Tiyatroculardan Sessiz Protesto!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatro Sanatçıları Derneği, yeni yönetmeliği protesto etmek için Galatasaray Meydanı’nda eylem düzenledi. Eyleme Halil Ergün, Orhan Akkaya, Engin Alkan, Meltem Cumbul, Perihan Savaş, Altan Erkekli, Erkan Can, Özge Özder ve Fırat Tanış’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı katıldı.

 

CHP’li Umut Oran ve Süleyman Çelebi de eyleme destek verdi. Eylem öncesi yapılan pandomim gösterisi izleyenlerden büyük alkış aldı. Bir açıklama yapan Oyuncu Orhan Akkaya, dünyanın hiçbir yerinde benzer bir uygulamanın olmadığını ifade ederek, duruma tepki gösterdi.

Ardından Engin Alkan, hazırlanan basın metnini okudu. Alkan, “Her şeyin farkındayız. 1914’ten beri İstanbul Şehir Tiyatrosu göz göre göre ehlileştirilmeye çalışılıyor. Dünyada herhalde ilk kez tiyatro, tiyatronun insanlarından arındırılıyor. Hedefin ne olduğunu görüyoruz. Sanatsal yaratı, siyasi iradeye teslim ediliyor. Sessiz kalmayacağız.

Hedefimiz çağdışı yönetmelik dayatmaları yerine, çağdaş ve özerk bir İstanbul Şehir Tiyatrosu Yasası’dır. Sayın Belediye Başkanı’nın bir canlı yayında kurum sanatçılarına yönelik sunduğu öneriyi düstur kabul ediyoruz. Herkes kendi işini yapsın. Korkuya karşı özgür tiyatro” dedi.

Eyleme katılan Meltem Cumbul da, “Bürokrasi ancak destek unsuru olabilir. Hepimiz buradayız ve Tünel’e doğru yürüyeceğiz” derken, Perihan Savaş bu eylemin sanatçının sesi olduğunu ifade ederek, hiçbir zaman susmayacaklarını ve boyun eğmeyeceklerini
vurguladı.

Yapılan açıklamaların ardından tiyatro sanatçıları, yetkililere seslerini duyurmak için hep birlikte çığlık attı. Oyuncu Fırat Tanış’ın davul çaldığı eylemde sanatçılar, daha sonra sloganlar eşliğinde Tünel Meydanı’na yürüdü.

Kenan Işık İstifa Etti!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın repertuar belirleme yetkisini bürokratlara veren ve şehir tiyatrolarını belediye şube müdürlüğü hâline dönüştüren yeni yönetmeliğin ardından istifalar sürüyor. Kadir Topbaş’ın sanat danışmanlığı görevine getirilen Kenan Işık da istifa etti.

19 Kasım 2007’de de Başkan Kadir Topbaş’ın sanat danışmanlığı görevine getirilen Kenan Işık, Topbaş’ı telefonla arayarak ‘Sizi seviyorum ancak yaşananlardan sonra istifa etmek zorundayım’ dedi.

haberrevizyon eylül 2012 tiyatro 1

haberrevizyon eylül 2012 tiyatro 2

HABER REVİZYON DERGİSİ EYLÜL 2012