Ölüme Hazır Bir Milletten Daha Güçlü Bir İrade Yoktur

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ‘’Ölüme hazır bir milletten daha güçlü bir irade yoktur.

Ölüme hazır bir milletti köle etmek, esarete mahkûm kılmak mümkün değildir’’ dedi.

Davutoğlu, Çanakkale Şehitler Abidesi’ndeki törende yaptığı konuşmasına, bu toprakları vatan kılan, asırlarca bu topraklar için canını feda etmiş, kanını dökmüş bütün şehitleri andıklarını belirterek başladı.

Şehitlere Allah’tan rahmet dileyen Davutoğlu, ‘’Savaşlar vardır, sadece iki tarafı ilgilendirir. Meydan muhaberelerine çıkıldığında iki tarafın, iki milletin kaderiyle ilgilidirler. Savaşlar vardır, bir milletin diğer milletlerle olan mücadelesini yansıtır. Savaşlar vardır, bir milleti, iki milleti değil, birçok milletin kaderini aynı anda etkiler’’ dedi.

Birinci Dünya Savaşı’nın birçok milletin kaderini aynı anda etkilediği için ‘’Cihan Savaşı’’ olarak adlandırıldığını söyleyen Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘’Ama Birinci Dünya Savaşı’ndaki bütün cepheleri dolaşsanız Galiçya’yı, Mısır Cephesini, Irak Cephesini, Avrupa’daki cepheleri… Hiçbir cephe yoktur ki Çanakkale Cephesi gibi, bu topraklar gibi gerçek anlamda Cihan Savaşını temsil etmiş olsun. Diğer cephelerde savaşan tarafların sayıları bellidir. Ama Çanakkale’de, neredeyse o gün bilinen coğrafyalardaki bütün milletler ya yan yana ya karşı karşıya gelmişlerdir.

Bir tarafta sadece Devlet-i Aliyye-i Osmaniye ve vatanımızı savunmak için değil, kadim bütün değerleri, kadim medeniyetin bütün değerlerini savunan çok sayıda milletten oluşan bir kahramanlar topluluğu. Ama tek bir millet inancıyla bu toprakları savunanlar, bir kahramanlar topluluğu. Diğer tarafta yükselen bir sömürge düzenini yaşatmak, yaymak ve dünyadaki geri kalan toprak parçalarını da sömürgeleştirmek için kadim kültürün merkezi sayılan İstanbul’a doğru yürüyen ordular; İngiliz, Fransız sömürge imparatorluklarının orduları.’’

Savaşanların sadece iki millet olmadığını, iki zihniyet, iki anlayış, iki dünya telakkisi olduğunu ifade eden Davutoğlu, Mehmet Akif’in Çanakkale Şehitleri’ini anlatırken yaptığı referanslarda da onun görüldüğünü söyledi.

Başbakan Davutoğlu, bu toprakları hiç görmemiş olan ama ruhuyla bu topraklarda olan Lahor’da Muhammed İkbal’in Çanakkale ve Balkan şehitleri için yazdığı satırlarda da aslında savunmanın, sadece Çanakkale, İstanbul ve Türk milletinin kaderi olmadığının, bütün bir insanlık tarihinin kadim kültürünün izzet ve onur mücadelesi olduğunun görüldüğünü kaydetti.

Mehmet Akif ne hissetmişse Muhammed İkbal’in de onu hissettiğini, Hint Yarımadasındaki Müslümanlar, Asya’daki soydaşlar ne hissettiyse Balkanlar’daki, Anadolu’daki, Ortadoğu’daki, o zamanki vatan coğrafyasındaki milletin unsurlarının aynı şeyi hissettiğini belirten Davutoğlu, bundan dolayı da savaşın gerçek anlamda bir Cihan Savaşı olmasından hiçbir tereddüt olmadığının altını çizdi.

“KAHRAMANLIK DESTANINA İHTİYAÇ VARDI”

Birçok milletin kaderinin, Çanakkale Boğazı’nda ve bu topraklarda belirlendiğine işaret eden Davutoğlu, “Her şeyden önce bizim kaderimiz, evet bizim kaderimiz” dedi.

