Türkiye inovasyon haftası 2014

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından; Ekonomi Bakanlığı desteğinde, Arçelik A.Ş, Sabancı Holding, Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Türk Hava Yolları (THY) stratejik ortaklığında bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan ve Hollanda’nın partner ülke olduğu Türkiye İnovasyon Haftası, adeta geleceğin insanlarını İstanbul’a taşıyacak.

 
MIT Medya Laboratuvarı Kurucusu Nicholas Negroponte, Finlandiya Eski Başbakanı Esko Aho, G20 Genç Girişimciler Birliği Başkanı Jeremy Lıddle, Dijital Medya Uzmanı Robert Tercek ve dünyaca ünlü Türk tasarımcı Ayşe Birsel gibi alanında uzman pek çok konuk 3 gün boyunca katılımcılarla deneyimlerini paylaşacak.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “ Son 3 yıldır inovasyon konusunda Türkiye’de bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz ve bunu başardığımızı görüyoruz. İstanbul, 2014’ün final etkinliği olacak”

Hollanda, kendi talebiyle, bu yıl ilk kez inovasyon haftasının partner ülkesi olacak ve etkinliklere katılacak.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından; Ekonomi Bakanlığı desteğinde, Arçelik A.Ş, Sabancı Holding, Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Türk Hava Yolları (THY) stratejik ortaklığında bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan ve Hollanda’nın partner olduğu Türkiye İnovasyon Haftası, adeta geleceğin insanlarını İstanbul’a taşıyacak. 4-5-6 Aralık tarihlerinde, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek ve katılımın online başvuru ile tamamen ücretsiz olacağı etkinlik; kendi alanında uzman onlarca yerli ve yabancı konuşmacıyı ağırlayacak.

2014’ün finali…

Etkinliğin tanıtım toplantısında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İzmir, Ankara ve Gaziantep’te gerçekleştirilen, yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı Anadolu turunun ardından; İstanbul’da yapılacak etkinliğin önemine dikkat çekti. “Son 3 yıldır inovasyon konusunda Türkiye’de bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz ve bunu başardığımızı görüyoruz. İstanbul, 2014’ün final etkinliği olacak” diye konuşan Büyükekşi, teknoloji, iş dünyası, eğitim, dünyayı yöneten Türkler, dijital medya, pazarlama, bilim ve enerji gibi konu başlıklarında sunumlar yapılacağını açıkladı.

Büyükekşi, Türkiye’nin en inovatif firmalarının ödüllendirileceği İnovalig ve 10 bin başvuru arasından 500 başarılı öğrencinin seçileceği İnovalig finallerinin de etkinlik kapsamında gerçekleştirileceğini söyleyerek, “ Amaç, bu işin farkındalığını artırmak. Fabrikada çalışan işçiden, beyaz yakalıya, öğrencilere kadar toplumun tüm kesimlerininin ilgisinin artması. Beklenti ise Türkiye’nin geleceği” dedi. Hollanda’nın partner ülke olma talebinin önemine de değinen Büyükekşi, önümüzdeki yıllarda benzer ortaklıklar olabileceğini sözlerine ekledi.

Stratejik partnerlerden büyük destek

Türkiye İnovasyon Haftası etkinliğine stratejik partner olarak destek veren kurumların temsilcileri de lansman toplantısına katıldı.
Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş Genel Müdürü Levent Çakıroğlu konuşmasında, inovasyon kavramının Arçelik’in iş planında çok önemli bir yeri olduğunu vurguladı. “Global vizyonumuzu destekleyen stratejimizin 5 değeri var. Bunlar, teknoloji, tasarım, kalite, marka ve inovasyon. İnovasyon sadece ürünle de sınırlı değil. Arçelik, tüm süreçlerinde inovasyon arayışlarını sürdürüyor. Sadece ürün inovasyonu değil; süreç inovasyonunun da rekabetçi avantajlar yarattığını görüyoruz” diye konuşan Çakıroğlu, özellikle gençlerin yoğun katılım gösterdiği etkinliğe, heyecanla katkı sunduklarını ifade etti.

