2013’te Yitirdiklerimiz

2013 yılı Türkiye’ye uğursuz geldi. Aralarında sanatçı, siyasetçi, gazeteci, sporcuların bulunduğu birçok ünlü isimden gelen ölüm haberleri Türkiye’yi yasa boğdu. Sosyal medyada “2013 kayıplar yılı oldu” yorumları yapılmaya başlandı. İşte 2013 yılında sanat, medya ve tiyatro dünyasından kaybettiğimiz o isimler…

CEMAL SALTIK
Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) eski başkanlarından Cemal Saltık, 90 yaşında Ankara’da hayatını kaybetti. Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin kurucuları arasında yer alan ve birçok mesleki ödülün sahibiydi.

METİN KAÇAN
Ağır Roman’ın yazarı Metin Kaçan, 6 Ocak 2013’te bindiği taksiyi durdurduktan sonra Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak intihar etti. Hasan Kaçan’a göre 28 Şubat sürecinde kendisi ile ilgili yürütülen linç kampanyası nedeniyle kardeşinin bu duruma düştüğünü bunun sorumlusunun o döneminin medyası olduğunu ifade etti. Cenazesi ölümünden 16 gün sonra Florya sahiline vurdu.

BURHAN DOĞANÇAY
Tedavi gördüğü hastanede 16 Ocak 2013’te hayatını kaybeden 84 yaşındaki dünyaca ünlü ressam Burhan Doğançay, Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Turgutreis beldesinde toprağa verildi.

MEHMET ALİ BİRAND
Kanal D Haber Grup Başkanı Mehmet Ali Birand, tedavi gördüğü hastanede 17 Ocak 2013’te hayatını kaybetti. İstanbul’da 1941’de dünyaya gelen gazeteci-yazar Mehmet Ali Birand, mesleğe 1964’te Milliyet gazetesinde başladı.. Mehmet Ali Birand, 1985’te TRT’de başlayan ve ardından Show TV’de devam eden kariyerinin altın basamağı, 32. Gün programını sundu.

TOKTAMIŞ ATEŞ
İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Toktamış Ateş’in çoklu organ yetmezliği sebebiyle 19 Ocak 2013’te hayatını kaybetti. Toktamış Ateş, 1944 yılında İstanbul’da doğdu. 1969 yılında “Kuruluş Dönemi Osmanlı Toplumunun Siyasal Yapısı” başlıklı çalışmasıyla doktor, 1974 yılında “Demokrasi Teorisi” başlıklı çalışmasıyla doçent olan Ateş, 1982’de de profesör oldu. Yurt içi ve yurt dışında dersler veren Ateş, uzun süre Cumhuriyet gazetesinde yazdı.

AHMET METE IŞIKARA
Kamuoyunda ‘’Deprem Dede’’ olarak da bilinen Türk Kızılayı Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, 21 Ocak 2013’te tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Ahmet Mete Işıkara Türkiye’de vatandaşları depreme karşı bilinçlendiren çalışmalarda başı çeken isim olmuştu. Işıkara 1999 Marmara depreminden sonra konutlarda yaşanan kayıpların ardından “Deprem öldürmez, bilgisizlik öldürür” demişti. Deprem Dede özellikle 99 depreminde Türkiye’nin kulak kesildiği isim olmuştu.

FERDİ ÖZBEĞEN
Türk müziğin güçlü sesi piyanist- sanatçı Ferdi Özbeğen 2001 yılında yakalandığı prostat kanserine 2013 Ocak ayında yenik düşerek tedavi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakımında yaşamını yitirdi.Özellikle, yakın dostu Ülkü Aker’in, dönemin yabancı şarkılarına yazdığı Türkçe sözleri kendine has bir üslupla okumasıyla 80’lere damgasını vurmuş piyanist ve sanatçı, 72 yaşında 28 Ocak 2013’te vefat etti..

MACİDE TANIR
Türk tiyatro ve sinema sanatçısı Macide Tanır, 91 yaşında yoğun bakım ünitesinde solunum yetmezliğinden hayatını kaybetti. Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi. Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro ve Opera Bölümü’nden sınıf atlayarak 3 yılda mezun oldu. Yüksek lisans sonrası 1943 yılında Devlet Tiyatroları’na katıldı. 1985 yılına kadar sahnelerde kaldı. Sanat yaşamı boyunca sayısı 50’yi aşan dünya tiyatro edebiyatının seçkin eserlerinin başrollerini oynadı. TV seyircileri ise, kendisini, Şehnaz Tango dizisinde Şehnaz’ın annesi olarak tanımıştır. Aldığı pek çok ödülün yanı sıra 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanı almıştır. Sanatçının “Tiyatronun Cadısı” isimli bir anı kitabı vardır.

TEKİN AKMANSOY
Kaynanalar dizisinde Kayserili uyanık işadamı “Nuri Kantar” tiplemesi Türk izleyicisinin aklına kazınan Tekin Akmansoy, Zatürre teşhisiyle tedavi gördüğü hastanede 89 yaşında vefat etti.

