Prof. Dr. M. Temel Yılmaz – Hamilelik Diyabeti / Diabetes in Pregnancy

Hamilelik (Gestasyonel) Diyabeti hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehdit eden, erken saptanmadığı ve önlem alınmadığı takdirde annede ve bebekte ciddi sorunlar oluşturan bir sağlık problemidir.

Hamilelikte glukoz tolerans bozuklukları ve gestasyonel diyabet ciddi taramalar yapıldığı takdirde sanılanın çok daha üstünde bir oranda görülmektedir.

Hamilelik diyabetinin erken tanısı ancak hamileliğin 24-27. Haftalarında oral glukoz tolerans testi ile konulur. Bu tarama testi 50 gr glukozlu (şekerli) su içirilerek 1 saat sonra kan şekeri düzeyinin ölçülmesi ile yapılan basit bir testtir. Hamile sağlığına bilinen hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Bu test elli yılın üstünde bir süreden bu yana dünyanın tüm ülkelerinde kural olarak uygulanan bir testtir.

Aksine bu testin yapılmaması ve olası bir hamilelik diyabetinin atlanması durumunda annede toklukta kan şeker yüksekliği, kilo alma ve diyabet, bebekte erken doğum, makrozomi (iri doğum) ve doğumsal anomalilerin artışı ve ölü doğum riskini oluşturan gebelikte çok ciddi bir sağlık sorunları oluşabilir.

Tüm hamilelerin gebeliğin 24-27. Haftalarında bu testi yaptırması kendisi ve bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir.

Bu nedenle tüm dünyada Sağlık Bakanlıkları bu testin anne ve bebeğin sağlığını korumak için zorunlu hale getirilmesi için çalışmalar yapmaktadır.

Bu konuda medya kanalıyla bu testin anne ve bebek için risk oluşturduğuna dair yapılan açıklama bilimsel gerçekleri yansıtmamaktadır.

Tıp mensuplarının kendi uzmanlık alanları dışında insan sağlığını özellikle gebe ve çocuk sağlığını tehlikeye atabilecek açıklamalardan kaçınması gerektiğini, bu tür açıklamaların toplumu olumsuz yönde etkileyerek getireceği ciddi sağlık sorunlarının göz önünde tutularak daha dikkatli olunmasının vicdani sorumluluk açısından gerekli ve çok önemli olduğuna inanıyoruz.

———————————————————————————————————————————————–

Diabetes in Pregnancy

Diabetes in Pregnancy (Gestational Diabetes) is a serious health problem which threatens both mother’s and baby’s health and causes serious problems both in mother and baby if it is not detected early and taken necessary precautions accordingly.

Impaired glucose tolerance and gestational diabetes are observed at a rate much higher than it is expected if serious screenings are performed.

Early diagnosis of gestational diabetes is possible if oral glucose tolerance test is performed in 24-27 weeks of pregnancy. This screening test is a simple test which is performed by measuring the blood sugar level 1 hour after drinking 50 gram water with glucose (sugar). There are not any known adverse effects of this test to the health of pregnant women. This test has been used for more than fifty years as a rule in all countries of the world
In contrary, if it is not performed this test and therefore it is omitted diagnosis of gestational diabetes; it may cause very serious health problems in pregnancy including high maternal postprandial blood sugar level, weight gain and diabetes, preterm delivery of baby, macrosomia (baby’s being abnormally large before birth), increase in congenital anomalies and the risk of stillbirth.

It is very important for both all pregnant women’s and their babies’ health to take this test in the 24th to 27th week of pregnancy.

Therefore, in order to protect the health of mother and baby; all ministries of health in the countries all over the world pay some efforts to make this test compulsory.

The statement made through the media and stating that the test poses a risk for both mother and baby does not reflect the scientific facts.

We believe that; medical professionals should not release statements outside their area of expertise which especially may endanger pregnant women and children’s health; and they should be very careful in their statements by taking into consideration any serious health problems may occur as a result of negatively affecting the society; and observance of these principles is necessary and very important in terms of conscientious responsibility.

haber revizyon 2014 temmuz temel yılmaz 1 haber revizyon 2014 temmuz temel yılmaz 2

HABER REVİZYON DERGİSİ TEMMUZ 2014