Avraham İşcen – Ademoğlunun Üvey Anası Lilith

Lilith kimdir? Bizimle akrabalık derecesi nedir? Günlük hayatımızdaki hangi alışkanlarımızı etkilemiştir?

Lilith etimolojik olarak, Arapça Layl, İbranice Lil, Akadca Lilitu, Sümerce Lilu köklü bir kelimeden türemiştir. Kelime kökü itibariyle “gece-akşam” manasına da gelmektedir.

Lilith Hz. Adem A.S.’ın ilk eşidir.

Tora (Tevrat)’ın Yaratılış (Bereşit) kitabında Hz. Adem’in eşi ile beraber yaratıldığından bahseder. Lilith, Hz. Adem ile beraber aynı anda ve aynı elementten yaratıldığından, kendisini her koşulda Hz. Adem’e eşit görmüştür.

Tarihteki ilk feminist

Hz. Adem’in ona karşı olan yoğun sevgisine rağmen hiçbir şekilde Hz. Adem’e itaat etmemiştir. Bu nedenden ötürü çoğu Batılı feminist tarafından “ilk feminist” olarak da kabul edilmektedir. İtaatsizliğinden ötürü Allah tarafından cennetinden kovulmuştur.

Lilith, kendine Şeytanı dost edinmiş, iblis ve ifritlerin anası olmuştur. Hz. Adem’in yalnızlığı ve mutsuzluğunu gören Allah, yanına üç büyük melek gönderterek, Lilith’i geri çağırtmıştır. Lilith ise her zamanki küstah tavrı ile bu teklifi reddetmiştir.

Bu nedenle Allah, onu cezalandırmıştır. Her gün Lilith’in yüz çocuğu melekler tarafından öldürülmektedir.
Lilith’in geri gelmeyeceğini görünce Allah, Hz. Adem’in kaburga kemiğinden Lilith’e bire bir benzeyen Havva’yı yaratmıştır. Hz. Adem uyanınca karşısındakinin başka birisi olduğunu dahi anlamaz; hatta Lilith’in uslandığını düşünür.

Loğusa adetlerinin nedeni ne?

Lilith, Ademoğulları’ndan doğacak her bebeği öldürmeye ant içer. Bundan dolayı çeşitli din ve kültürlerde lohusa adetleri bebeğin ve annesinin korunması üzerine kurulmuştur.

Lilith’in aynaları ve ağaçları mesken tuttuğuna inanılır. Bu yüzden kötülüklerden korunmak maksadıyla birçok kültürde tahtaya vurma adeti mevcuttur.

Lilith ile ilgili olarak Babil, Mezopotamya, Asur, Kumran, Ölü Deniz Parşömenleri, Akad, Gılgamış ve Arslan Taş kitabelerinde çeşitli anlatımlara rastlanmaktadır. Hamile veya doğum yapmakta olan kadınlara musallat olup, ölümlere neden olduğuna inanılır.

Yalnız yatan erkeklerin rüyalarına girerek erotik rüyalarıyla hamile kalır. Cin ve ifrit nüfusunun artmasını sağladığına da inanılır.

haber revizyon temmuz 2013 avraham işcen 1

haber revizyon temmuz 2013 avraham işcen 2

HABER REVİZYON DERGİSİ TEMMUZ 2013

 

Bir cevap yazın