Herkesin evinde, ailesinde mutlaka Çanakkale ile ilgili bir atıf bulunduğuna dikkati çeken Davutoğlu, “Rahmetli anneannem şunu derdi, ‘ben evlendiğimde gencecik bir kız, deden de genç bir yiğitti. Ama bir savaşa gitti, tabii o rakamları tam bilmediği için, 10-15 yıl sonra geldi, yaşlanmıştı’. Trablusgarp ile başlayan Büyük Taarruz ile biten 11 yıl vatanımızın her bir köşesinden, milletimizin her bir ailesinden neferlerin cephe cephe dolaştığı bir dönemdi. Hepsini rahmetle anıyoruz” şeklinde konuştu.

Davutoğlu, kendisini etkileyen ve milli bilinci kuvvetlendiren İstanbul Lisesi’nin iki özelliğinin bulunduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

“Birisi sarı-siyah renkler. Nerden geldi diye, daha ilk adımı attığımızda, bize söylenilen İstanbul Lisesi’nden Çanakkale’ye savaşmak üzere giden 50 öğrencinin, bir dönem öğrencisinin hepsi Kabatepe’de şehit olunca, bu haber İstanbul Lisesi’ne geldiğinde, geride kalanlar önce Fatiha okurlar, sonra da lisenin kapılarını ve pencere pervazlarını siyaha boyarlar ve hepsi tekrar gönüllü olurlar. Lisenin duvarları sarı renk olduğu için kapılar ve pervazlarla birlikte sarı-siyah renkleri hala İstanbul Lisesi’nin sembol renkleri olur. Yine o lisede beni etkileyen ikinci husus, lise binasının Düyun-u Umumiye binası olmasıydı. Yani Osmanlı’yı çökerten dış borçların idare edildiği bina. Yani sömürgeci bir ekonominin hüküm sürmekte olduğu bina. O büyük kapıları, kasa kapıları gördüğümüzde, bir imparatorluğun çökerken, iktisaden çökmüş yapısıyla direnirken kahramanca direnen bir milletin fertlerinin aynı mekânda buluşması hepimizin ruhunda derin bir iz bırakmıştı.”

ÇANAKKALE SAVAŞI’NIN BİRLEŞTİRİCİ RUHU

Yaşanılan her hatırayla Çanakkale Savaşı’nın milli bir kimlik oluşturduğunun altını çizen Davutoğlu, o döneme kadar yenilgiler yaşanırken, bozguna uğranırken Çanakkale Savaşı ile bir anda milli psikolojinin değiştiğini anlattı.

Davutoğlu, Çanakkale Savaşını idare eden başta Yarbay Mustafa Kemal olmak üzere bütün komutanların, daha sonra İstiklal Harbi’nin paşaları olduğunu hatırlattı.

“Çanakkale Savaşı, onlara şunu göstermiştir” diyen Davutoğlu; “Ölüme hazır bir milletten daha güçlü bir irade yoktur. Ölüme hazır bir milletti köle etmek, esarete mahkûm kılmak mümkün değildir. İşte o inançtır ki bütün ordular dağılmışken, Mondros Mütarekesi, Sevr ile vatan toprakları parçalanmışken Kuvayı Millîye ruhu tekrar ayağa kalkabildi. Emin olunuz ki eğer Çanakkale Savaşı yaşanmamış, bu kahramanlık destanı yazılmamış olsaydı Kuvayı Milliyeyi o kadar kolay örgütleyebilmek de mümkün olmazdı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti yıkılan bir imparatorluğun mirası üzerinden ancak ve ancak Çanakkale Savaşı’nın birleştirici ruhuyla ayağa kalkabildi” ifadelerini kullandı.

 

“BİR KEZ DAHA SÖZ VERİYORUZ Kİ..”

 

Başbakan Davutoğlu, milletin kurduğu bir devletten ve o devletin geleceğe kararlı yürüyüşünden bahsediliyorsa, herkesin Çanakkale şehitleri huzurunda ihtiramla eğilmesi, onlara her an rahmetle dua etmesi gerektiğini vurguladı.

Diyanet İşleri Başkanlığının Türkiye’nin tüm camilerinde, sabah namazında buğday çorbası ile “asker tayını” vermesinin ve dualarla şehitleri anmasının mühim olduğunu belirten Davutoğlu, “Nasıl bizim idrakımız, bilincimiz buralarda köklü bir gelenekten gelerek tekrar inşa ve ihya edilmişse, savaştığımız düşman askerlerinin de ülkelerinde aynı his yaşandı’’ dedi.

