Bekir Kaplan – Ekmek İsrafına Son Verelim

Günlük yaşantımızda israf ettiğimiz o kadar çok değer var ki, bunları saymakla bitiremeyiz.

Ama şu iki başlık nerdeyse tamamını kapsıyor: Ekmek ve zaman israfı…

Zaman israfını daha sonraki yazılarıma bırakacağımı ifade edip ekmek israfı ile alakalı verilere bir göz atalım. Ülkemizde bir yılda israf edilen ekmek rakamı yaklaşık 2.1 milyar. Çöpe atılan 2.1milyar ekmeğin parasal değeri ise 1.5 milyar TL.

Evet, yanlış duymadınız! Çöpe atılan ekmek sayısı 2.1 milyar ve bunun ekonomimizdeki karşılığı 1.5 milyar TL. Peki, çöpe atılan2.1 milyar ekmeğin parasal karşılığı ile neler yapılabilir, bir de ona bakalım:

Ülkemizde bir yılda israf edilen ekmekle;

500 okul,
500 km yol,
80 tam teşekküllü hastane,
Onbinlerce konut yapılabilir!!!

Rakamları duyunca ürpermemek elde değil. Ama buna bir son vermekte aslında büyük ölçüde kendi elimizde… Tüketeceğimiz kadar ekmek alacağız…

Eğer halen ekmek kalmışsa; çöpe atmak yerine bayat ekmeği değerlendirmenin yollarını bilmek lazım. Bu yolları merak edenler www.ekmekisrafetme.com adresini ziyaret edebilir ve yemek tariflerini buradan alabilir. Hatta bayat ekmek üzerine farklı yemek tarifleri bilenler sitede bu tariflerini paylaşabilirler.

Sn. Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın talimatları üzerine bir kampanya başlatan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Ekmek İsraf Etme” kampanyasını İstanbul’da da İstanbul Valiliği yürütecek.

İstanbul Valiliği koordinesinde gerek kaymakamlıklar, gerek belediyeler, gerek STK’lar, gerekse İstanbullular olarak elimizden geldiği, dilimiz döndüğü kadar bu konuyu gündemimizden düşürmeyeceğiz.

Bu hususla alakalı Yüce Allah şöyle buyurmuş: “Yiyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz.” (A’raf Suresi)

İsrafın son bulacağı yarınlar dileğimle…
016

HABER REVİZYON DERGİSİ EYLÜL 2013

Bir cevap yazın