R. Aytekin TÜRKER İyi İle Kötü Aynı Yüzdedir…

Merhaba,

 
Sizinle bu sefer daha farklı yerlere gideceğiz, içinde kendinizi bulabileceğiniz yerlerde dolaşacağız, okurken hayal dahi kurmadan içinde hissedeceksiniz kendinizi sanal hayatın içinde olduğunuzu düşünmeyin sakın, gerçek sizin içinde yaşayacağınız dakikalar olacak, duygularınız anlık değişiklikler gösterecek, bana değil, başkasına değil, kendinize kızdığınız, gurur duyduğunuz anlar yaşayacaksınız, kendinizle yaşamanın farkına vardığınız anları hatırlayalım.

 
Çok iddialı kelimeler bunlar sizin içinde, kendim içinde ama anlar anıları, anılar ise tarihimizi yazıyor geçmişimize kimilerimiz geçmişimize herkese yansıyacak derecede hareket ederken aramızdaki bazıları ise zararı da, yararı da kendisiyle paylaşmayı seviyor. Kazandığı deneyimler sır, yaşadıkları kendi mutluluğu acısı ise yokmuş gibi kendi içinde, kendi dünyasında, hatta kendi insanlık aleminde barınıyor.

 

Ama farkında olamadığı tek bir durum var kendisine bunu yaparken yalnız, tek başına ruh ile beden arasında kendini kendine tarif edemeyecek durumda yaşıyor. Düşünün bu evrende kim kimden neyi fazla yaşayabilir? Neyi daha fazla yese yararı olur? Daha da önemlisi en büyük ve en gizli sır ne olabilir? Kendin için yaşa, doğru ama nereye kadar? Kendine kattıkların bir anda sınırlı bir şekilde son bulur, kendi içinde sıkışır boğulur ve bir anda kendi acımasızlığında yok olmaya başlarsın!

 
Eski günlerinizden bir fotoğraf seçin ve içinde kesinlikle siz olun. Etrafınızda ne olduğunun, nerede olduğunuzun önemi yok fotoğrafı inceleyin, en ufak detaylarına kadar olabildiğince geniş bakın fotoğrafa her şeyi inceleyin renkleri, objeleri, hatta o kadar geniş bakın ki havanın varlığını, nefes aldığınız o saniyeyi dahi görün küçük bir anı şimdiki zaman için tekrardan yarattık. Şimdi fotoğrafı daha detaylı inceleyerek unutamayacağımız, unutamadan her anını hatırlayacağımız hafızanıza temiz ve gerçek bir anı daha bırakın. O fotoğrafı çektiğiniz an ne düşünüyordunuz? O gün kimlerle konuştunuz? Fotoğraf anında kalbinizde kim vardı? Hayatınızda o zaman olan kimlerdi? Kimlere değer veriyordunuz? Veya o gün hayatınızda kimler eksikti? Zamanı kontrol edin her saniyesini düşünün, zamanı çağırın ve tekrar yaşayın tüm detayları hatta kendi ayıplarınızı dahi düşünün o gün sevdikleriniz bu gün sizin için ne? Ya sevmediğiniz kişiler, yemekler, gitmeyi sevmediğiniz yerler, birlikte olmayı sevmediğiniz kişileri bugün ile karşılaştır. Gerçekler detaylarda saklı olacak bakmayı ve görmeyi iyi ayırmalısın!

 
Şimdi her anınızı bu şekilde değerlendirin. Hafıza yetmedi değil mi? Bir anda sıkıştınız düşünceler arasında hatta düşünmeye, hatta hatırlamaya korktuğunuz birçok anı bir anda gözlerinizin önün var oldu, hatta hatırlayamadığınız detaylara sinir oldunuz. Kendinize dahi sinirlenebilme duygusunu yaşadınız. Kendiniz için ufak bir ceza gibi oldu işte, bir anda kendinizle dalga geçer gibi gülün, rahatlayın onlar sadece önem vermediğiniz detaylar ama tekrardan kızın ve sinirlenin kendinize gülmeyi bırakın. Bir anda hayatınızın her anı değerliyse önemsemediğiniz anlar nasıl olabilir? Kızın iyice kızın ve artık hayatınız içinde her anınızı güzel ve değerli yaşayıp kaydedin. Unutmayın! O anılar size daha uzun bir hayat sunacak ve bunu yaşayarak göreceksiniz.

 
Farklılıklardan bahsetmiştik hayatta en farklı ne olabilir ki diyebiliyoruz? Hepimiz insanız her şey olabilir insanın başına iyi veya kötü olan her türlü olay gelebilir ve bunları da “yaşar ve unutur” deriz.

 
Peki, bu iyi ve kötüyü nasıl ayırt ediyoruz? Hayatın iyilikleri kötülükleri mi? Evrenin mi? Yoksa insanlığın iyilik ve kötülükleri mi? “heyyy neler oluyor? Biz insan sarrafıyız biliriz iyiyi kötüyü” diyebilirsiniz hatta kötüler benim etrafımda barınamaz diyenlerimizde vardır. Biraz durun hayatınızda kaç iyi bildiğiniz insanın daha sonra kötü olduğunu anladığınızı düşünün kötü bildiklerinizden size bir anda iyilik yaptığını anları yaşadığınızı hatırlayın biraz detaylı düşünürsek kimin iyi kimin kötü olduğunu anlayamadığınızı göreceksiniz. Arkanızdan konuşanlara olan siniriniz size sürekli sorun çıkaran insanlara olan siniriniz hatta bazen kendinize olan kızgınlığınız neden?

 
Ya siz! Hiç mi kötülük yok içinizde her an iyi misiniz? Veya iyi mi olacaksınız? İçinizde bazen sizi yöneten kötü duygular barındırmıyor musunuz? Yoksa bunlara kötülük değil de benim düşüncelerim mi? Diyorsunuz. Bakın şimdi geçmişten günümüze çektiğiniz fotoğraflara nelerin içinde kaybolacağınızı göreceksiniz. İçinde kendinizden utandığınız kendinizle gurur duyduğunuz anlara bakın! Kendinize sarılmaktan vazgeçtiğiniz günler var mıydı? Değersiz hissettiğiniz günler her birine iyice bakın kendiniz olun “doğru düşünce, doğru yaşam hedefin kendisidir” bunu göreceksiniz.

 
Görebiliyor musun? Başkalarında aramana gerek yok! İçinde yaşadığın hayat sana tam bir ders olmuş ve olmaya devam edecek. Sende bende hatta başkaları da aradığımız İyiliği De Kötülüğü De Aynı Yüzde Bulacağız…
 

Haber Revizyon 2016 ŞUBAT KAPAK

 

HABER REVİZYON DERGİSİ ŞUBAT 2016