İhracat Zirvesi Çözüm Platformu

TİM İhracat Zirvesi 2016, beklentinin üç katı katılımla sona erdi!

Başbakan Binali Yıldırım ve bakanlar ihracatın sorunlarına çözüm sözü verdi.

Türkiye’nin 2023 hedefleri yolunda ihracatın sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Ekonomi Bakanlığı himayesinde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ev sahipliğinde düzenlenen “İhracat Zirvesi 2016” iş dünyasının yoğun katılımı ile sona erdi. Zirveye katılan Başbakan Binali Yıldırım ve bakanlar, ihracat ailesinin 26 sektörde yaşadığı sorunları yüz yüze dinleyerek çözüm sözü verdi.

Zirvenin ev sahipliğini yapan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “İhracat hedeflerine ulaşmak için tasarımı, yüksek teknolojiyi, inovatif fikirleri ve yüksek katma değerli Türkiye markasını kimseye ihtiyaç duymadan hayata geçirmeliyiz. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın desteği, Hükümetimizin attığı büyük adımlarla, fedakar ihracatçılarımızla bunu başarırız” dedi.

Türkiye ihracatının sorunlarına çözüm getirmek amacıyla Ekonomi Bakanlığı himayesinde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından İstanbul’da düzenlenen “İhracat Zirvesi 2016” sona erdi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi‘nin ev sahipliğinde iki gün süren zirveye katılım beklentinin üç katına çıktı. Zirvenin ev sahipliğini yapan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, toplantının tarihi bir özelliği olduğunu ve ihracatın tüm kılcal damarlarının ele alındığını söyledi. TİM Başkanı Büyükekşi, “İhracat hedeflerine ulaşmak için tasarımı, yüksek teknolojiyi, inovatif fikirleri ve yüksek katma değerli Türkiye markasını kimseye ihtiyaç duymadan hayata geçirmeliyiz. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın desteği, Hükümetimizin attığı büyük adımlarla, fedakar ihracatçılarımızla bunu başarırız” dedi.

Başbakan Yıldırım ve bakanlar ihracatın sorunlarını dinledi

Her yıl düzenlenecek olan zirvenin ilk gününe, Başbakan Binali Yıldırım ile Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Maliye Bakanı Naci Ağbal da katılarak ihracatın aktörlerinden yaşadıkları sorunları dinledi. İhracat Forumu’nda, toplamda 26 sektör temsilcisi üçer dakikalık sürede Başbakan Yıldırım ve bakanlara sorunlarını yüz yüze aktarma şansı buldu. Hükümet temsilcileri, ihracatçılara çözüm önerisi sözü verdi. Zirvenin ilk gününde ayrıca Maliye Bakanı Naci Ağbal da ihracatçılara bir sunum gerçekleştirdi.

Bakanlar ihracatçıların sorularını yanıtladı

İhracat Zirvesi 2016 kapsamında iki gün boyunca önemli panel ve konferanslar da gerçekleştirildi. Zirvenin ikinci gününde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci konuşma yaparken, bakanlar ihracatçılardan gelen sorulara da yanıt verdiler.

Daha fazla istihdam sağlayan daha düşük işveren payı ödemeli

Hükümetten taleplerini paylaşan Büyükekşi, işçi sayısının artmasının firmalara ilave yükümlülükler getirdiğini vurguladı. Büyükekşi, “Maliye Bakanımız, ‘Bundan sonra vergisini düzenli ödeyenlere bir indirim getireceğiz’ dedi. Bunun benzerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızdan talep ediyoruz. Çok personel çalıştıranların teşvik edilmesi gerekiyor. Daha fazla istihdam sağlayan firmalar daha düşük SGK işveren payı ödemeli. 100-250-500 gibi limitler belirlenmesini ve bu limitlerin üzerinde çalışanı olan firmaların 1 puan, 2,5 puan ve 5 puan daha düşük SGK işveren prim indirimi ödemesini öneriyoruz. Böylece daha fazla istihdam kurmanın yolunu açarız. Diğer türlü firmalar 99 çalışana ulaşınca ikinci firma kuruyor, yeni eleman almak yerine ikinci vardiyayı kuruyor, fazla mesai yaptırıyor” dedi.

Asgari ücretteki artışın ihracatçılara büyük bir yük getirdiğini de dile getiren Büyükekşi, “Madem ki asgari ücret işi enflasyon oranından kurtarıldı, geçen senenin zammını da göz önünde bulundurarak bu yıl enflasyonun altında bir rakamla geçen senenin dengelenmesini talep ediyoruz” dedi.

