Prag / Karlovy Vary

Avrupa’nın en iyi korunmuş şehirlerinden olan Prag, bu özelliğini 2. Dünya Savaşı’nda hiç zarar görmemesine borçlu. Hitler’in de bu güzel şehre “kıyamadığı” söylenir. Prag, katedralleri, sivri kuleleri, köprüleri ve tarih kokan sokaklarıyla her sahnesinden ayrı bir kartpostal çıkaracak güzellikte. Haber Revizyon Dergisi İmtiyaz Sahibi R. Aytekin Türker Çek Cumhuriyeti başkenti Prag ve güzel şehirlerinden Karlovy Vary’yi sizler için gezdi.

Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Geçmişte Çekoslovakya’nın da başkentiydi. Orta Bohemya’da Vltava Nehri’nin üzerinde yer alır ve 1.2 milyon nüfusu vardır. İş dünyası istatistiklerine göre bu sayıya ek olarak 300.000 kişi de resmi kaydı olmaksızın Prag’ta yaşamaktadır. Prag, geniş bir kitle tarafından dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilir. Prag “Altın Şehir”, “Doksanların Sol Bankası”, “Masal Şehri”, “Şehirlerin Anası” ve “Avrupa’nın Kalbi” gibi isimlerle de anılır.

Prag’ın bir özelliği de II. Dünya Savaşı’nda pek zarar görmemiş olmasıdır. Bu sayede birçok tarihi ev ve mekanı barındırır. Bu yerler arasında St. Vitus Katedrali de yer alır. Turizm alanında son yıllarda çok fazla rağbet görmektedir.

1992’den beri Prag’ın tarihi merkezi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)’nun Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır.

TARİHİ

Adolf Hitler 15 Mart 1939’da Prag’a girmek için Alman Ordusuna emir verdi ve Prag Kalesi’nde bir Alman himayesi olan Bohemya ve Moravya Protektorası ilan edildi.

Tarihinin çoğu bölümünde Prag; Çekçe, Almanca ve (çoğunlukla Çek ve / veya Almanca konuşan) Yahudi nüfusu ile çok ırklı bir kent olmuştur.

1939’da ülke Nazi Almanya’sı tarafından işgal edildi. İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudilerin çoğu sürgün edildi ve Almanlar tarafından öldürüldü.

Prag Savaş sonunda USAAF tarafından çok sayıda bombardıman yaşadı. 1,000’den fazla kişi yaralandı, 701 kişi öldü, binalar, fabrikalar ve yüzlerce tarihi yer yıkıldı.

5 Mayıs 1945’te, Nazi Almanyası’nın tesliminden dört gün önce, Almanya’ya karşı bir ayaklanma meydana geldi.

Dört gün sonra Sovyet 3. Şok Ordusu şehre girdi. Alman nüfusunun çoğunluğu ya kaçtı ya da savaş sonrası Beneš kararnameleri tarafından ülkeden atıldı.

KARDEŞ ŞEHİRLER

Prag 29 kentle kardeş şehir bağlantısı kurmuştur.
Pekin – Çin Halk Cumhuriyeti
Berlin – Almanya
Brüksel – Belçika
Budapeşte – Macaristan
Chicago / Illionois – Amerika Birleşik Devletleri
Frankfurt am Main – Almanya
Hamburg – Almanya
Kudüs – İsrail
Lizbon – Portekiz
Helsinki – Finlandiya
Kyoto – Japonya
Moskova – Rusya
Nürnberg – Almanya
Paris – Fransa
Phoeni

KARLOVY VARY

Karlovy Vary İngilizce Carlsbad diye anılan, Çek Cumhuriyeti’nin Bohemya bölgesinde bulunan bir şehir.

Çek Cumhuriyeti’nde kaplıcalarıyla ünlü turizm kenti. Batı Bohemya’da 1370’de İmparator Karl IV tarafından kuruldu. Uluslararası Karlovy Vary Film Festivaliyle de bilinir. “Kralın Banyosu” anlamına gelen kenti bugüne kadar dünyadaki pek çok ünlü siyasi, asker ve sanatçı ziyaret etti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün de tedavi için gittiği kent, sağlık kenti olarak bilinir. Sigara içilmesi tüm kent çağında yasaktır.

İçinde kaplıcalar barındırır. Kâğıt helvaları ve porselenleri de ünlüdür.

Haber Revizyon 2015 nisan-prag1 Haber Revizyon 2015 nisan-prag2 Haber Revizyon 2015 nisan-prag3 Haber Revizyon 2015 nisan-prag4

HABER REVİZYON DERGİSİ NİSAN 2015