İtalya’nın Sembolü Pisa Kulesi

Haber Revizyon Dergisi İmtiyaz Sahibi R. Aytekin TÜRKER İtalya’nın Kuzeyindeki Pisa şehri Mucizeler Meydanında bulunan Pisa Kulesini sizler için gezdi.

 

Pisa Kulesi, İtalya’nın kuzeyindeki Pisa şehrinde Piazza dei Miracoli’de (İtalyanca Mucizeler Meydanı) yer alan ve 1063-1090 yıllarında yapılan şehir katedralinin çan kulesi, ana yapıdan ayrı olarak 1173’te yapılmıştır.

 

Kule üst üste bindirilmiş yuvarlak 6 sütun dizisinden meydana gelmiştir. 56 metre yüksekliktedir. Üzerine 294 basamaklı bir merdivenle çıkılır. En üstteki çanların bulunduğu 8. kat silindir biçimindedir.

 

Pisa Kulesi bitirildiği tarihten itibaren güneye doğru eğilmeye başlamıştır. Bunun sebebi temeldeki yumuşak zemindeki bir çökmedir. Günümüzde, kulenin tepesinden güney yönünde aşağı sarkıtılan bir çekül 4,3 metre açığa inmektedir. Ancak yapının ağırlık merkezinin izdüşümü kendi temel dairesinin içinde kaldığı için kule devrilmemektedir. Kule her yıl milimetrenin onda yedisi kadar (100 yılda 0,7 cm) eğilmektedir. Kulenin şu andaki eğimi 5,5° kadardır.

Kule, Pisa’nın gücünün ve zenginliğinin bir sembolü olarak Cenova ve Venedik’e rakip olarak yapılmıştır.

 

Galileo’nun, bütün cisimlerin aynı hızla ve aynı fizik kanununa uyarak düştüklerini farklı ağırlıklardaki iki top güllesini bu kuleden aşağı bırakarak gözlemlediği iddia edilmiştir. Bilginin kaynağı Galileo’nun bir öğrencisi olmasına rağmen bu iddia geniş çevrelerce bir efsane olarak kabul edilir.

 

Gittikçe daha çok eğildiğilenkule, yıkılmasından endişe edildiği için güçlendirme ve restorasyon çalışmaları kapsamında 1990-2001 yılları arasında onarım için kapalı tutulmuştur.

1987 yılında Mucizeler Meydanı ile birlikte Unesco Dünya Mirası ilan edilen Pisa Kulesi  2001 yılında turistler için ziyarete açılmıştır. Kulenin tepesine tırmanma deneyimi en popüler turistik faaliyet haline gelmiştir.

Bulunduğu zemindeki çökme nedeniyle yıkılma aşamasına gelen İtalya’nın ünlü Pisa Kulesi, 20 milyon sterlinlik projeyle kurtarıldı. Birkaç yıl içinde yıkılacağı uyarısında bulunulan kule, proje kapsamında yapılan 45 cm’lik bir düzleştirme çalışmasıyla eski haline getirildi.

Miracoli Meydanı Yüksekliği : Yaklaşık 2 metre

Yükseklik: 55,863 metre (183 ft 3 inc), 8 kat

Dış Çap: 15,484 metre.

İç Çap: 7,368 metre

Eğim açısı: 5.5° derece veya 4.5° derece (düşeyden)

Ağırlık: 14.700 ton

Duvar kalınlığı : 2,4 metre (8 ft)

Toplam Çan sayısı: 7, Gamlı tuned, saat yelkovanı yönünde.

HABER REVİZYON DERGİSİ ŞUBAT 2018