Avustralya ve Yeni Zelanda başbakanları ve dışişleri bakanları ile her görüştüğünde, bir dostluk halkası içinde, Çanakkale’yi andıklarını ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Avustralya ve Yeni Zelanda liderleri hep, ‘eğer bugün Yeni Zelanda ve Avustralya kimliği varsa, bu kimliği Çanakkale’ye borçluyuz’ derler. Birçok milletin kaderi burada değişti. Birçok milletle burada farklı saflarda bulundu. Biraz önce bu kahramanlığı anlattığımız, bu kahramanlığını yaşadığımız tabyalarda, o mevzilerde, o siperlerde, bugün vatan toprakları içinde bulunan Diyarbakırlısı da vardı, İzmirlisi de vardı, Urfalısı da vardı, Edirnelisi de vardı, Tokatlısı da vardı, Muğlalısı da vardı, Rizelisi de vardı, Mersinlisi de vardı. Akdeniz, Karadeniz, Doğu ve Batı, Fırat kenarı ve Sakarya kenarında doğanlar, Yeşilırmak’ta doğanlar, Ceyhan’da, Seyhan’da doğanlar, Toroslar’a selam vererek büyüyenler, Ağrı’ya selam vererek büyüyenler, o dağlar, o nehirler adına geldiler.

İşte burada, bu kutsal topraklarda Dersaadet’i, yani devletin ve milletin kalbini, yüreğini korumak için birlikte omuz omuza savaştılar.

100 yıl sonra bu milletin arasına nifak sokmak isteyenlere karşı şehitlerimizin huzurunda, Türkiye Cumhuriyeti ve hükümetimiz adına, Türk Silahlı Kuvvetleri adına, bir kez daha söz veriyoruz ki: Nasıl 100 yıl önce yazdığımız destan bir milli birlik sağlamışsa emin olunuz ki bu toprakların milli birliği, bu milletin ebedi kardeşliği, bu milletin mensupları olan, unsurları olan hangi etnik ve mezhebi kökeni olursa olsun bu topraklar için tüm vatandaşlarımızın tarihteki kaderdaşlığı için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Kim bu milletin arasına nifak sokacaksa, sokmaya planlarsa onun karşısında Çanakkale ruhuyla tam ve bir bütün içinde ayakta duracağız.

Yine bizim saflarımızda o zaman, bizim saflarımızda bulunan Boşnak, Arnavut, Üsküplü, Kosovalı, Selanikli, İşkodralı, Filibeli tüm Balkan coğrafyasında eğer bu topraklar kayboldu, ama Çanakkeli üzerinden İstanbul düşerse bizim bir daha geleceğimiz olamaz diyen Balkan milletleri, burada bu topraklarda hem İstanbul’u hem de Balkan Savaşı’ndan sonra kaybettiklerini burada da kaybetmemek için omuz omuza savaştılar.

O şehit düşmüş Balkan şehitleri için, Çanakkale’de şehit düşmüş Kosavalılar, Bosna Hersekliler, Arnavutluklar olmak üzere, tüm Balkanlar için buradan da o gün nasıl kaderimiz ortaksa, bilinsin ki Türkiye; Balkan coğrafyasında barış için, kardeşlik için kaderi ortak kılmaya devam edecektir.’’

 

“BAŞIMIZ HİÇ BİR ZAMAN EĞİK OLMADI”

 

Çanakkale savaşında omuz omuza verilen tüm kavimlerin, tüm toplulukların, bugün Türkiye’nin merhamet elini, şefkat elini, kudret elini hissetmek istediklerinde, her zaman onların yanında olacaklarını söyleyen Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Karşı taraftakiler… Ecdadımızın yiğitçe savaştığı karşı taraftakiler. İngilizler, Fransızlar, Avustralyalılar, Kanadalılar, Yeni Zelandalılar ve daha niceleri. Onlarla ecdadımız mertçe savaştı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün daha sonra ifade ettiği gibi, onları da biz hep kahramanlar olarak andık, ölü toprakları onların kahramanlarının defnedildiği topraklar olarak gördük ve onların annelerine aynı yürekten seslenişle seslendik.

Aslında bu örnek dahi, bugün safların karşı tarafında olan, mevzilerin karşı tarafında olan halklarla, devletlerle kurduğumuz dostluklar dahi, insanlık için bir derstir.

Bizim milletimiz savaştı mı mertçe savaşır, barıştı mı mertçe barışır. Yeter ki karşımızda savaşacak yürekte mertler olsun, barış için barışacak yürekte mertler olsun.’’

