Türkiye Gazze’de Kalıcı Ateşkes İçin Çalışmaya Devam Edecek

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının sona erdirilmesi ve ateşkesin sağlanması amacıyla uluslararası toplantı düzenlendi.

 

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un evsahipliğindeki toplantıya, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra ABD, İngiltere, İtalya, Almanya ve Katar Dışişleri Bakanları ile AB Dış Politika ve Güvenlik Politikalarından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da katıldı.

Ramazan Bayramı sırasında Gazze’de 7 günlük ateşkesin sağlanması yönündeki önerinin ele alındığı toplantıda Dışişleri Bakanları ilan edilen 12 saatlik ateşkesin uzatılması yönünde çağrıda bulundular.

Toplantı sonrasında basına yaptığı açıklamada Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bölgede kalıcı ve sürdürülebilir bir ateşkes olana kadar çaba sarfedeceklerini belirterek, bundan asla vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi.

Gazze’deki insani durumun giderek kötüleştiğine işaret eden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, saldırılarda hayatını kaybedenlerin ailelerine baş sağlığı dileklerini iletti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ateşkesin sağlanması yönünde son birkaç gündür devam eden temaslara işaretle, şöyle konuştu:
Aslında ateşkese çok yaklaşmıştık ancak İsrail tarafı son anda reddetti. Hala çok çalışıyoruz. Kalıcı ateşkes sağlanana kadar konunun takipçisiyiz. Türkiye olarak bu iş sonuçlanana kadar uğraşacağız. Tüm müttefiklerimize, tüm taraflara şunu söyleyebilirim ki Türkiye çok çalışıyor. Türkiye, kalıcı ateşkes için çok çalışıyor.”

haberrevizyon ağustos 2014 dış işleri gazze

HABER REVİZYON DERGİSİ AĞUSTOS 2014