MÜSLÜM GÜRSES
Arabesk müziğin ünlü isimlerinden Müslüm Gürses yaklaşık üç aydır yoğun bakım servisinde tedavi gördüğü hastanede 3 Mart Pazar günü hayatını kaybetti. Türk müziği ‘Müslüm Baba’sını da ebediyete uğurlamış oldu.

METİN SEREZLİ
Uzun süredir akciğer kanseri tedavi gören Serezli evinde hayatını kaybetti. Usta oyuncu birçok tiyatro oyununa ve sinema filmine imza atmıştı.

SAVAŞ AY
Sabah gazetesinin usta kalemi, A Takımı’nın kaptanı duayen gazeteci Savaş Ay 9 Kasım 2013’te vefat etti. Usta gazeteci Savaş Ay, bir süredir gırtlak kanseri nedeniyle Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

NEJAT UYGUR
Efsane tiyatro sanatçısı Behzat Uygur ve Süheyl Uygur’un babaları tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Nejat Uygur tedavi gördüğü hastanede 18 Kasım saat 19.45 sularında yaşamını yitirdi.

AYTUNÇ ALDINDAL
Gazeteci yazar ve araştırmacı Aytunç Altındal 18 Kasım 2013’te hayatını kaybetti. İstanbul’da 1945’te dünyaya gelen araştırmacı yazar Aytunç Altındal’ın 16’sı telif 11’i çeviri 27 kitabı, 400’den fazla da makalesi yurtiçi ve yurtdışında yayınlandı.

TUNCEL KURTİZ
Usta oyuncu Tuncel Kurtiz sabah sporundan döndükten sonra evinde düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Kurtiz 77 yaşındaydı.

TOMRİS OĞUZALP
Tiyatro sanatçısı, sinema ve dizi oyuncusu Tomris Oğuzalp 28 Ekim 2013’te vefat etti.

İBRAHİM YAZICI
Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı geçirdiği kalp krizinin ardından tedavi gördüğü hastanede 7 Mayıs 2013’te hayatını kaybetti.

OSMAN GİDİŞOĞLU
23 Şubat 2013- Tiyatro ve dizi oyuncusu Osman Gidişoğlu Beylerbeyi’ndeki evinde yaşamını yitirdi. 1945 yılında Manisa’da doğan usta oyuncu Ankara Devlet Tiyatroları’nda profesyonel tiyatro hayatına başladı. Birçok sinema dizi ve tiyatro oyununda rol alan Gidişoğlu aralarında Harry Potter, Kara Şimşek, Macmillan ve Karısı gibi TV dizilerinde seslendirme yapmıştı. Gidişoğlu’nun Şehir Tiyatroları’nın “Yaşar Ne Yaşar ne Yaşamaz” adlı oyununda rol almıştı

DİNÇER ÇEKMEZ
Karaciğer, böbrek rahatsızlığı ve lösemi tanısıyla 2 yıldır tedavi gören usta oyuncu Dinçer Çekmez hayatını kaybetti.
ENVER ÖREN
Bünyesinde İHA (İhlas Haber Ajansı), TGRT EU, TGRT Belgesel, TGRT Haber gibi medya kuruluşları da bulunan İhlas Holding kurucusu ve ilk başkanı olan iş adamı Enver Ören 28 Ocak beyin kanaması geçirmişti. Tedavi gördüğü Şişli Memorial Hastane’sinde 22 Şubat akşamı hayatını kaybetti.
SADUN TANJU
20 Ocak’ta Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi ve Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi, aralarında Hürriyet, Milliyet ve Cumhuriyet’in de bulunduğu pek çok gazetede sayısız yazı dizisi, araştırma, inceleme ve röportajlardan oluşan dosya haberlere imza atan gazeteci Sadun Tanju, 89 yaşında vefat etti.

NECDET MENZİR
2 Şubat’ta eski Emniyet Genel Müdürü ve eski İçişleri Bakanı Necdet Menzir, 68 yaşında aramızdan ayrıldı.
HAYRİ KOZAKÇIOĞLU
Türkiye’nin Güneydoğu’da yaşanan olaylar döneminden tanıdığı ve Olağanüstü Hal (OHAL) Valisi olarak tanınan Hayri Kozakçıoğlu da Mayıs ayında hayatını kaybetti. İntihar ettiği söylenen ve bazı soru işaretleriyle aramızdan ayrılan Kozakçıoğlu’nun ölümü şaşkınlıkla karşılandı.

NAZMİYE DEMİREL
27 Mayıs’ta ise 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in 65 yıllık hayat arkadaşı Nazmiye Demirel, 86 yaşındayken tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

HaberRevizyon 28

HaberRevizyon 29

28    HaberRevizyon 31 HaberRevizyon 32

 

 

HABER REVİZYON DERGİSİ ARALIK 2013

Bir cevap yazın