Mehmet Başkak – Yükselen Bir Terapi Yöntemi: HİPNOZ

Modern zamanlarda hipnoz, bilimsel bir temele oturtulmuş olup, tıptan, eğitime, eğitimden spora kadar hayatın her alanında kişilerin ideal performansını gerçekleştirmenin en etkili yolu olmuştur. Hipnozla ilgili “hipnoza girerseniz hafıza kaybı olur”, “adamın aklını alıyorlarmış”, “uyutup her şeyi yaptırabiliyorlarmış”, “aman uyuyup uyanamazsak ne yaparız?”, “ya hipnozdayken sırlarımızı öğrenirlerse…” gibi bir dizi batıl inanç söylencelerinin, hipnoz gerçeğiyle alakası olmadığı gibi, hipnozun insanların engellerini aşmada sağladığı olağanüstü iyileştirici gücünü gölgelemektedir.

 

Hipnoz, doğası ve insanlığa yardım anlamında sahip olduğu etkin potansiyeli itibariyle, bu söylencelerden, show mezesi olmaktan çok daha fazla bir derinliğe ve öneme sahip… Hipnoz artık, asli niteliklerini gölgeleyen bu popüler hurafelerin etkisinden kurtuluyor ve etkili bir terapi yöntemi, bir şifa kültürü olarak…Bireysel değişim ve gelişimin etkili bir yöntemi olarak gittikçe dünyanın ve Türkiye’nin gündemine oturuyor.

Peki öyleyse nedir hipnoz?

Tüm fonksiyonların çalıştığı, bilincin açık olduğu bir konumda; kesinlikle uyku hali olmadan; kişinin kendi isteği ve katılımıyla elde edilen bir konsantrasyondur, trans halidir. Tam bir zihinsel gevşeme durumudur, keyifli bir relaks halidir.

Hipnoz çevreye karşı farkındalığın azaldığı ve dikkatin belirli bir noktada yoğunlaştırıldığı bir bilinç değişikliği durumu olarak da tanımlanabilir. Dolayısıyla sanılanın aksine hipnoz altındaki kişiye, istemediği bir şey asla yaptırılamaz.

Kişi herhangi bir sorununu aşmak amacıyla hipnozu talep ve kabul etmelidir ki hipnoz edilebilsin. Kişi destek verilmek ya da iyileşmesine yardımcı olunmak amacıyla hipnoz altına alınmışken, her şeyi hatırlar, farkındadır fakat trans halindedir.

Şimdiye kadar hipnoz hakkında yapılan bütün araştırmalarda hipnozun en küçük bir zararı tespit edilmemiştir. Bazen transtan hızlı çıkartılan çok az sayıda kişide görülebilecek çok hafif bir tatlı sersemlik hali dışında en küçük bir yan etki bile söz konusu değildir.

ABD ve İngiltere’de 1950’li yıllardan beri yasal olarak kabul görmüş ve sisteme oturtulmuş olan hipnoz batıda, yaklaşık 60 yıldır hekimlikten, eğitime; eğitimden, spora kadar birçok farklı alanda kullanılmaktadır.

Doğru kullanıldığında mükemmel sonuçlar ortaya çıkmasını sağlayan olağanüstü bir yardım yöntemidir. Bununla beraber, hekimlik, eğitim ve spor gibi disiplinlerin dışında, bunların hepsinden bağımsız; özel bir eğitimi gerektiren, özgün, müstakil bir yardım yöntemi; olağanüstü bir bilinçaltı iletişim sistemidir.

Türkiye’de her geçen gün gelişen hipnozla ilgili maalesef hala kapsamlı bir yasa oluşturulmuş değil. Fakat Sağlık Bakanlığı’nın yönetmelik hazırlığında olduğunu biliyoruz.Hipnozun bir yardım yöntemi olması; insandaki olağanüstü değişim ve dönüşüm potansiyelini ortaya çıkarmanın etkili bir aracı olması anlamında maalesef oldukça gerilerdeyiz ülke olarak ve ülkemizde bu alana gönül vermiş insanların bireysel gayretleri ve açılan özel kurslarla Türkiye’de biraz ilerleyebilmiştir.

Hipnoz, özel eğitim almış deneyimli kişilerce yapılmalıdır. Tıp fakültelerinde ya da psikoloji bölümlerinde tek saatlik bir hipnoz dersi dahi yoktur, Bu nedenle kişinin hipnoz uygulayabilmesi için uzmanlık alanına ek olarak hipnoz eğitimini tamamlamış olması gerekir. Teknikler, trans halindeki kişiye iyileşmesi yolunda izleyeceği yöntemleri bilen hipnoterapistler tarafından uygulanmalıdır.

Hipnozun kullanım alanları?

Hipnoterapi, psikolojik kökenli her türlü problemin aşılmasında ya da istenmeyen alışkanlıkların değiştirilmesinde şaşırtıcı derecede yüksek başarılı sonuçların elde edildiği olağanüstü etkili bir yöntemdir. Kişilerin yaşam kalitesinin yükseltilmesi hipnozla kısa sürede mümkün olmaktadır.

Hipnoz, her türlü psikolojik kökenli sorun başta olmak üzere bazen asli yöntem olarak, bazen de destek yöntemi olarak günümüzde şu alanlarda başarıyla uygulanmaktadır:
• Sınav kaygısının tamamen yok edilmesi ve odaklanamama, hafıza zayıflığı gibi her türlü öğrenci sorunlarının giderilmesinde,
• Her türlü kaygının oluşturduğu olumsuzluklardan kurtulmak amacıyla, topluluk önünde konuşamama, asansör, yükseklik, kedi köpek korkusu gibi..
• Beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi suretiyle zayıflama amaçlı,
• Vajinusmus, erken boşalma gibi psikolojik kökenli cinsel problemlerin çözülmesinde,
• Altını ıslatma, tırnak yeme, diş gıcırdatma, parmak emme, tikler,
• Kekemelik, her türlü iletişim problemi,
• Ağrı giderme, alerjik durumlar ve bazı cilt sorunları,
• Panik atak, davranış bozuklukları, depresyon, obsesif sorunlar, takıntılar…
• Sigarayı bırakma ve her türlü madde bağımlığı tedavisine destek olarak…
• Bazı hekimler tarafından her türlü tıbbi uygulamaya destek amacıyla ve anestezi amaçlı…
• Sporcularda performans geliştirme amaçlı…

Haber Revizyon 2014 eylül hipnoz mehmet başkak1 Haber Revizyon 2014 eylül hipnoz mehmet başkak2 Haber Revizyon 2014 eylül hipnoz mehmet başkak3

HABER REVİZYON DERGİSİ EYLÜL 2014