Tanrılar Da Sevişir


Tanrılar da Sevişir

Değerli okurlarım, gördüğünüz ve açıklamasını okuduğunuz tablo 1503 yıllarında yapılmış olup, sanat müzelerinin göz bebeklerinden biridir. Bu resim bize ne mesaj veriyor? Sıradan bir bakışla; “vay bee, iki çıplak sevişiyor” der insan. Oysa öyle değil, Aşk tanrısı Cupido ile aşk tanrıçası Venere’nin bir kompozisyonudur. 1500’lı yıllarından başlayarak insanlara, aşk kutsaldır, çünkü Tanrı’lar da sevişir mesajını veriyor. İkisi de çıplak ama, çıplakta Tanrı’ya tahrik olamazsın diye, uyarısını yapıyor. O da nesi? Öpüşüyorlar. Demek ki Tanrı’lar da öpüşüyor. Aşkta da öpüşmek gerekiyor. Ama bunlar dudak dudağa öpüşüyor. Eğer dudak dudağa öpüşmek Tanrısal bir boyut ise, bunun çok önemli bir mesajı vardır.

Günümüzden 500 yıl önce insanlar ya da sanatçılar dudak dudağa öpüşme olmadan aşkın gerçek tadına varılamayacağının bilincine erişmişler olayını belgeliyor. Oysa bizim halkımızın %50’si halen dudak dudağa öpüşmüyorlarsa, en ateşli aşklar bile kısır bir eyleme dönüşüyor demektir.

Rafine olmamış, toplumsal kültür ve bilincine ayrıca sanattan ataşehir escort onaylanmamış yani evrimini şiirde, resimde müzikal oyunlarda, balede, spor aktivitelerinde ve yaşamın kendi özünden almamışlarsa bu aşklarda ruhsal yapıda birçok şeyler eksik kalıyor demektir. Bu eksikliğin kişisel olduğu kadar ruhsal ve toplumsal boyutlarını gelecek yazımda size sunacağım.

Değerli okurlarım, daha ne diğim?

HABER REVİZYON DERGİSİ MART 2018