İşçi ve işverenden aylık kesintilerle Kıdem Tazminatı Fonu kurulsun

İşçi ile işveren arasında sorunlar oluşturan Kıdem Tazminatı konusunda, işverene yük olmayacak, işçiye de haksızlık yapılmayacak bir uygulama istediklerinin altını çizen Büyükekşi, “İşçi ve işverenin aylık kesinti ödemesi suretiyle Kıdem Tazminatı Fonu kurulmalı. İşçinin işten çıkması veya çıkarılması halinde tazminatının bu fondan ödenmesini sağlayacak düzenlemenin hayata geçirilmesini talep ediyoruz. Ayrıca işsizlik rakamı yükselirken bizler işçi bulamıyoruz. Çünkü bazı insanlar, ailede biri sigortalı olduğunda yeşil kart hakkının kaybolmaması için kayıt dışında kalmayı tercih ediyorlar. Bu durumu ortadan kaldıracak düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Bakan Müezzinoğlu: “Alın teri ve akıl terinin hukuku korunacak”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Büyükekşi’nin konuşmasında dile getirdiği kıdem tazminatına sorununa değinerek “Kıdem tazminatında yalnız ‘Alın teri çok kutsaldır. Onun her türlü hakkını korumalıyız’ dersek, bu bizi bir süre daha götürebilir ama bir süre sonra sıkıntıya sokar. Bu nedenle akıl terinin ve bu anlamdaki girişimin hak ve hukukunu koruyan, ikisini birlikte sağlıklı götürebilen, çatışan değil, birlikte var olan ve güçlü olan bir yapıyı yönetim mantalitemize yerleştirmemiz lazım. Hiçbir iş yeri işçisiz olamayacağına göre, hiçbir çalışan ve işçi iş yersiz olamayacağına göre, birbirini tamamlayan, bütünleyen ve birlikte hak ve hukuklarını koruyabilen, bize de bu anlamda sağlıklı hakemlik sağlayan bir rolü inşallah önümüzdeki dönemde yerine getirebilmeyi arzu ediyoruz” dedi.

İhracatçıların e-ticarette yer alması için yüzde 80 oranında destek

Zirve kapsamında düzenlenen ve moderatörlüğünü TİM Genel Sekreteri Dr. Halil Bader Arslan’ın yaptığı İhracatta Yeni Pazarlar panelinde konuşan Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel, “Dünya ticaretinin yüzde 82’sini serbest ticaret anlaşmaları şekillendiriyor. Bu çerçevede Başta Japonya, Meksika olmak üzere dünyanın önemli pazarları ve ekonomileri ile 23 Serbest Ticaret Anlaşması yürütüyoruz” dedi. Şenel ayrıca “Tüm ihracatçıların artık e-ticarette aktif olmasını istiyoruz. Dünyanın en önemli e-ticaret sitelerinde Türk ihracatçılarının da yer alması gerekiyor. Bunun için oldukça yüksek bir oran olan yüzde 80 ile bir destek öngörüyoruz” diye konuştu.

“İhracatı artırmak için tüketicilerin bizzat evlerine gidiyoruz”

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu da topluluk olarak Türkiye’nin ihracatının yüzde 9’unu temsil ettiklerini belirterek “Son 5 yılda 30 milyar liralık yatırım yaptık. 25 binin üzerinde istihdam oluşturduk. Büyük şirketlerimizde üretimin yüzde 60’ı ihraç ediliyor. İhracatta herhangi bir pazara gidip bizzat hissetmeden potansiyeli görmemiz mümkün değil. Tüketicilerin alışkanlıklarını görmek için bizzat evlerine gidiyoruz” dedi.

“İhracatta aceleci değil hızlı olmalıyız”

Şişecam Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, “İhracat için iki nokta önemli; hedef pazarın iyi araştırılması, üretilen ürünün nerede satılabileceği ve şirketin ürün kabiliyetinin bilinmesi. Kalıcı olabilmek için tüketici tercihlerine yönelik yapılacak her adımın daha sonrasında bu talebi bozup bozmayacağını dikkate almak lazım. Kalıcı olmak için sabır ve çok ciddi çalışma gerektiriyor. Hızlı iş yapmakla acele iş yapmayı karıştırabiliyoruz. Acele etmeden hızlı bir şekilde ihracat yapmak isteyenlerin başarılı olacağını düşünüyorum” dedi.

“Türkiye gibi ülkelerle ticaret çok ilgi çekici hale geldi”

Meksika Büyükelçisi Martha Elena Federica Barcena Coqui ise “Türkiye için Avrupa Birliği (AB) ne ise, Meksika için de ABD’nin odur. ABD’ye her gün 1,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiriyoruz. ABD’ye yıllık ihracat 385 milyar dolar civarında. Türkiye ile ticaretimiz geçen 12 yıl içinde yüzde 20 büyüdü. Türkiye gibi ülkelerle ticaret çok ilgi çekici hale geldi. Türkiye ile Meksika arasındaki STA için yedi tur görüşme yaptık. Bu STA’yı en kısa zamanda sonuçlandırmak çok önemli. Çünkü bu anlaşma pek çok fırsatı beraberinde getirecek” dedi.

Zirvede, Global Ekonomi ve Politik Bakış, İhracatın Finansmanı, İhracatta Yeni Pazarlar, Sanayi 4.0: Yarının İş Modelleri, Dijital Dönüşüm ve E-Ticaret, Hizmet İhracatının Yükselen Yıldızları, Lojistik ve Gümrük başlıklı panellere alanında başarılı isimler konuşmacı olarak katıldı. Panellerde küresel ve bölgesel ekonomik ve siyasi gelişmelerden, ihracatın finansmanına, yeni pazarlardan, sanayi devrimine, e-ticaretten dijital dönüşüme kadar ihracatı ilgilendiren konular tek tek masaya yatırıldı. Zirvede ayrıca İhracatın Gizli Şampiyonları Ödül Töreni de gerçekleştirildi. Törende ilk defa 10 kategoride ihracat gerçekleştiren firmalara ödülleri takdim edildi.