İ. Ahmet Orhun – İnanarak Yenilenme

Bizim neslin bir avantajı var, biz yazarak büyüdük… Öyle şimdikiler gibi tuşlarımız yoktu… Tuşu ya güreşte bilirdik ya da piyanoda.

Revizyon ise kelime anlamı olarak ‘yenilenme’. E bütün Türkiye yenilenirken Revizyon dergisi yenilenmiş çok mu? Bütün kurumlar üzerine düşeni yapmak zorunda… Önemli olan sadece yüzeysel değil, sadece göstermelik değil inanarak değişme, inanarak yenilenme.

Biz alıştık sayılır yeni değişimlere; hatta sevdik bile ama yaşça küçük olanlarımızdan destek alarak durumu idare ediyoruz ve ısrarla hala bizim yapacak çok şeyimiz olduğunu iddia eden bir nesiliz. En çok biz biliriz, diyoruz ve kızıyoruz bizden sonra gelen çokbilmişlere. “Hayatta en güzel öğretmen tecrübedir, başkalarının tecrübelerinden yararlanan azınlıklar hedeflerine daha çabuk ulaşanlardır”, diye de ahkâm kesiyoruz onlara…

Oysa yüzyıllar önce büyük düşünür “ ben bir tek şey bilirim, o da hiç bir şey bilmediğim” demiş, büyük bir olgunlukla… Ta, o yıllardan günümüze kadar gelmiş bu önemli sözü. Düşünür suçlanmış başka bir sebepten zamanında… Karısı üzülmüş, suçsuz yere öleceği için. O ise mutluymuş; “Ne yani” demiş, karısına, “suçlu mu olsaydım bir de!” Laf aramızda adamcağız yeni beraat etti, darısı bizim ülkemizde içerde olanların…

Eğer o büyük düşünür bugün yaşasaydı, sanırım “ben bir şeyler biliyorum” derdi. En azından bilgisayarını açtığında sabahları kendisine gelen onlarca güzel deyişleri, benzetmeleri, özlü sözleri okur, o da birilerine gönderir ve onlarla paylaşırdı. Hayatında hiç uygulamasa bile; yenilmeyen tek düşmanın öfke olduğunu bilirdi ve “şifası olmayan hastalık hırstan, ancak kibirden vazgeçersek sevimli olabiliriz.” derdi.

“Öfkeden vazgeçersek üzülmeyiz, bizi yanıltan duygularımızdır, arzudan vazgeçebilirsek ruhumuz zenginleşir“ derken, bu sözleri çiçekler ve güzel bir müzikle birleştirir, “bak gördünüz mü, işte ben bunları biliyorum” der, bilgisayarını kapatır ve yürümeye başlardı hayatın tozlu, topraklı, dikenli yollarında. Evet, belki de dediğim gibi bizim nesil yazmayı sevdiğinden ben de katkım olsun istedim bu değişimde… Çok yetenekli ve mesleği yazmak, yorum yapmak olan değerli arkadaşlarım bu yer işgalimden dolayı umarım beni bağışlarlar.

haberrevizyon eylül 2012 ahmet orhun

HABER REVİZYON DERGİSİ EYLÜL 2012