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici ise konuşmasında, yenilikçiliğe ve katma değere dayalı ekonomiyi ülkenin geleceği olarak gören ve bu konuda önemli yatırımlar yapan bir banka olarak üç yıldan bu yana İnovasyon Haftası etkinliğinde TİM’in stratejik ortağı olduklarını vurguladı. Leblebici, “Bugün San Francisco dünya girişim ekosisteminin çekim merkezi konumunda. Biz de Türkiye’de bunu başarabiliriz, çünkü ülkemizde bu potansiyeli görüyoruz. TEB olarak kendimizi ulkemizde girişimcilik ekosisteminin merkezinde konumlandırarak, Türkiye’nin en kapsamlı Girişim Bankacılığını başlattık. Bu kapsamda; girişimcilere özel olarak İstanbul’da TEB Girişim Evi’ni açtık. Şimdi bu konsepti TİM ile birlikte Anadolu’ya yayıyoruz. İlkini Gaziantep’te açtığımız TİM-TEB Girişim Evleri’ni, 2015’te farklı illerde de açmayı planlıyoruz. Yine TİM, TEB ve ODTÜ Teknokent birlikte Silikon Vadisinde Girişim Evi açma çalışmalarımız sürüyor. TEB Özel Melek Yatırım Platformu ile de TEB Özel müşterilerimizi girişimcilerle buluştururken, Melek Yatırımcı olmaları yolunda rehberlik ediyoruz.”diye konuştu.

Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, inovasyon ve girişimciliğin, Türkiyenin rekabet gücünün enerjisi olacağına inandıklarını belirtti. İnovasyonun sadece teknolojik temelli olmadığını söyleyen Bayman, “ Bugün rekabette geç kaldığımız diye düşündüğümüz şeyleri, 100’üncü yıl hedeflerimiz için çok daha artırarak yapmak zorundayız. Ülkemiz için hepimizin üzerine düşen bir sorumluluk var. Yaptığımız iyi uygulamaları rekabetten bağımsız olarak paylaşarak yeni nesillere sunmak istiyoruz. Bu platformun parçası olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

THY Kurumsal İletişim Başkanı Zeki Çukur’da, Türkiyenin ekonomik geleceğinin inovasyonda olduğunu belirterek, “Keşke bu çalışmalar daha önce başlamış olsaydı. Ancak görüyoruz ki bu etkinlik çığ gibi büyüyor. THY olarak desteğimiz devam edecek” diye konuştu.

Hollanda partner ülke

İnovasyon Haftası için bu yıl Hollanda kendi talebiyle partner ülke oldu. Bu bağlamda, akademisyen, bilim insanı ve araştırma kuruluşu üyelerinden oluşan yaklaşık 30 kişilik bir ekip İstanbul’a gelecek. Etkinlik kapsamında kurulacak Hollanda standında inovatif ürünler sergileneck ve aynı zamanda Hollanda Türkiye iş forumu gerçekleştirilecek. Forum kapsamında, akıllı şehirler, su teknolojileri, ve deltalama, yaşam bilimleri gibi alanlarda atölye çalışmaları yapılacak, çeşitli konularda ortak seminerler düzenlenecek.

Toplantıya katılan Hollanda Başkonsolosu Robert Schuddeboom konuşmasında, “Türkiye’nin 2023 planlarının farkındayız ve bunun için ekonomide yüksek yaratıcılık gerektiğini biliyoruz. Hollanda dünyada 20 sektörde dünya liderliğine oynuyor ve hemen hemen hepsinde inovasyon ön plana çıkıyor” dedi. Schuddeboom, etkinliklere katılacak yaklaşık 30 kişilik Hollandalı ekibin, kendi alanlarında inovasyonu başarmış uzmanlar olduğunu sözlerine ekledi.

Kimler geliyor?

Türkiye İnovasyon Haftası İstanbul etkinliğine konuşmacı olarak, aralarında MIT Medya Laboratuvarı Kurucusu Nicholas Negroponte, Finlandiya Eski Başbakanı Esko Aho, G20 Genç Girişimciler Birliği Başkanı Jeremy Lıddle, Dijital Medya Uzmanı Robert Tercek ve dünyaca ünlü Türk tasarımcı Ayşe Birsel gibi pek çok ünlü ismin yanı sıra; astrofizikçiler, robotik uzmanları, dijital eğlenve ve medya içerik üreticileri, yazarlar, dünyaca ünlü tasarımcılar, yurtdışında üst düzey görevlere gelmiş başarılı Türkler, pazarlama uzmanları ve akademisyenler katılacak. Yerli ve yabancı mucitler projelerini ve inovasyon süreçlerini anlatacak.

Haber Revizyon 2014 ARALIK inovasyon haftası 1

 

Haber Revizyon 2014 ARALIK inovasyon haftası 2

 

Haber Revizyon Dergisi Aralık 2014