İş’te Kadın – Women In Business

İş hayatında başarılar yakalamakta kadının zorlanmayacağı her geçen gün ispatlanmaktadır.

 

Ticaret, sanayi, buluş ve diğer ekonomik faaliyetlerde boy gösteren kadınlar, girdiği işin altından rahatlıkla kalkıyorlar. Organizasyon konusunda isim yapan kurum ve kuruluşlar ise son dönemde kadrolarına daha çok kadın organizatör katarak onların bu işlerde ne derece başarılı olduklarını kanıtlar oldular.

Günümüz şartlarında iş hayatı konusunda kadın erkek eşitliği sağlanmış ve kadınlar da iş hayatına uzun süre önce atılır olmuştur. Ekonomik özgürlüğünü eline alan kadından, evine katkıda bulunan kadına kadar her kadın işine gereken özeni göstermektedir. Başlangıçta yoğun olarak, tekstil, öğretmenlik gibi sektörlerde yer alan kadın zaman ilerledikçe bankacılık, borsa gibi iş alanlarının içinde kendisini göstermeye başlamıştır. Hizmet sektöründe kadının işgücü oranının yüzde 57.5 olduğu saptanmıştır. Yapılan iş alanında en alttan en üst kıdeme kadar her kademede rastlayacağımız kadın sayısı da erkeklerin oranına yaklaşmaktadır.

BAŞARININ SIRRI ÇÖZÜLDÜ

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, kadınların işte başarılı olmalarının sırrı çözüldü. İşte başarılı olmak isteyen kadınlar, erkek gibi davranmanın cazibesine direnç göstermeli. Araştırmaya göre, işyerinde agresif bir yaklaşım benimseyen kadınların işte başarılı olma ve terfi alma şansı kadınsı özellikler sergileyen meslektaşlarına göre daha az. İlk gruptaki kadınların uyumlu olmaya çalışmaları halinde başarı elde edecekleri belirtiliyor.

DEVLETTEN TAM DESTEK

Kadınların iş hayatına atılma oranını artırmayı planları arasına alan devlet ve bu konuda destek veren bazı sosyal kurumlar çalışmalarına hız veriyor. Ticarete atılmayı planlayan ve elinde güvendiği bir projeye sahip olan kadın girişimcilere KOSGEB gibi kurumlar karşılıksız destek kredileri vererek girişimci kadın sayısını arttırmayı hedefliyor.

Ayrıca kadın girişimcilere eğitimler vererek kadınların iş hayatında bir basamak daha yukarı tırmanmasına destek veren kurumlar, fikir sahibi kadınların nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kaynaklar yaratarak her an girişimcileri destekleyerek büyümelerine yardımda bulunuyor.

———————————————————————————————————————————————–

WOMEN IN BUSINESS

In today’s world, the number of men and women in business life has become almost equal, and for a long time women have been playing an active role in business.

Women who either have gained economic freedom or supporting the family financially have a working discipline. At the beginning, they were generally working in sectors such as textile and education but now we can also see women holding careers in finance and stock exchange businesses. The percentage of female workers in the service sector is determined to be 57.5 %. The proportion of women and men in all levels of business is almost equal.

Every day we can see new evidence proving that women will have no difficulty in achieving success in business life. Women who are working in trading, industry, research and other financial businesses can get over their duties. By hiring more female employees, well-known firms in the organization sector have proven how successful women can be in these areas.

THE SECRET OF SUCCESS IS REVEALED

A research conducted in the USA shows why women are more successful in business life. Women who want to achieve success must show resistance to a masculine attitude. According to this research, women who behave aggressively in business life have less opportunity to be successful than the ones who adopt a more feminine attitude. It is clear that women in the first group are likely to achieve success if they work coherently.

FULL GOVERNMENTAL SUPPORT

The government and NGO’s who want to make more women take place in business life are working more about this matter.

Governmental organizations such as KOSGEB are providing granting loans to women who want to do trade and have a business plan that they trust in order to increase the number of female entrepreneurs.

Moreover, organizations who deliver trainings to women to help them to climb up another step in business life are supporting them by trying to create financial resources.

haberrevizyon eylül 2012 işte kadın

HABER REVİZYON DERGİSİ EYLÜL 2012