Nihat Altay – Dolandırıcılara Artık Dur Denilmeli

Bazı kişi veya firmalardan cep telefonunuza gelen “Yeni Tüketici Yasasına göre son 10 yıllık kart aidatı, dosya masrafı geri alınacaktır.

 

Başvuru için hemen şu numarayı arayınız” diyerek dolandırıcılara itibar eden tüketicilerin büyük bir kısmı kandırılmaktadır. Bu nedenle kandırıldıktan sonra tüketici örgütlerine gelen şikâyetlerde aşırı artış oldu. Bu kişi veya firmalar tarafından aranılan tüketiciler, belki bir yardım olur düşüncesi ile yağmurdan kaçarken doluya yakalandığının farkında değiller. Son zamanlarda tüketici örgütlerine” kandırılan tüketicilerden” gelen şikâyetler o kadar arttı ki bu şikâyetler bankalardan kesilen kart aidatı ve dosya masrafından daha fazladır.

Ayrıca asist poliçeniz yenilenecek, kredi kartından 299 TL tahsil edilecektir. İptal talebi için 0850…. nolu danışma hattını arayabilirsiniz gibi bir bilgilendirme gelirse vatandaşların kesinlikle itibar etmemeleri gerektiği hususunda uyarıyoruz. Bu uygulamayı yapan kişiler dolandırıcıdır.

Bu soyguna yetkililerin en kısa zamanda dur demesi gerekir. Bunların ilanları yasaklanmalı, aramaları durdurulmalı ve uymayanlara ceza verilmelidir.

Aslında burada irdelenmesi gereken başka bir konu bankaların tüketiciye elinden gelen zorluğu çıkarması ve tüketicinin de bu tarz firmalara güvenerek mağduriyetine neden olmasıdır. Bankalar özellikle dosya masrafı, hesap kesim ücreti, yıllık kart aidatı gibi masrafları tüketiciye zorluk çıkarmadan verirlerse; tüketiciyi bu dolandırıcıların kucağına atmamış olacakları gibi, öncelikle kendilerini, tüketiciyi, hem de Tüketici Hakem Heyetlerini büyük bir sıkıntıdan da kurtarmış olacaklardır. Çünkü bankalar ne kadar zorluk çıkarırsa çıkarsın tüketici hakkını sonuna kadar aramaktadır. Ve yargı yolu ile alacağını bir şekilde tahsil etmektedir.

Haber Revizyon 2014 Ağustos nihat altay

HABER REVİZYON DERGİSİ AĞUSTOS 2014