Mehmet Büyükekşi – Davutoğlu’na Başarılar

Dışişleri Bakanlığı görevi süresince çok yakın ve verimli çalıştığımız Sn. Ahmet Davutoğlu’na yeni görevinde başarılar diliyoruz.

Ülkemizin son 12 yıllık dış politikasında vizyoner etkisi olan ve 2009’dan beri de Bakan olarak büyük hizmetler veren Sn. Davutoğlu’nu ihracatçılarımız çok iyi tanıyorlar. Türkiye’nin bir tacir devlet olarak yükselişinde ve ihracatçılarımızın yeni coğrafyalara açılmasında ilham veren büyük bir düşünür ve devlet adamının ülkemizin güven ve istikrarını koruyacağına inanıyoruz. Türkiye’nin 2023 ihracat stratejisinde belirlenen hedeflere ulaşmasında Sn. Davutoğlu ile yakın çalışmanın gayreti içinde olacağız.

Seçilmiş Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başlayan demokratikleşme ve reformların aynı kararlılıkla devam edeceğine inanıyoruz.

Allah yeni görevinde Sn. Davutoğlu’na ülkemiz için hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin.

—————————————————————————————————————————-

We wish Mr. Ahmet Davutoğlu, with whom we worked very closely and efficiently during his Foreign Affairs ministerial duty, success in his new task.

Our exporters know Mr. Davutoğlu well, who has visionary effect in the last 12-year foreign policy of our country and who has performed great services as a Minister since 2009. We believe that the great thinker and statesman who has inspired the rise of Turkey as a trader state and the expansion of our exporters to new geographies will protect the faith and stability of our country. We will be in an endeavor to work closely with Mr. Davutoğlu in reaching the identified targets of Turkey in export strategy for 2023.

We believe that democratization and reforms which have begun under the leadership of Elected President Mr. Recep Tayyip Erdoğan will continue with the same stability.

May God predestine Mr. Davutoğlu to offer good services for our country during his new task.

Haber Revizyon 2014 eylül timHABER REVİZYON DERGİSİ EYLÜL 2014