Konuşmasında, Avustralya literatüründeki İngilizce okuduğu bir mısrayı hatırlatan Davutoğlu, şunları söyledi:

“Bir Avustralyalı anlatır. Der ki; ‘tam da savaşın orta yerinde kısa bir ara verildiğinde, iki siper arasında bir askerimiz kalmıştı. Bir Türk askeri, karşı taraftan beyaz bir bayrak çekerek ilerledi ve omzuna aldığı düşman askerini bizim mevzilerin tarafına getirdi ve bıraktı.’ İşte insanlık dersi bu.

Bugün savaş hukukunun her türlüsünü çiğneyerek mazlumları kentlerde katleden yapılar, terör unsurları veya rejimler, Çanakkale’ye gidip bu insanlık dersini almalıdır.

Biz bu insanlık dersini vermiş olan ecdada bir kez daha hürmetle, saygıyla, minnetle teşekkür ediyoruz.

Rahmetle anıyoruz onları. Elhamdülillah, alnımız açık dünyanın her yerinde bu milleti temsil ederken, salonlara girdiğimizde, arkamızda o ecdadın mirasını hissettiğimiz için, gönlümüzde o ecdadın yüreğinin hislerini, kahramanlık duygularını hissettiğimiz için başımız hiçbir zaman eğik olmadı.’’

 

“BU MİLLET BİR DAHA BAŞKASINDAN BORÇ İSTEYECEK ZİLLETİ YAŞAMAYACAK”

 

“Biz de şehitlerimize buradan bir kez daha sesleniyoruz” diyen Davutoğlu, “Nasıl siz başımızı dik tutmuşsanız, nasıl siz yazdığınız destanlarla bizim neslimize bütün cihanda başı dik olacak bir miras bıraktıysanız, Allah, millet ve tarih şahit olsun ki biz de gelecek nesillere başı dik miras bırakacağız” diye konuştu.

Davutoğlu, 24 Nisan’da hem Türkiye safında hem karşı tarafta savaşan milletlerin Çanakkale’de buluşacağını bildirerek, “Birileri 1915 üzerinden nefret kültürü oluşturmaya çalışırken, biz buradan duyan her kulağa, hisseden her yüreğe diyeceğiz ki bizim atalarımız yiğitçe savaştılar ama barış yaptıklarında da arkalarında bir nefret bırakmadılar” ifadesini kullandı.

“İnsanlık toplumuna buradan seslenmek istiyorum.

Gelin, nefret, kin ve intikam duygularını bir kenara bırakalım.

Bu toprakların altında şu anda yatanlar, mertçe savaşırken, yüreklerinde vatan ve iman bilinciyle ölüme giderlerken, düşman askerinden dahi nefret etmediler.

Onlara da savaşa ara verildiğinde, merhametle yaklaştılar.

Şimdi bu topraklarda 100. yılı kutlarken, aslında bir tek bu sene 100. yıl kutlamış olmayacağız. 1911’den bu yana, 2011’de Libya’ya gittiğimizde, orada Misrata’da, Trablusgarp’ta ecdadımızı yâd eden, ‘bizler Anadolu çocuklarıyız’ diyen Libyalılarla da kucaklaşmıştık.”

2012, 2013 yıllarında Balkanları dolaşarak, ‘Balkan faciası üzerinden 100 yıl geçtikten sonra nasıl bir Balkan barışı gerçekleştirebiliriz’ diye konuşmak üzere ziyaretlerde bulunduklarını hatırlatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Şimdi Sarıkamış, Çanakkale’de, Kafkaslarda, Balkanlarda, Anadolu’da ve Ortadoğu’da, Anadolu coğrafyasını kalıcı barışın merkezi kılmak için dolaşıyoruz. 1917’nin 100. yılında Kut’ül Ammara’da, ki en az Çanakkale gibi destansı bir kahramanlık zaferidir ama az bilinir, Irak halkının tüm unsurlarıyla, ordumuzun, silahlı kuvvetlerimizin verdiği o kutlu savaşın 100. yılını idrak edeceğiz. Sonra acılı olarak İzmir’in işgalinin 100. yılı, sonra İstiklal Harbi’nin 100. yılı, Atatürk’ün Samsun’a çıkışından, Erzurum Kongresi’ne ve diğerlerine ve nihayet 2023’te Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 100. yılını idrak edeceğiz”

