Bekir Kaplan – Siirt, Üç Dilli Kardeş Şehir…

Her gittiğimde beni adeta büyüleyen “Üç dilli şehir” ile tanışmamız yılar öncesine dayanıyor. Kültürlü Gençlik Derneği olarak düzenlediğimiz “Kitap Kampanyaları” vesilesi ile bu şehre gönüllülerle üç defa gittim ve bu ziyaretlerde onlarca “Köy Kütüphanesi” kurduk.

Ve yine, 2003 yılında Sn. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk seçim bölgesi olan bu şehirde, seçim süresince gazeteci sıfatıyla da bulunmak nasip oldu.

Ardından İstanbul Valimiz Sn. Hüseyin Avni Mutlu’nun valilik yaptığı 2005-2007 yıllarında birçok projeyle yine bu şehirde günlerce kaldım ve birçok kalıcı çalışmaya imza attık.

Özellikle o dönemde tanıştığım Saraçoğlu Çocuk Yuvası’nın hayatımda yeri çok farklıdır. O günlerde ilişki kurduğumuz Çiçekler, Selametler, Fatoşlarla halen irtibatımız devam etmektedir.

Anne sevgisinin anlam bulduğu Veysel Karani Hazretleri’nin, hocası İsmail Fakirullah’a göstermiş olduğu saygıyı (Güneş Hadisesi ile yeni doğan güneşin ilk ışınlarını hocasının başucuna düşüren) bize en iyi ifade eden din ve astronomi bilgini İbrahim Hakkı Hz.’nin, Sultan Memduh’un, Şeyh Muhammed El-Hazin’in yaşadığı, hayat verdiği şehir bu şehir…

İşte bu şehrin geçtiğimiz günlerde İstanbul Feshane’de tarihinin en büyük “ilk” buluşmasına tanık olduk.

“Siirt’i Keşfedin” sloganıyla tertip edilen Siirt Günleri’nin açılışını AB Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, milletvekilleri Osman Ören ve Afif Demirkıran, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Siirt Valisi Ahmet Aydın yaptı.

Dört gün boyunca binlerce Siirtli ve İstanbullu’nun akın ettiği bu buluşma sayesinde Siirt’i daha yakından tanıma fırsatı bulduk.

Gönlümüzde ayrı bir yeri olan bu şehrin tanınmasında birçok kişinin elbette ki emeği var ve hepsini ayrı ayrı tebrik ediyorum ama asıl tebrik ve peşinden teşekkürüm Sn. Ahmet Aydın’a…

Siirt’in sadece büryan kebabı, zivzik narı, bıttım sabunu, kiteli, perde pilavı ve fıstığı vs., dışında tarihi ve manevi değerlerini bize, İstanbullular’a gösterdiği için teşekkürler Sn. Valim…

Sizlere de bu muhteşem hadiseyi yerinde görmeyi tavsiye ederim…
haberrevizyon bekir kaplan 1

haberrevizyon bekir kaplan 2

HABER REVİZYON DERGİSİ EKİM 2013

Bir cevap yazın