Ahmet Güneştekin – Marlborough Gallery

2013 Venedik Bienaliyle eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği son sergisiyle, uluslararası sanat kişileri ve önde gelen sanat kurumlarının dikkatini daha çok çekmeye başlayan Ahmet Güneştekin, uzun bir süredir kendisini takip eden Marlborough Gallery tarafından gelen teklifle birlikte Mayıs 2013’ten itibaren galerinin sanatçıları arasına katılmıştı. Bu katılımla birlikte planlanan Marlborough Gallery bünyesindeki uluslararası sergi dizisinin ilki,‘’Ahmet Güneştekin: Son Dönem Resimler’’başlığıyla, 26 Kasım 2013-4 Ocak 2014 tarihleri arasında Marlborough Gallery New York’ta gerçekleştiriyor.

1946 yılında Londra’da “Marlborough Fine Arts” adıyla kurulan Marlborough Gallery, ilk yıllarında Monet, Pissaro, Renoir, Van Gogh, Sisley gibi klasik ressamların eserlerini sergiledi ve 60’lı yıllardan itibaren de Kandinsky, Kurt Schwitters, Francis Bacon, Henry Moore, Jackson Pollock, Egon Schiele, Picasso ve Mark Rothko gibi önemli sanatçılara yer verdiği sanat etkinlikleri sonrasında, dünyanın önemli sanat kurumları arasında yer almaya başladı. Manolo Valdez, Magdalena Abakanowicz ve Fernando Botero gibi dünyanın yaşayan önemli sanatçılarını da bünyesinde bulunduran Marlborough Gallery’nin New York, Londra, Madrid, Barcelona, Monaco ve Santiago’da şubeleri bulunuyor.

Özgün eserleri ve büyük sergileriyle, Mezopotamya ve Anadolu kültürünü dünya halklarıyla buluşturan Ahmet Güneştekin teknik, üslup, içerik, biçim, renk, kompozisyon ve daha birçok yönüyle eserleri Türkiye ve uluslararası sanat insanları tarafından ünik (benzersiz) olarak kabul edilip yaşayan en değerli sanatçılar arasında gösteriliyor.

Türkiye’den sonra uluslararası alanda da hızla yükselen çağdaş sanatın önemli ismi Ahmet Güneştekin’in Mayıs 2013 itibariyle sanatçıları arasına katıldığı Marlborough Gallery bünyesindeki ilk kişisel sergisi, oldukça renkli bir açılışla galerinin New York merkezinde başladı. “Ahmet Güneştekin: Son Dönem Resimler” başlıklı serginin açılışına Türkiye, ABD ve dünyanın farklı yerlerinden çok sayıda davetli katıldı. Açılışa, dünyanın önde gelen sanat eleştirmenleri arasında gösterilen Donald Kuspit, İspanya’nın çağdaş sanat ustası Manolo Valdes ile Türkiye sanat camiasının saygın ismi Şair ve Sanat Tarihçi Gülseli İnal’ın yanı sıra 25 Kasım akşamı Cipriani Restaurant’ta Ahmet Güneştekin onuruna çok özel bir yemek veren Altınbaş Mücevheratın sahibi İmam Altınbaş ile Altınbaş Grubunun CEO’su Ali Bulut’un da aralarında bulunduğu Amerikalı ve Türkiyeli çok sayıda sanatçı, sanat tarihçi, eleştirmen, art dealer, koleksiyoner, iş adamı ve basın mensubu katıldı. Beklenenin çok üstünde gösterilen yoğun ilgi ve sergilenen eserlerin tamamının henüz açılışın gerçekleştirildiği saatlerde önemli koleksiyonlara dâhil olması sonrasında New York sanat dünyasının bir anda gündemine oturdu.

Marlborough Gallery, serginin açılış kokteylinin ardından Ahmet Güneştekin onuruna Four Seasson Restaurant’ta, New York sanat ve iş dünyasından çok sayıda seçkin davetlinin yer aldığı bir de yemek verdi. Galeri Direktörü Pierre Levai yemekte yaptığı konuşmasında, “Ahmet Güneştekin sergisinin, son yılların en kalabalık ve başarılı sergisi” olduğunu ve “sergide yer alan eser sayısının iki katı daha eserin bulunmuş olması durumunda da yine tamamının koleksiyonlara dâhil olacağına inandığını” ifade ederek Ahmet Güneştekin’den yeni eserler istediklerini açıkladı. Ahmet Güneştekin’le birlikte Marlborough sanatçıları arasında yer alan dünya çağdaş sanatının yaşayan önemli sanatçılarından Manolo Valdes de sergi ile ilgili değerlendirmesinde, “O kadar farklı ve güçlü eserler ki insan, onların özgürlüğünü ve gücünü bedeninde hissediyor. Ahmet’i çok büyük bir gelecek bekliyor.” dedi. “Sanatın Sonu” adlı kitabıyla dünya genelinde sanatla ilgili yeni tartışmalar yaratan ve sergi kataloğunun metinlerini kaleme almış olan Donald Kuspit ise, “Ahmet Güneştekin’in eserlerini canlı görmek, onlarla nefes alıp vermek insanı daha da derinlerine çekiyor.” dedi.

Güneştekin’e sürpriz bir ziyaret de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’tan gelmişti. Bir dizi resmi temas ve etkinlik için New York’ta bulunan Arınç, Ahmet Güneştekin’i ziyaret ederek hazırlıkları süren resim sergisini gezmiş, sanatçıdan bilgi almıştı. Sergilenecek eserleri tek tek inceleyen Arınç, resimlerin konuları hakkında sanatçı Güneştekin’e sorular sormuştu.

Ahmet Güneştekin, Mezopotamya ve Anadolu kültürünü dünya halklarıyla buluşturduğu uluslararası sanat yolculuğuna, Aralık 2013’te Marlborough Gallery bünyesinde katılacağı Art Basel Miami Beach’ten sonra 2014 yılı için planlanan sergilerle devam edecek. Güneştekin, New York’taki sergisinin ardından 2014 yılında da Monaco Marlborough Gallery’de ikinci sergisini düzenleyecek. Güneştekin ayrıca 2014 yılında Altınbaş’la birlikte çok özel bir proje kapsamında Mezopotamya ve Anadolu efsanelerinin referans alındığı mücevherler de tasarlayacak. Bu tasarımlar, referans alınmış efsaneleri konu edinen tabloların da yer aldığı bir sergi dizisi kapsamında Türkiye’yi dolaşacak.

HaberRevizyon aralık 2013 ahmet güneştekin 1 HaberRevizyon aralık 2013 ahmet güneştekin 2

HABER REVİZYON DERGİSİ ARALIK 2013

 

 

 

Bir cevap yazın