Davutoğlu, 2023’ün Türkiye’sine seslenerek, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, her şeyden ve herkesten önce Çanakkale’de şehit düşen ecdadımızın mirasıdır ve onların malıdır. Biz o mirasa sahip çıkarken, o gün çok zor şartlarda, belki üzerlerinde doğru dürüst elbise bile olmadan, savaş malzemesi olmadan, savaşacak gemilerini dışarıdan almış bir millet olarak kahramanlık destanı yazan şehitlerimizin torunları olarak, aziz milletimize söz veriyoruz. İstanbul Lisesi’nden, Duyun-u Umumiye binası anlamında aynı liseden, çıkan şehitlerimize söylüyoruz; bir daha bu topraklarda Duyun-u Umumiye ayıbı yaşanmayacak. Bu millet bir daha başkasından borç isteyecek zilleti yaşamayacak” ifadelerine kullandı.

Osmanlı Devleti’nin Duyun-u Umumiye üzerinden ilikleri sömürüldüğü için çöktüğünü ifade eden Davutoğlu, “Bütün bu tecrübelerden sonra, işte öyle bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurmak ve geliştirmek istiyoruz ki, 100 yıl önce kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni öyle bir hale getirmek istiyoruz ki her şeyiyle kendi kendine yeter olsun, mazlumlar ihtiyaç hissettiğinde onlara kucak açacak kudrette olsun. Eğer herhangi bir namert, tekrar bu topraklarla ilgili bir plan yapmak cüretine kalkışırsa aynı şekilde kudret sahibi olsun. Bir devletin bekası kudret ve şefkat sahibi olmasıyla mümkündür” diye konuştu.

 

YERLİ SAVUNMA SANAYİ

 

Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının katılımıyla İstiklal Marşı’nın kabulünün yıl dönümünü geçen günlerde kutladıklarını hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Hani ‘Çanakkale Şehitlerine’ şiirini yazan, o büyük, milli şairin ‘Bir daha Allah bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın’ diyerek, yüreği kan ağlayarak, ama iftiharla kaleme aldığı, 12 Mart 1921’de İstiklal Marşımız. İşte 1915’ten 1921’e doğru giderken, 6 yıl içinde Mehmet Akif, Çanakkale şehitlerini yazdığı mısralardan İstiklal Marşı’nı yazmaya bir idrak ile yürümüşse, biz de aynı şeyi bugün hissediyoruz. Bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırılmayacak ama İstiklal Marşımız ebediyete kadar, al bayrakla birlikte bu vatan semalarında dinlenecek, hürmetle önünde eğilinecek.”

ASELSAN Radar ve Elektronik Harp Teknoloji Merkezi’ni de hafta başında açtıklarını anımsatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Nusret Mayın Gemisi ve diğer gemilerimiz, onlar kahramandılar. Gemileri dahi kahraman bu milletin. Ama Türkiye’de üretilmemişlerdi, o zaman savaşan ordumuzun büyük kısmı dışarıdan alınmak zorunda kalınıyordu.

100 yıl sonra, hele hele Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında elde ettiğimiz acı tecrübelerle, artık ‘kendi savunma sanayine sahip olmayan bir milletin istiklal davası da olamaz’ diyerek, 12 yıldır savunma ihtiyacımızı karşılamak üzere bir seferberlik halindeyiz. Aselsan, Roketsan ve diğer tüm şirketlerimizde, dünyanın en büyük 100 savunma şirketinin içine girmiş, 2 savunma şirketimiz de inşallah, bunların sayısı zamanla ona, yirmiye çıkacaktır, burada söz veriyoruz. 2023’te, Çanakkale Savaşı’nın 100. yılından o güne söz veriyoruz ki, o günlerde Türk semalarında yüzde yüz Türk milli muharip savaş uçağı uçacak. Son savunma sanayi icra komitesinde bunun kararını aldık.”

Davutoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Altay tanklarıyla gücüne güç katacağına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Biraz sonra izleyeceğimiz gemilerimizin önemli kısmı, gururla başta Tanzanya’da ziyaret ettiğim Heybeliada gemisi olmak üzere, Afrika kıtasını geçen yıl dolaşıp bir ilki gerçekleştiren Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın gemilerinin çoğu artık Türk yapımıdır. Türk mühendislerinin elinde üretilmiştir, Türk subaylarının kudretine emanet edilmiştir. Yine insansız hava araçları ve diğerleri Türk savunma sistemi, füze savunma sistemi hepsini milletin istiklali için yapmak, hepimizin üzerinde bir borçtur. Hem Çanakkale şehitlerine bir borcumuzdur hem de onlardan aldığımız mirası gelecek nesillere başı dik ve onurlu şekilde temsil edebilmek için gelecek nesillere borcumuzdur. Bu borcu ödemek için gece gündüz çalışacağız.”

