Tim Başkanı: Merkez Bankası’nın Faiz İndirimi Olumlu

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun toplantısında gerçekleştirdiği faiz indirimini değerlendiren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 0,75 puanlık indirimi ihracatçıların ilk aşamada olumlu karşıladıklarını ve faiz indiriminin devam etmesini beklediklerini ifade etti.

 

Yüksek faizlerin yüksek enflasyona neden olduğunu, yüksek enflasyonun da ihracatçıların TL bazlı maliyetlerini artırdığını söyleyen TİM Başkanı Büyükekşi, faiz indiriminin ekonomi üzerindeki genişletici etkisinin önümüzdeki aylarda daha çok hissedileceğini ifade ederken ihracatçıyı destekleyen ve yatırımı cazip kılan faiz seviyesi taleplerini yineledi.

Merkez Bankası 29 Ocak’ta borç verme faizini yüzde 4,5’tan yüzde 10’a çıkarmış, 23 Mayıs’ta ise yarım puan indirerek yüzde 9,5’a çekmişti. Merkez Bankası, bugün yaptığı Para Politikası Kurulu toplantısında borç verme faizini 0,75 puan daha indirerek yüzde 8,75 seviyesine çekti. Biz Merkez Bankası’nın bu kararını olumlu buluyoruz ve kademeli faiz indirimlerinin proaktif bir şekilde devam etmesini istiyoruz.

Enflasyonda beklenen düşüşe paralel olarak önümüzdeki aylarda da bu indirimlerin devam edeceğini tahmin ediyoruz. Bu anlamda önümüzdeki aylarda Merkez Bankası’nın aynı kararlılıkla faiz indirimlerine devam edeceğine inanıyoruz.

Zira ihracatçılar başta olmak üzere piyasaların da beklentisinin bu yönde olduğunu düşünüyoruz.
İhracatın ekonomik büyümeye tam destek verdiği bir ortamda faiz indirimine gidilmesinin ihracatçılarımızın yatırım ve üretim motivasyonunu arttıracağı çok açıktır. Nitekim yüksek faiz oranlarının yatırım ortamını negatif etkilediğine inanıyoruz. Çünkü yüksek faizler yatırım fizibilitelerine girdi teşkil ediyor, karlılık ve getiri beklentilerini, değerlemeleri negatif etkiliyor. Biz dövizle satış yaptığımız için maliyet artışını istediğimiz oranda fiyatlara yansıtamıyoruz. Bunun sonuncunda da ciddi bir maliyet baskısı altına giriyoruz. İşte bu yüzden yüksek faiz seviyeleri, ihracatçılarımızın için önemli bir risk olarak öne çıkıyor.

Bununla birlikte faiz düşüşünün devamı ile rekabetçi kur seviyelerinin korunması gerektiğine inanıyoruz. Bu süreçte hem Türk Lirası’nın rekabetçi seviyelerini koruyacak hem de Türk ihracatçısının yatırım-üretim dengesini destekleyecek faiz politikalarının uygulanması büyük önem taşıyor.

tim mehmet büyükekşi