Köşk’ün Yeni Sahibi

Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu’nda ant içerek görevine başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’ye gelişinde Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı tarafından askerî törenle karşılandı.
Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı tören kıtasını selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra eşi Emine Erdoğan ile Şeref Kapısı’ndan TBMM Genel Kurulu Salonu’na geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı şeref kapısı önünde TBMM Başkanı Cemil Çiçek karşıladı.

Daha sonra TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı Çiçek başkanlığında ant içme töreni için olağanüstü toplandı. Genel Kurul salonuna gelişinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletvekilleri ve davetliler tarafından ayakta ve alkışlar eşliğinde karşılandı. Meclis Başkanı Çiçek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçildiğine dair çerçeveli tutanağı, “Anayasa, İçtüzük ve Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu gereği takdim ediyorum. Milletimizin verdiği bu kararın, ülkemiz, milletimiz, devletimiz, demokrasimiz ve zatıâlileriniz için hayırlı, uğurlu olmasını, Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Allah yardımcınız olsun” diyerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sundu.

Başkanlık Divanı kürsüsünden mazbatasını alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Bahçekapılı eşliğinde kürsüye gelerek, Anayasa’nın 103. maddesinde yer alan “Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine ant içerim” diyerek, yeminini gerçekleştirdi.

Ardından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından İstiklal Marşı seslendirildi. Bu sırada bayrak direğine Cumhurbaşkanlığı forsu çekildi; Ankara ve ordu merkezlerinde 101 pare top atışı gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen devir teslim töreniyle 11. Cumhurbaşkanı Gül’den görevi devraldı. Törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yeni ve büyük Türkiye’nin kapılarının sonuna kadar açıldığını ifade ederek, “Türkiye’nin asırlar öncesinden gelen kutlu yürüyüşü; inşallah, adalet, barış ve dayanışma ekseninde istikbale yürüyecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül tarafından resmî törenle karşılandı.

11. Cumhurbaşkanı Gül, “Görev sürem boyunca, uyum ve eşgüdüm içinde çalıştığım ülkemizin yasama, yürütme ve yargı organları mensuplarına ve sivil toplumumuza, aziz milletime bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bu süre içinde, ikili ilişkilerimizi geliştirmek ve bölge ve dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla işbirliği yaptığım, bir bölümü bugün aramızda bulunan, dünya liderlerine de şükranlarımı sunuyorum” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN 11. CUMHURBAŞKANI GÜL’E TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Yine bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin 11.Cumhurbaşkanına, Değerli Dava Arkadaşıma 7 yıldır başarıyla yürüttüğü bu kutlu vazifeden dolayı şahsım, ailem, ülkem ve milletim adına özellikle şükranlarımı sunuyorum. Şahsım Başbakan olarak, Sayın Gül de Cumhurbaşkanı olarak 7 yıl boyunca uyum ve koordinasyon içinde Türkiye’ye çok büyük hizmetler ve eserler kazandırdık. Çok uzun bir yürüyüşteki yol arkadaşları olarak kendilerinin de az önce ifade ettikleri gibi 40 yılı mütecaviz bir süre kolay değil, birlikte olmanın sorumluluğu içerisinde geldiğimiz bu nokta inanıyorum ki eserlerle bunu taçlandırmanın geldiği bir noktadır. İşte Türkiye’ye çok büyük hizmet ve eserler bu anlayış içerisinde kazandırıldı. Çok uzun bir yürüyüşteki yol arkadaşları olarak bundan sonra da Sayın Abdullah Gül’ün tecrübe ve fikirlerinden istifade etmek arzusunda olduğumu özellikle belirtmek isterim. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum bundan sonraki çalışmalarında da ailece mutluluk ve başarılar diliyorum.”

Haber Revizyon 2014 eylül recep tayyip erdoğan1 Haber Revizyon 2014  eylül recep tayyip erdoğan2 Haber Revizyon 2014  eylül recep tayyip erdoğan3

HABER REVİZYON DERGİSİ EYLÜL 2014