“Savaşmadan eğer barışı kazanmak istiyorsak her an savaşa hazır bir halde olmak durumundayız” diyen Davutoğlu, Çanakkale’nin büyük bir ders olduğunu belirtti. Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir kez daha Genelkurmay Başkanımıza, operasyona katılan bütün komutanlarımıza huzurunuzda teşekkürü bir borç biliyorum. Şah Fırat Operasyonu esnasında 9 saat içinde kutsal bir emaneti Süleyman Şah’ın na’şını ve oradaki emanetleri Suriye derinliğinden alıp sınırımıza yakın olan Eşme bölgesine defnedilmek üzere getiren silahlı kuvvetlerimizde o gece gördüğüm disiplin, uyum, kararlılık ve cesaret, Çanakkale şehitlerinin varislerinin ve mirasının sahipsiz olmadığını bir kez daha ortaya koydu. Her bir komutanımıza, her bir askerimize huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Bu tecrübe dahi göstermiştir ki bizim milletimizin en önemli hasletlerinden biri, eğer onurumuzu, izzetimizi korumak gereken bir an söz konusu olmuşsa o anın gereğini yapmak konusunda tereddüt edilmemesidir” ifadelerini kullandı.

 

“BİNLERCE KİLOMETRE ÖTELERDEN UNUTULMADIĞINIZI GÖSTERMEK İÇİN GELDİM”

 

Bütün millet adına Çanakkale, Galiçya, Azerbaycan, Yemen, Bağdat, Myanmar’daki şehitliklerde yatan şehitler başta olmak üzere dünyanın neresinde olursa olsun başında Türk bayrağı dalgalanan bütün şehitlere selamı borç bildiğini ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Myanmar’a büyükelçimiz gittiğinde akademik hayatta takip ettiğim ve hep bizde az bilinen bir husus dikkatimi çekmişti. Kanal, özellikle Irak cephesinden 12 bin askerimiz Myanmar’a esir götürülmüştü, Yaklaşık 6 bini Myanmar’da şehit olmuştu. Orada esaret esnasında ölmüşlerdi. Yazdıkları mektupları okumuştum, Londra’daki arşivlerden. Cevapsız kalan mektuplardı; annelere, babalara, yavuklulara yazılan mektuplar.

Myanmar Büyükelçimiz giderken ‘Talimatınız nedir, Sayın Bakanım’ dediğinde, o zaman şunu söylemiştim, 2012 yılında: ‘Gideceksin önce şehitlerimizi bulacaksın ve onlara diyeceksin ki huzurlarına varıp, ‘Bu topraklara ben, cevapsız kalan mektuplarınıza cevap iletmek için geldim. Anadolu’daki 75 milyon adına geldim. Şahadet şerbetini içtiğiniz bu topraklarda binlerce kilometre ötelerden unutulmadığınızı göstermek için geldim ve sizden izin alarak bu topraklara giriyorum. Bu topraklarda dalgalandırdığımız bayrak, ebediyete kadar sizin bayrağınız olacaktır. Size Anadolu’dan iki kutsal emanet getirdim, al bayrak ve Kur’an-ı Azimüşşan.’ İşte Çanakkale şehitleri, önlerinde al bayrak dillerinde Fetih Suresi ile şehitliğe yürürken bugünleri bizim yaşamamız için yürüdüler. Allah onlara rahmet eylesin, ruhları şad olsun, emanetlerine sahip çıkma gücü ve kudretini bize nasip eylesin. Bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın ama ne zaman gerekirse Çanakkale şehitlerinin imanını, gücünü, azmini, kararlılığını yüreğimizden eksik etmesin. Ruhları şad olsun.”
Haber Revizyon 2015 nisan-basbakan1 Haber Revizyon 2015 nisan-basbakan2 Haber Revizyon 2015 nisan-basbakan3 Haber Revizyon 2015 nisan-basbakan4

HABER REVİZYON DERGİSİ NİSAN 2015