Süha Fazlı – Özel Röportaj

Haber Revizyon olarak inşaat sektöründe önemli başarılara imza atmış olan Süha Fazlı Beziray’ı ziyaret ettik. 52 yıldır ticaret hayatının içerisinde olan Süha Fazlı Beziray, kendi deyimiyle ‘ununu elemiş, eleğini asmış’ çok deneyimli bir iş adamı.

Gençliğinde babasının yanında çalışmak yerine kendi tercih ettiği yolda ilerleyen Süha Fazlı bir süre muhtelif yerlerde çalıştıktan sonra 1973 yılında inşaat sektörüne adım attı. Cihangir, Sirkeci, Karaköy, Moda’da iş hanları ve daha başka projelere adını yazdırdıktan sonra, son olarak Sapanca’da Terra Azurro ve Süha Fazlı Azurro Malikânelerinin yapımını tamamladı.

“Para kazanmanın artık hiç bir şey ifade etmediğini gördüm.”

77 yaşına geldiğinde tempolu çalışma yaşamını değiştirdi ve aklındaki, ‘devletin ulaşamadığı noktalara ulaşabilir miyim’ sorusuyla; kazandıklarını gençleri, sanatı ve diğer sosyal sorumluluk projelerini desteklemek için kullanmaya başladı.

Şahıslara değil, kurumlara destek verdiğini ifade eden Beziray’ın en önemsediği konular arasında, Türkiye’deki çocuk gelinlerin olması var. Çocuk gelinlerin sayısının azalması için yapılan çalışmalarda (ÇEV) Çağdaş Eğitim Vakfı’nın da büyük destekçisi.

Sanat’a verdiği önem nedeniyle, Müjdat Gezen Kültür ve Sanat Merkezi’nin Taksim’de kapanması üzerine Karaköy’de $ 4.000.000 değerinde bir binayı MSM Vakfı’na, Müjdat Gezen’in, ‘bugüne kadar kimseden beş kuruş yardım toplamadım, geçmişim lekelenir, kabul edemem’ sözlerine rağmen ısrar ederek kazandırdı.

Türkiye’nin ilk vakfı olan Opera Vakfı ile birlikte, Semiha Berksoy Opera Müzesi’nin kuruluş çalışmalarında da etkin bir şekilde yer alan Beziray, sanata ve sanatçıya verdiği değeri de bu desteğiyle gösteriyor.

Prof. Dr. Ali Nesin’in liderliğinde Şirince’deki Nesin Vakfı’na ait Matematik Köyü ile de çalışmalar yapılacağını belirten Süha Fazlı Beziray, Sapanca’daki inşaat projesinin bir bölümüne amfi-tiyatro yaptıracağını ve burayı üniversite öğrencilerinin gösterilerini yapmaları için bir merkez haline getireceğini ifade etti.

Doğaya olan sevgi ve saygısını, yaptığı projelerin yeşili ve doğanın ahengini koruyacak şekilde olmasına özen göstererek yaptığını ifade eden Beziray, bahçe düzenlemelerini de beton kullanmadan, yine bitkileri kullanarak yapıyor.

haberrevizyon eylül 2012 süha fazlı

HABER REVİZYON DERGİSİ EYLÜL 2012