Hoşgeldin 2015

Her yeni yılda beklentilerimiz olur. Mutluluk, para, eş ve benzer bir çok şey. Yıllar yılları peş peşe kovalarken bu beklentilerimizin bazıları gerçekleşir, bazıları gerçekleşmez ama biz yine de isteriz. Herkes bir şeyler ister ama istemenin yanına çabayı koymazsanız bir şey elde etme ihtimaliniz kalmayacaktır. Tıpkı dua edip piyango dan para çıkmasını bekleyen Temel gibi, bilet almaz ise bu duası yerine gelir mi sizce?

Bende bu sefer yeni seneden neler istediğimi yazacağım. Olur olmaz göreceğiz. Zaten yazdıklarımı takip ediyor iseniz ne istediğimi de tahmin edebilirsiniz;

– İşçilerimize ve memurlarımıza insanca yaşayabilecekleri ücret,
– Ticaretle uğraşanlara bol iş ve kazanç,
– Meslek odalarından, meslektaşlara daha fazla ilgi ve yardım,
– Muhasebe ve benzeri işlerle uğraşan meslek mensuplarımıza daha az angarya, daha çok çaba, sabır, anlayışlı müşteriler, daha geniş bakış açısı,
– Vergi daireleri, Sosyal Güvenlik Kurumları ve benzeri kamu dairelerinde çalışan, masanın öbür tarafındaki meslektaşlarımız için, sabır, anlayış, “devlet için devlet mi yoksa Millet için devlet mi?” ikilemini çözmelerini,
– Herkes için eşit eğitim,
– Herkes için adalet,
– Vatanımıza ve Milletimize birlik beraberlik diliyorum.

Aslında çok basit ama yerine gelmesi epeyce zor dileklerimi benim gibi bir çok kişi istemiştir. Bunu yukarıda belirttiğim gibi sadece dilemekle kalmayıp olması için memurundan, çiftçisine, ev hanımından devlet yöneticisine çaba da göstermek lazım.

Bunlar isteklerimiz, birde olanlara ve olacaklara bakalım geçen senenin sonunda yıl sonunda her şeye gelen zamlar konusunda bazılarının ne kadar gereksiz olduğu hakkında yazmıştım. Bazılarının adaletsiz bir şekilde artırıldığını söylemiştim. Bu konu da bazı değişiklikler yapılması gerektiğini söylemiştim hatta dilemiştim, peki ne oldu…Hiç. Sonuç;Bu senede her şeye zam. Gazeteleri okuduğunuzda karşınıza her tarafta şu başlık çıkıyor;”Türkiye İstatistik Kurumu’nun enflasyon rakamlarına göre vergi, harç ve cezalar yüzde 10-11 oranında artacak.”

Örneğin; 1-3 yaş grubunda 1300 cm3’e kadarki otomobillerin motorlu taşıt vergisi 591 liraya, 1301-1600 cm3 arasındakilerin 946 liraya, 4001 cm3’ün üzerindekilerin ise 21 bin 517 liraya çıkacak. Trafik cezalarında 2015’ te kırmızı ışıkta geçenler 189 lira, alkollü araç kullananlar ilk yakalamada 800 lira ödeyecek.

Hız sınırını yüzde 30’a kadar aşan sürücüler 189 lira, yüzde 30’un üzerinde aşanlar ise 392 lira ceza ödeyecek. Eğer emniyet kemeri takmaz iseniz ve park yasağını ihlal edereseniz 88 liralık ceza ile karşı karşıyakalınacak.

Damga vergisindeki maktu tutarların yeniden değerleme oranı kadar artırılması durumunda da yıllık gelir vergisi beyannamelerindeki damga vergisi 45,37 lira olacak. Bu miktar, makbuz senetlerinde 15,86 lira olarak uygulanacak.

Harçların da aynı oranda zam görmesiyle 1 yıllık pasaport harcı yeni yılda 140,50 liradan 154,70 liraya çıkacak. B sınıfı sürücü belgesi harcı da yeni yılda 381,75 lira olacak

Vergi, harç ve cezaların yeniden değerleme oranında artırılması durumunda fatura, gider pusulası gibi belgelerin verilmemesi ve alınmamasının cezası 209 liraya çıkacak.

Geçen sene bu harçların artırımların olmamasını dilemiştim. Gerçekleşmedi. Bu sene yukarıdaki dileklerime ilaveten tekrar ediyorum bu artışları kişilerin gelir artışı ile orantılı olarak yapalım. Cebimize giren para da keşke yeniden değerleme oranlarında artmış olsa. İnsanlarımız, yöneticilerimiz devletin Millet için var olduğunu anlasa, ona göre davransa, bir ülkenin onurunun yapılan binalarla değil de halkın refahı ile temsil edildiği bilinse her şey ne güzel olurdu.

Hoş geldin 2015

Haber Revizyon 2015 OCAK yüksel güleç

HABER REVİZYON DERGİSİ OCAK 2015