İhracatçılara Yeşil Pasaport

Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak, ihracatın gelişmesi için gerekli atılımları yapma gayreti içerisindeyiz.

 

İhracatın gelişmesinde en önemli etkenlerden birinin de ihracatçının dünya pazarlarında serbest dolaşımı olduğuna inanıyoruz. İhracatçılar olarak, koşmalıyız, tüm dünyayı karış karış dolaşmalıyız. Dolaşmalıyız ki nasibimizi bulalım. Bu konuda var olan engellerin kaldırılması için hükümetimize ve Ekonomi Bakanlığımıza taleplerimizi muhtelif kanallar vasıtasıyla her fırsatta iletiyoruz.
Hükümetimize ve Ekonomi Bakanlığımıza, Şubat ayında arz ettiğimiz 22 maddelik İhracat Destek Paketindeki önerilerimizden biri de “İhracatçılara Yeşil Pasaport” verilmesi idi. İhracatta istikrar ve devamlılık sağlayan ihracatçılarımızın üst düzey yöneticilerine yeşil pasaport verilmesi pazara nüfuz etme konusunda ciddi katkı sağlayacaktır. Son 3 yılda 1 milyon doların üzerinde ihracat yapan firmaların sayısı 11 bin, 250 bin doların üzerinde ihracat yapan firmaların sayısı 23 bin.
Haziran ayında Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımı ile 23. Genel Kurulumuzu gerçekleştirdik. Toplantımızda, ihracatçılar ailesi olarak, Büyüme, Kayıtdışı ile Mücadele, İhracat Destekleri, Finansman, Yeni Anayasa, Terörle Mücadele gibi kritik maddeleri içeren taleplerimizi sıralarken, Yeşil pasaportu da taleplerimizin ilk sıralarına yerleştirdik.
Bayram öncesinde Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım‘ın konuyla ilgili açıklaması ihracatçılar olarak, bizleri ziyadesiyle memnun etti. Bu adımla ihracatçılarımız, 2015’te ihracatımızın %44’ünü yaptığımız Avrupa Birliği ülkeleri ile fuar, kongre, seminer vb. uluslararası etkinliklerin düzenlendiği, ülkemize vize uygulayan diğer birçok ülkeye daha rahat gidecek ve bu pazarlarda yeni müşteriler edinip, ticari ilişkiler kuracaklardır. Bu sayede ihracatta güçlü olduğumuz ülkelerde ihracatımızın derinleşmesi, görece olarak daha az ihracat yaptığımız ülkelere ve yeni pazarlara açılmada önümüzdeki engeller kalkacaktır. Başbakanımızın açıklamasıyla resmiyet kazanan uygulamanın altyapısının bir an önce oluşturulup hayata geçmesini dört gözle bekliyoruz.
Haber Revizyon 2016 Temmuz tim 1

 

Haber Revizyon 2016 Temmuz tim2

 

Haber Revizyon 2016 Temmuz tim 3

HABER REVİZYON DERGİSİ TEMMUZ 2016