Milli Proje Yerli Otomobil

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, üretilecek olan ilk yerli arabanın milli bir proje olduğunun önemini vurguladı.

 
“Bu arabanın markası bir Türkiye markası olacak, bütün fikri mülkiyet hakları Türkiye’nin olacak. Aracın tüm teknolojileri Türkiye’de ama gerektiğinde uluslararası işbirliği ile geliştirilecek, arabadaki üretilen parçaların minimum yüzde 85’i Türkiye’de üretilecek, şimdi bu yerli olmaz mı?”

 
Bakan Fikri Işık, yerli otomobil için 1,5 yıl çok yoğun bir çalışma yaptıklarını belirterek atılan her adımın çok dikkatli ve çok önemli olduğunu paylaştı.

 
“Yerli otomobilin ilk görüntülerini Anadolu Ajansı aracılığı ile sosyal medya da paylaşıldığı andan itibaren trend topik oldu. Hatta arama motorlarında en çok aranan kelime yerli otomobil olmuş. Bu, toplumun bu projeye ne kadar ilgi duyduğunu ve ne kadar da sahiplendiğinin çok güzel bir göstergesidir. Bir buçuk yıllık emeğin toplumda karşılığını görmüş olmak hem bizi çok memnun etti, hem de ne kadar büyük bir sorumluluk taşıdığımızı bir kez daha bize hatırlatmış oldu.”

 

“İşimizi İtibarsızlaştıramazlar”

 

Medyada iki farklı anlayış bulunduğuna işaret eden Işık, bunlardan birisinin ‘Türkiye bu işi yapmalı’ yönünde olduğunu, bir kısmının ise aynen devrim arabaları sürecinde olduğu gibi bu işi itibarsızlaştırma gayretinde bulunduğunu ifade etti. Işık, şöyle devam etti:

 

“Bu paralel ihanet şebekesinin medyası, hemen, derhal bu işin itibarsızlaştırılması için anında düğmeye basılmış gibi aleyhte yayınlar yapmaya başladı. ‘İşte bu SAAB’dan alınmış, bunun neresi yerliymiş?’ Halbuki biz çok açık ve net bazı şeyleri koyduk ortaya. Kamuoyundan gizlediğimiz bir şey yok çünkü bu bir milli proje, milli dava aslında. ‘Özellikle nerede kaldı bu yerli araba, milleti kandırıyorsunuz’ diyen bazı gruplar da hemen bu işi itibarsızlaştırma noktasına götürmeye çalıştılar. SAAB sözcüsü bugün bu haberi yalanladı twitter üzerinden.”

 

“büyük Bir TÜRK Markası Oluşturacağız”

 

Kendilerinin bir Türk markası oluşturmaya çalıştıklarını vurgulayan Işık, “Biz Türk markası oluşturmaya çalışırken SAAB’ın markasını ne yapayım? Ama ben bu platformu satın aldım, fikri mülkiyet haklarını satın aldım. Bu satın aldığım markanın SAAB 9-3’ün 4 tane modeli ‘sedan, wagon, cup ve suv’. Bu 4 modeli satın aldım, ben bunları SAAB olarak geliştirmeyeceğim. Ben bunları Türk markası olarak geliştireceğim” görüşüne yer verdi.

 

İşin başında oldukları ve SAAB’la yani NEVS firmasıyla bu konuda tam bir mutabakat içerisinde bulunduklarını dile getiren Işık, her milli meselede böyle gayri milli tavır göstermenin kimseye bir fayda getirmeyeceğini kaydetti.

 

Bakan Işık, “Burada bizim yaptığımız çok belli, biz diyoruz ki bu bir milli projedir. Türkiye eğer gelecekte otomotivde ‘var olacağım’ diyorsa kendi markasını üretmelidir. Kendi markasını üretmek iddiasında olan bir Türkiye SAAB markasını ne yapsın? Biz markayı satın almadık, adamlar da bize markayı satmadı. SAAB markasıyla üretim de yapmayacağız. Bu bir platform ve SAAB’ın geliştirdiği platform” ifadelerini kullandı.

 
Projenin çok yakın bir zamanda hayata geçirilmesi ile ilgili TÜBİTAK ile birlikte Türkiye’nin tüm birikimini kullanarak herkes elinden gelen gayreti göstererek çalışıyor. Siyasi irade ve halk desteği ile çok yakında hayat geçecek.

 

“Türkiye için Büyük Bir Fırsat”

 
Bakan Işık, “Dünya elektrikli otomobile geçiş konusunda ciddi ilerlemeler yaşadı. Volkswagen’in emisyon oranlarında yapmış olduğu skandal ile elektrikli otomobile geçiş çok daha hızlanacak. Bu süreç ülkemiz için bir fırsat penceresi ve biz bu fırsatı iyi değerlendireceğiz” dedi.

 

İlk Otomobil 5 Milyon TL’ye Satıldı

 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık; “Her gittiğimiz yerde, ‘İlk arabayı ben almak istiyorum, kesinlikle alacağım, biz arkadaş grubu olarak alacağız, şirketteki tüm arabaları yenilerim’ gibi tepkilerle karşılaşıyoruz. Bir anekdot paylaşayım, ilk otomobili sattım. Gebze’de hayırsever bir iş adamımız ilk otomobili almak istediğini söyledi. ‘Olur ama pahalı olur’ dedim, 5 milyona sattım ilk otomobili. Şartımız şu Cumhurbaşkanımızdan farklı bir talimat gelmezse Gebzeli hayırsever iş adamına ilk üretilen aracı vereceğiz. Ama bunun karşılığında da hayırsever iş adamımız Gebze’ye 5 milyon değerinde bir okul yapıp bağışlayacak” diye konuştu.
Haber Revizyon kasım 2015 yerli otomobil 1

 

Haber Revizyon kasım 2015 yerli otomobil 2

 

HABER REVİZYON DERGİSİ KASIM 2015