Ruhun Zehirlenmesi

Son yıllarda beslenmeyle ilgili gıdaların bedene zararları hakkında yayınlar ve söylemler gündemden düşmüyor. Bu tür gıdaların bedeni yavaş yavaş zehirlediği konusunda halkta bir bilinç oluştuğundan, herkes organik gıda bulma peşine düştü.

 

Gıdalar dışında havadan, sudan gelen zararlı maddeleri de bu zincire ekleyince, kitlesel bir kanser olma riski ve korku ortaya çıktı. Bunlara ek deterjanlar, plastik maddeler ve kimyasalları da düşündüğümüzde sanki sağlıklı yaşam şansa kalmamış bir durum gibi görünüyor.

Yukarıda anlattıklarımın çoğu bir oran içinde doğrudur. Ancak, bunlar kadar önemli bir sorun ve gerçek var ki, o da ruhumuzun ve de psikolojimizin zehirlenmesidir. Aile geçimsizlikleri, şiddet üzerine kurulmuş dengeler, ekonomik ve gelecek sıkıntıları, toplumun kurtuluşu yönünde değişik pozitif ve sosyal çelişkilerde bir karamsarlığın tuzu biberi oldu.

Ruhun zehirlenmesi ya da daha yumuşak deyimle uzun süre incelenmesi iki tür reaksiyon yaratır:

1)Stres
2) Depresyon

Stres: Güvensizlik, yarınlara açılacak kapıların altındaki karanlık, ekonomik zorluklar gibi, pek çok etken stres denilen ömür törpüsünün nedenidir.

Depresyon: Kişinin yaşama sevincini ve direncini kırar. Bu gibi durumlarda dışarıdan gelen tehlike ve sorunlara karşı beden savunma mekanizmasını çalıştırır. Bu mekanizma çalışmazsa hastalık “ohh ortamımı buldum” diye kişiyi avcunun içine alır ve yerleşir.

Stres ve depresyondan kurtulma yolu yarısı içeriden yani kişiden, yarısı da dışarıdan yani kişilerden kaynaklanır. İçeriden olanlarda mücadele bünyenin akıl ve ruh sağlığının birlikte direnmesiyle, hastalığa tutsak olmadan bir bakıma atlatılır ve çıkış yolu aranmaya başlar. İşte bu yol; ÇOĞUNLUKLA PSİKİYATRİNİN KAPILARINDAN GEÇER. Kimi ruhsal yapılanmalarda, belki herkes de zaman zaman öyle bir yardıma ihtiyaç duyulur ki, stres ya da depresyon içimizdeki ruhlara kök salmasın. Çoğu zaman yaşamı dinamik yöntemlerle yorumlamak yeterli olabilir. Ancak doğanın canlı varlığa insanoğluna verdiği en yüce değer, yaşamdır. Ruh zehirlenmiş ise, kişiye saraylar bile cezaevi ya da gecekondu gibi görünür.

Haber Revizyon 2015 MART32

HABER REVİZYON DERGİSİ MART 2015