın alarak da yayıncılık sektörünün gelişmesine katkıda bulunmaktayız.

Nitekim sadece 2013 yılında kütüphanelerimiz için 1 milyon 107 bin 220 adet kitap satın alınmış, 262 süreli yayına abone olunmuştur. 2013 yılında kütüphanelerimizden faydalanan kullanıcı sayısı 20 milyon 232 bin 69, tüm bu kullanıcılara verilen ödünç materyal sayısı ise 7 milyon 465 bin 763’tür.
Okurların bilgiye erişimini teknolojik gelişmeler çerçevesinde kolaylaştırmak amacıyla halk kütüphanelerinde internet erişim merkezleri kurulmakta ve okurların ücretsiz olarak internetten faydalanmaları sağlanmaktadır.

Görme engelli vatandaşlarımızın kütüphane hizmetlerinden yararlanabilmesi için gerekli bilgisayar yazılımlarıyla teknik donanım sağlanmakta, kütüphane koleksiyonlarında sesli kitap CD’leri ve Braille alfabesiyle üretilmiş kitaplar bulundurulmakta ve engelli vatandaşlarımızın bunlardan faydalanmaları sağlanmaktadır.

Yayıncılık sektörümüz de Türkiye’de son yıllarda en hızlı gelişen sektörlerden biri haline gelmiştir. Ve ekonomik faaliyet alanı olarak da öne çıkmaktadır. 2013 yılında ülkemizde 47 bin 252 kitaba ISBN ve 607 süreli yayına ISSN verilmiştir. 2013 yılında ISBN sistemine ayrıca bin 119 yeni yayıncı kaydedildiği görülmektedir. Ayrıca Avrupa Uluslararası Yayıncılar Birliği 2013 yılı genel kurulunda açıklanan küresel yayıncılık istatistiklerine göre dünyada Türkiye 13’üncü sırada yer almaktadır.
Türkiye 2013 yılı sonu rakamları itibariyle yaklaşık 2 buçuk milyar dolarlık pazar hacmine sahiptir ve yayıncılık alanındaki hızlı büyümesi ile dikkat çeken ülkelerden biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Yine edebiyat yaşamımızı zenginleştirmek ve edebi üretimi artırmak amacıyla Bakanlığımız edebiyat eserlerinin desteklenmesi projesini yürütmektedir.

Bu proje çerçevesinden 2014 yılından itibaren özgün edebi eser üreten veya bunları yayınlatmak isteyen yazarlarla projeleri karşılığında maddi destek verilmektedir.
Budapeşte Uluslararası Kitap Festivali ve Pekin Uluslararası Kitap Fuarı olmak üzere ülkemizin aynı yıl iki kere onur konuğu olarak temsil edileceği 2014 yılı boyunca toplam 15 uluslararası kitap fuarına katılım sağlayacağız.

Bu yıl aynı zamanda bakanlığımız koordinasyonunda düzenlenen ortak ulusal katılımlar çerçevesinde en fazla ülkede en çok sayıda kitap fuarına katıldığımız yıl olacaktır.

Bakanlığımızın yayıncılık alanındaki diğer önemli çalışması uluslararası çeviri atölyeleridir.
2005 yılından beri yürütülmekte olan TEDA çeviri ve yayın destek programı ile Türkçenin yazılı birikiminin diğer dillere aktarılması ve okurlara nitelikli çevirilerle ulaştırılması hedeflenmektedir.

2011-2013 yılları arasında Almanca, Fransızca, Rusça, İspanyolca, Arapça, Çince, İtalyanca, Lehçe çocuk ve ilk gençlik edebiyatı çeviri atölyelerinin gerçekleştirilmesiyle çeviri atölyesi sayısı 10’a ulaşmıştır.

Bakanlık olarak kütüphane hizmetlerini besleyen yayıncılık alanında elde edilen önemli gelişmeleri daha ileriye seviyelere ulaştırmak ve kütüphanelerimizin toplumun her kesimine hitap eden kurumlar haline getirmek konusunda çabalarımız devam ediyor.”

Yeni araçlar, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, Sinop ve Uşak’ta vatandaşların kullanımına sunulacak.

haber revizyon 2014 temmuz gezici kütüphane 1 haber revizyon 2014 temmuz gezici kütüphane 2 haber revizyon 2014 temmuz gezici kütüphane 3 haber revizyon 2014 temmuz gezici kütüphane 4

HABER REVİZYON DERGİSİ TEMMUZ 2014